Kope někdo hrob i českému zemedělství?

16. dubna 2012 v 15:35 | Miroslav Motejlek |  Jiní autoři

Čeští potravináři padají na hubu, dovoz silně dotované produkce z EU je ničí

05. 04. 2012 - 22:08
Výrazný nárůst dovozu potravin ze zemí západní Evropy v posledních měsících ohrožuje samotnou existenci mnoha českých výrobců potravin. České řetězce jsou zavaleny levnými masnými výrobky, mléčnou produkcí i pečivem ze starých zemí Evropské unie.
Západoevropští zemědělci pobírají o tolik větší dotace, že mohou prodávat opravdu velmi levně. Například prasata z Německa a Belgie jsou výrazně levnější než od českých chovatelů. Západoevropští potravináři toho pak využívají a posílají levné výrobky do východních zemí. Česká republika je zcela otevřená a to může vést k nedozírným následkům.
Marže západních potravinářů jsou aktuálně velmi vysoké. Profitují nejen na dotacích pro tamější zemědělce, ale také oni sami dostávají výraznou pomoc od státu - dotování technologií, dotace na ekologická vozidla, podpora pracovních míst věