Květen 2011

Michal Pondělíček vysvětluje

30. května 2011 v 19:02 | Michal Pondělíček |  Jiní autoři

klidným tónem

Milé sestry a vážení bratři,
jak to vypadá, tak vysvětlení toho, že se br. Vyvadil účastnil pietního aktu v Brně je překvapivě jednoduché a jasné - šlo o iniciativu br. Červeného (jehož jsem potkal na sjezdu a vážím si jej, protože na mě zapůsobil vskutku rytířským dojmem), tedy zevnitř strany.
Nebude mít vše ostatní rovněž takovéto jednoduché vysvětlení?
Bratře Bartůňku, Váš slovník mi zavání prokurátorem neblahého jména Urválek. Jako národní socialista to jméno jistě znáte. Připouštím, že br. Vyvadil se mohl dopustit řady chyb, ale o zradě lze mluvit pouze v případě, že ji můžete dokázat - a muselo by to být záměrné.
Rozhodně mě nikdy ani na minutu nenapadlo, že by zradou byla výše zmíněná účast na aktu v Brně, nota bene, jak je nyní jasné, nepořádaném žádnou politickou stranou, ale sdružením občanů. Pouze mě mrzí, že to br. Vyvadil zřejmě nestihl.
Rovněž nemám důvod se domnívat, že se br. Vyvadil chystal nějak poškodit stranu. Pokud se mýlím, prosím o podání důkazů. Pokud mě ty důkazy přesvědčí, sám budu volat "Pryč s ním!" - ale zatím platí přinejmenším "In dubio pro reo".
Pokud přijímáme do strany přestupující členy ČSSD, pak nevidím rozdíl mezi Vyvadilem a Paroubkem, co se možného přínosu a rizik týče. Ale stávající člen by měl být vždy upřednostněn před potenciálním, pokud se nedopustil vědomého jednání v rozporu se Stanovami nebo právním řádem.
Pokud kterýkoli člen strany má mezi svými přáteli členy třeba i vedení jiné strany, tak se s nimi schází - snad, proboha, nejsme sekta.
Jen by se tato setkání měla odehrát jako setkání soukromých osob a veškeré rozhovory je třeba mít za nezávazné. A samozřejmě, nevynášet to, co nemá být vyneseno.
Co z toho br. Vyvadil porušil? Já bych tomu rád porozuměl.
Bratře Přemku Votavo, pamatuji si Tvé vyjádření k plánované účasti br. Vyvadila na pietním aktu v Brně - a to klidně podepíšu.
Vyloučením br. Vyvadila bezprostředně poté se leda znemožníme, a zcela zbytečně, pokud se jedná o nedorozumění. Řekneme tím: "Podívejte, když nás někdo někde reprezentuje, a to na základě toho, že tam byl jako náš člen nebo představiotel pozván, tak ho vyhodíme."
Vyloučení je krajní opatření a nemělo by se k němu sahat bez vážného důvodu. O existenci takového důvodu dosud nejsem přesvědčen. Teď je pravá chvíle sednout si a vychladnout - pak se třeba věci vyjeví v jiném světle.
br. Michal Pondělíček
člen ObO Praha-Sever a MR Praha

O co kráčí v ČSNS 2005?

30. května 2011 v 16:53 | Igor Červený, Jiří Vyvadil. Petr Neuberg |  Aktuality

Názory bez velkého zastírání

Vážené sestry, vážení bratři,
dovolte mi, abych se Vás v přátelském tónu zeptal na několik otázek, na které prosím o racionální odpovědi a zároveň bych několik věcí rád vysvětlil.
1) akce ke 127. výročí byla spoluorganizovaná mojí osobou (člen ČSNS 2005) s tvůrci, nestraníky ale za to velkými zastánci památky a památníku prezidenta Edvarda Beneše v Brně.
2) pan hejtman Hašek nemá důvodu si cokoliv přivlastňovat, krást - na akci jsme jej pozvali jako nejvyššího představitele Jihomoravského kraje a jako jednoho z mála politiků, kteří si váží a pomáhají v šíření našich národních tradic. Je nám ctí, že si ve svém náročném programu vyčlenil čas, vzdát holt prezidentu a veteránům, kteří bojovali za svobodnou a demokraticky myslící společnost.
Jsem potěšen, že se pietního aktu zúčastnila i sestra Pokorná s bratry Skalníkem, Holubářem a dalšími.
Nyní bych rád přešel k otázkám:
Někteří z Vás říkáte / píšete že sociální demokrat - krad, pak ale nechápu následující kroky a směr ČSNS 2005:
1) spolupráce s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem při odhalení sochy Milady Horákové (to si vážně všichni myslíme, že ČSSD jsou intelektuálně prázdní?)
2) vítání s otevřenou náručí pánů Jiřího Vyvadila, Jiřího Paroubka, snad pana Bendu ještě v době, kdy byli / jsou členové ČSSD (stejná narážka)

3) demokratické smýšlení strany ČSNS 2005 - je přece právo každého svobodného občana naší demokratické země, společnosti a stále doufám i strany, že se může setkat s kým chce a mluvit s ním o čem chce. Navíc je důležité, být jako neparlamentní strana v kontaktu se zástupci politických stran, obzvlášť s těmi nejvyššími a dávat tak veřejnosti najevo, že i my jsme důvěryhodná strana, která má své místo v parlamentu i v budoucí vládě ČR - v tomto ohledu bychom se měli snažit všichni. Nicméně zatím stále jediný, kdo nás může na tomto poli reprezentovat, je bratr Vyvadil. (má kontakty, zkušenosti a měli bychom mu dát i volnou ruku)
4) hierarchii ČSNS 2005 - jak je možné, že pan Jiří Paroubek (ačkoliv si jej vážím), stále člen ČSSD (dle některých intelektuálně vykradené) může diktovat podmínky nám členům ČSNS 2005 bez toho, aniž by mu to umožňovala jeho funkce ve straně, jíž není stále členem.
5) a poslední, pořád tu mluvíme o zlodějích - přátelé, zamysleme se, kdo všechno je v médiích i v podvědomí občanů naší země skutečně spojován s mafiánskými praktikami. Ať nedopadneme jako Věci Veřejné - jednou se do parlamentu dostali, jednou mohli něco změnit - ale jednou a již navždy byli odhaleni! Nesmíme nechat padnout naší stranu ČSNS 2005 do nesprávných rukou - někdo musí bránit naší státnost, dějiny, vlast ale především nás, občany!
Děkuji za Vaše vysvětlení
S pozdravem
Igor Červený
člen ČSNS 2005

Právě mne požádal redaktor Práva Jiří Ovčáček, že by rád znal termín zasedání ÚR, na kterém budu vyloučen ze strany. Rád by následně se mnou udělal rozhovor. Protože všichni ví, že musím být odstraněn na příkaz Jirky Paroubka a Petra Bendy. což si někteří z Vás stále ještě neuvědomují, dávám vám prostor, abyste všichni projevili osobní statečnost a postavili se zlu.
Jiří Vyvadil

Dobrý den,
musím říct, že představitelé této strany mě dokážou stále překvapovat a někdy dokonce i příjemně. Pan Vyvadil se neplete ohledně pana Babince, naneštěstí pro pana Vyvadila je pan Babinec, muž s temnou minulostí "bojovníka proti režimu", "zasloužilej straník" a hlavně kamarád. V jednu chvíli jsem se obával, že ten "obchod" se socdemákama je skutečně na nebezpečně vysoké úrovni. Když vidím, že se pasáci nemohou shodnout, musím říct, že je to jen dobře. Ten velký pán, pro koho tu drží Votava (a spol.) místo, také nemá v hlavě nas*áno, i on bude muset vyřadit ty jedince, kteří na své posty nestačí, byl by proti sobě, kdyby si ve vedení ze starých členů podržel i někoho jiného než Votavu, Pondělíčka, popřípadě Palšu. Prodali jste stranu jako děvku a doufám, že Vás odměna za to nemine.
K Vyvadilovi, přes všechnu jeho aroganci je to vedle pana Votavi nejschopnější člověk ve straně, v zimě jste jej tu tolik opěvovali a teď jej chcete vyloučit... VULGUS AMICITIAS UTILITATE PROBAT.
Pro někoho s pozdravem,
Petr Neuberg

Brno si připomenulo Edvarda Beneše

30. května 2011 v 13:35 | Igor Červený |  Aktuality

HAŠEK: EDVARD BENEŠ SE ZASLOUŽIL O STÁT

Vážené sestry, vážení bratři,


je mi milou povinností, Vám na základě pokynu br. Vyvadila odeslat odkazy s fotografiemi z Brněnského deníku a portálu Jihomoravského kraje ze shromáždění k 127. výročí narozenin prezidenta Edvarda Beneše, na kterém za přítomnosti hejtmana Michala Haška vystoupil rovněž jako místopředseda ČSNS 2005 s projevem br. Vyvadil.
Zastoupení naší strany bylo velmi důstojné.
Já jsem toto shromáždění spoluorganizoval a moderoval.
Po obdržení všech fotografií Vám zašlu odkaz na galerii, která bude umístěna na webovém portálu.
Pěkný den, sestry a bratři
Igor Červený
PR asistent místopředsedy ČSNS 2005 Jiřího Vyvadila
Z portálu JM kraje:


Jihomoravský hejtman a 1. místopředseda ČSSD JUDr. Michal Hašek se dnes v Brně společně s válečnými veterány 2. světové války z Velké Británie, kteří jsou na návštěvě Jihomoravského kraje, zúčastnil vzpomínkového aktu na československého prezidenta dr. Edvarda Beneše.
Hašek ve svém projevu připomněl klíčové momenty životní i politické dráhy Edvarda Beneše, zejména zásluhy o vznik Československé republiky a její zahraniční politiku. Vzpomněl také tragické okamžiky Mnichova a následné nezměrné Benešovo úsilí o obnovení Československa a vybudování exilových struktur v Londýně, včetně prosazení kontinuity Československé republiky a zneplatnění mnichovské dohody. Michal Hašek na závěr připomněl i zákon č. 242/2004 Sb., kterým Benešovi vzdala hold Česká republika, když stanovila, že Edvard Beneš se zasloužil o stát, pro tento zákon Michal Hašek v roce 2004 hlasoval jako poslanec.
Po slavnostních projevech položili účastníci také věnce a květiny k soše prezidenta dr. Beneše u Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Přestřelka v ČSNS 2005

29. května 2011 v 22:43 | J.Vyvadil, J.Andres |  Jiní autoři

Stalo se dnesJsem rád, že se věci vyjasní. Sice jsem nepochopil, v čem jsem porušil stanovy, ale na zasedání ÚR se těším.
Br. Andresovi děkuji za podporu mého návrhu a těším se na brzké zasedání ústřední rady.
Všem přeji dobrou noc. JV

Zdravím Vás, jsem rád že br. Vyvadil navrhuje svolat ÚR, já na ní budu navrhovat vyloučení J. Vyvadila za porušování našich stanov a našeho programu. Jeho jednání je nehorázné a nepochopitelné. Je lepší se s ním rozejít již nyní než napáchá ještě větší škody. Raději sami než s ním, Apeasement není na místě, zavání poraženectvím.


Br.Babinec je obětavým člověkem, který vždy stál za našimi programovými cíli a dělá vše pro náš úspěch oproti politickému konjunkturalismu J.V. Politické podbízení a hloupá přelétavost J.V se jeví jako tupá a nás poškozující. J.A.

Karlu Jankovi
Bratře předsedo,
žádám o svolání mimořádné ústřední rady, která se bude zabývat jednáním Bohdana Babince, který mně vyhrožoval, pokud se setkám s Michalem Haškem či Zdeňkem Škromachem bez souhlasu Ústřední rady či Jiřího Paroubka. Je zcela právem kohokoliv se setkat s kýmkoliv a v politice se uskutečňují stovky setkání denně. Jednání p. Babince pokládám za výraz totalitního jednání s elementárním rozporem s našimi Stanovami.


Navíc nechápu, proč bych měl mít souhlas člena ČSSD Jiřího Paroubka. Takový postup je zcela neslýchaný.
Očekávám svolání mimořádné schůze co nejdříve.
S bratrským pozdravem JV

Jiří Pondělíček se podivuje konání Jana Šinágla

29. května 2011 v 22:26 | Jiří Pondělíček

Sudetoněmecké krajanské sdružení zahájilo činnostSudetoněmecké krajanské sdružení oznámilo svou činnost. Nejde tentokrát o dobře známé spolky, vykřikující svá hesla kdesi za Šumavou a financující si zde jakousi svou kancelář. Tentokrát jde o spolek, který máme přímo zde. U nás doma. V České republice. Jistěže nejde o žádný kulturní menšinový svaz, který by se staral o dědictví menšinové kultury. Jde o spolek který má politické požadavky, mířící na podstatu poválečných právních norem.
Samozřejmě že jde o Dekrety prezidenta republiky. Samozřejmě, že tím jde o zpochybnění výsledků II. světové války. Jde o majetek a moc.


Podíváme -li se na výstupy tohoto sdružení,jsou vlastně obsaženy i na webových stránkách známého aktivisty Jana Šinágla, najdeme tam celkem známé a notně otřepané propagandistické teze známé z pochybných pramenů krajanských spolků za hranicemi ale i ze starších zdrojů. Nechybí věty známé z pangermánské a dokonce protektorátní propagandy. Je s podivem, že zrovna Jan Šinágl se stal jedním ze zakladatelů tohoto sdružení.
Nalezneme zde naprosto nesmyslné údaje o počtu údajných německých obětí českého násilí, které jdou do absurdních statisíců. Seriozní bádání historiků došlo ke zcela odlišným a daleko nižším číselným údajům. Nechybí sprosté hanobení prezidenta Dr. Edvarda Beneše. Je zpochybňována kulturní úroveň Čechů,veškeré kulturní tradice naší země jsou prý německé! A pochopitelně je zpochybňován i odboj a česká státnost jako taková.
To všechno už jsme slyšeli. Vesměs to přicházelo z ciziny a doma u nás to bylo ochotně papouškováno různými rádobyvzdělanci a lidmi kterým zřejmě chybělo dost odvahy k vlastnímu úsudku a přirozené sebeúcty. Stalo se to i ideovým arzenálem kolaborantů.
Člověk se jen diví, že ještě dnes se najdou lidé, kteří neváhají obhajovat neobhajitelné a zpochybňovat dějiny a státnost vlastní země. I za cenu falešné interpretace historických událostí ne-li dokonce lží. Není tedy zdaleka zbytečné si dějiny vlastní země a národa znova připomínat a není zbytečné uvědomit si, kdo jsme a kdo byli naši předkové. Tato osvěta je nutná, protože je to ta hlavní zbraň proti manipulaci a vymývání mozků.
Jiří Pondělíček
Člen PÚR ČSNS 2005 a tiskový mluvčí

Zvedněme prapor národního socialismu !

28. května 2011 v 14:43 | Přemysl Votava |  Jiní autoři

Dr. Edvard Beneš i Dr. Milada Horáková byli národní socialistéPředseda Senátu PČR Milan Štěch v úterním rozhovoru pro České televizi se dopustil jedné nepřesnosti. Zařadil totiž Českou stranu národně socialistickou do pravostředové orientace. Jak panu senátorovi, tak i mediím obecně je nutno připomenout, že Česká strana národně socialistická již svým názvem, ale i programem se hlásí dlouhodobě k sociálním a národním otázkám. Zejména otázky sociální tuto stranu řadí k levicovým či středolevým politickým stranám. Národní socialismus dostal své základy na sklonku 19.století. Pravicovou orientaci České straně národně socialistické přisoudili teprve komunisté, zejména po roce 1948.
V poslední době je často urážen či zneužíván pojem národní socialismus. Národním socialismem se dnes ohání, jak pravicový, tak i levicový extremismus. Všemocná media jej velice často a záměrně hází do jednoho "pytle" s německým či italským sociálním hnutím, z prvé poloviny minulého století, které bylo totalitní a fašistické. Tato hnutí byla jak programově, tak i fakticky vždy v přímém rozporu jak s českým národním socialismem, tak i s významem tohoto slovního spojení.
Pro neznalé je nutno připomenout, že český národní socialismus se zrodil na konci 19. století, jako hnutí českých dělníků. Toto hnutí, později jako Česká strana národně socialistická (ČSNS) ovlivnilo český, později československý politický vývoj. ČSNS stála u zrodu novodobého státu Čechů a Slováků v roce 1918. Dr. Edvard Beneš pozdější prezident, byl místopředsedou České strany národně socialistické v meziválečném období. Česká strana národně socialistická, tak postupně vyrostla z malého hnutí v druhou nejsilnější politickou stranu po druhé světové válce. Národní socialisté hájily vždy zájmy národní a sociální, vystupovali důrazně proti všem projevům totalitní moci a diktatury. Tím se český národní socialismus odlišoval od stran, které ač měly v názvu pojem sociální či národní, byly ale povětšinou programově totalitní.


Čeští národní socialisté umírali za svou vlast na bojištích první a zejména druhé světové války. Po roce 1948 byl národní socialismus umlčen, jeho představitelé v lepším případě byli vyhnáni ze země, desetitisíce dalších v skončili ve věznicích a v pracovních táborech. Desítky z nich na popravištích. Symbolem protikomunistického odboje se stala nepokořená, statečná Dr. Milada Horáková, národní socialistka. Dr. Milada Horáková, která prošla nacistickým koncentrákem, byla v červnu 1950 popravena komunistickou totalitou. V červnu 2010 jsme si připomenuli 60.výročí její oběti.
Před 114 lety v roce 1897 se zrodil národní socialismus. Byl mnohými umlčován, znevažován, urážen, zakazován. Jeho hlasatelé, příznivci, či členové strany prošli věznicemi, pracovními tábory, popravišti. Byli vyhazováni z práce, ze studií, jejich rodiny byly diskriminovány. Mnozí z nich skončili daleko v exilu od domova.
Dnešní jakékoliv znevažování myšlenek českého národního socialismu je zradou na novodobé historii našeho národa. Tyto snahy Česká strana národně socialistická důrazně odmítá.
Přemysl Votava,
místopředseda České strany národně socialistické

Sokol má novou starostku

26. května 2011 v 9:46 | Oldřich Lomecký |  Jiní autoři

Sokol povede poprvé v historii žena

Starostkou České obce sokolské dnes byla zvolena Ing. Hana Moučková (nar. 1961). Hlas jí jako jediné kandidátce na tento post dalo 72 z 89 přítomných delegátů na zasedání Výboru České obce sokolské (ČOS). V čele této organizace tak poprvé po téměř 150 letech stanula žena (Sokol jako nejstarší tělocvičná organizace v republice založen v roce 1862). Hana Moučková tak převzala funkci, na kterou 19. února letošního roku ze zdravotních důvodů rezignoval bývalý starosta Jaroslav Bernard. Do zvolení nové starostky vedl Sokol první místostarosta Oldřich Lomecký.
Hana Moučková je absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze, od r. 1993 pracuje nepřetržitě v oblasti nemovitého majetku a investiční výstavby, od roku 1999 je vedoucí majetko-správního oddělení České obce sokolské. Je členkou T. J. Sokol Lety a od roku 2004 je také nepřetržitě členkou Předsednictva ČOS. Nikdy nebyla členkou žádné politické strany.

"Sokol potřebuje především stabilizovat v nynější nelehké finanční situaci, kdy se potýkáme, stejně jako další sportovní organizace, s potížemi způsobenými problémy Sazka. a.s. Věřím, že se nám společnými silami celého hnutí podaří důstojně oslavit 150. výročí založení Sokola v roce 2012, jehož součástí bude i XV. všesokolský slet," uvedla po zvolení Hana Moučková.

Za ČOS
Oldřich Lomecký, 1. místostarosta ČOS

Slovo má Jiří Pondělíček

26. května 2011 v 9:26 | Jiří Pondělíček |  Jiní autoři

Nepatříme k pravici!V úterý 24.5. odvysílala Česká televize rozhovor s předsedou Senátu PČR Milanem Štechem k aktuálním politickým událostem v naší zemi. Hovořilo se na různá témata a musím říci, že v mnohém musím s panem předsedou souhlasit. Zejména v kritice současné vládní politiky a rovněž hodnocení hospodářské situace Řecka bylo velmi přesné.
Poněkud mě však zarazil názor na politickou orientaci České strany národně socialistické. Jak se jistě dalo očekávat, byla položena otázka, která se týkala Jiřího Paroubka a to zejména úvah o mjeho případném přestupu právě do řad ČSNS 2005.
Pan předseda hovořil celkem rozvážně,což o to, ale pak ohodnotil tuto stranu jako " středově pravicovou".
Jako člen a funkcionář této strany musím konstatovat, že je to hluboký omyl.
Jak může být pravicovou strana, která má ve svém názvu slovo " socialistická"? Jistě, lze najít příklady, třeba v předválečném a válečném Německu a bohužel se tím pojmem ohání i jedna extrémně pravicová strana v současné době u nás, ale s tím se rozhodně srovnávat nehodláme.
Pozice České strany národně socialistické je jednoznačně nalevo od onoho pomyslného středu, což je dáno především výrazným sociálním akcentem a přiznáním významné role státu v ekonomickém systému země. To nejsou pravicové principy.
Obrana národních zájmů také není nějakým výhradním vlastnictvím pravicových stran. U těch nacházíme vlastenecké principy jen jako zástěrku pro uplatnění ekonomických zájmů vlivných a majetných skupin a nebo v extrémní, úpadkové formě. Vlastenectví samo o sobě není ani pravicové ani levicové. Je prostě normální a přirozené.
V letech 1945 - 1948 stála tehdejší ČSNS v důrazné opozici proti bolševizaci Československa. Ani to však neznamenalo vyloženě pravicovou orientaci. Stačí se jen seznámit s tehdejším programem této strany a projevy jejích představitelů.
Jsme přesvědčeni, že právě nalevo od středu je dosud nevyplněný prostor pro politickou práci. Uvědomme si, že všechny alternativy parlamentních politických subjektů, které měly i výraznou podporu médií, byly v podstatě jen a jen pravicové nebo se brzy jako pravicové projevily.
A není právě zde prostor pro návrat té části pozitivních hodnot české společnosti, které může reprezentovat ČSNS 2005?
Jiří Pondělíček
Člen PÚR a tiskový mluvčí České strany národně socialistické

OZNÁMENÍ
setkání k připomenutí odkazu Dr. Edvarda Beneše při příležitosti 125. výročí narození tohoto významného státníka, světově uznávaného diplomata a prezidenta Československé republiky
v sobotu 28.5.2011 ve 14 hodin na Loretánském náměstí
v Praze na Hradčanech, u pomníku prezidenta E. Beneše.
Národní a stranické symboly vítány.
Za MR Mo Praha České strany národně socialistické
J. Pondělíček

Poznámka: Včera navštívilo tento blog 208 čtenářů. JS

S poctivými penězi do voleb

24. května 2011 v 18:10 | Václav Jakubčík |  Jiní autoři

Do debaty, jak zaplatit volby

Zdravím, osobně se domnívám, že vláda nepadne tak brzo, jak si mnozí přejeme. Přesto s přípravou na krajské volby
se musíme připravit i na možnost jít do parlamentních voleb. U nás v Plzeňském kraji (dali bychom přednost Západním Čechám) jsme rozhodnuti jít samostatně do obou voleb a máme je s Milanem vcelku připraveny i personálně. Potíže budeme mít s kaucí, ale v nouzi to pravděpodobně udělám jako posledně.
Po Vás chceme většinové rozhodnutí z mnoha možností - jít samostatně do obou voleb či každý kraj za sebe nebo ÚR vydá rozhodnutí či doporučení, s kým spolupracovat, či nechá krajům volnost v rozhodnutí, možností je
mnoho a proto by mohla začít debata a návrhy na toto téma.
Spálené Poříčí je ochotno, jako při posledních volbách, personálně pomoci i ostatním krajům, které o to budou stát.
Rozhodně Poříčí začne stavět volby i v JČ - krajské a v případě opatření peněz na kauci i parlamentní.
Při naší stranické pracovní poradě (o co méně schůzujeme, o to více toho pro stranu uděláme) ale každý máme
svůj styl. Milan Kubík přišel s velmi rozumným kompromisním návrhem na řešení našich členských příspěvků. Navrhuje, že každý náš funkcionář (rozsah se může stanovit širší diskusí) zaplatí svých 500,- Kč, pro kterou se většinově hlasuje, a na členskou základnu necháme 100,-Kč a nebudeme se bránit, bude li někdo chtít zaplatit plnou výši. Znáte můj osobní názor na věc, ale jsem pro podporu tohoto rozumného kompromisního návrhu.
Václav

Společné rysy demonstrací

24. května 2011 v 17:34 | Jaroslav Skopal |  Vlastní příspěvky

Použité obrázky jsou převzaty z blogu Rostislava (Rosse) Hedvíčka

V Praze v sobotu odboráři demonstrovali. Jak ukazuje několik obrázků z USA, demonstrovalo se před nějakým časem i tam.


Co mají společného: Demonstrující neumírají hladem, ale něco jim vadí. Chtěli by mít větší příjmy, jistotu, že budou mít práci a nemohou se smířit s tím, jak někomu přítéká na jejich bankovní konta podstatně víc peněz a to často díky neférovým metodám. Jsou to ty stále se rozevírajíci nůžky mezi "chudými a bohatými".


Hesla na transparentech jsou všude hodně obecná, protože konkrétnější požadavky na heslech by vyžadovaly prokazování jejich oprávněnosti a také odpovědnost za případné neúspěchy jejich aplikace.
Kdo řekne, jaká je optimální a přitom jednoduše uplatnitelná progrese zdaněných příjmů. Ví to Karel Janko?Vědí Američané, kolik jejich země unese imigrantů?
Daly by se vyjmenovávat další otázky. Demostrace jsou však i společenskou událostí, zvláště když je pěkné počasí a odborová organizace zaplatí jízdenku třeba ze Zlína do Prahy nebo objedná autobus na demonstraci.


Autoři volebních programů mají stále co dělat. A až programy vyladí, tak budou muset přesvědčit voliče o jejich potřebnosti. Véčkaři zatím narážejí na rozpory mezi pěknými cíly a metodami, kterými se k nim snaží dopracovat. Komunisté u nás čekají a jsou opatrní. Jejich čas ještě nepřišel. Pravicové strany mají problém s dodržováním vizí a zákonů, které samy prosazují. Např. potírání korupce je jen námětem pro akademické debaty.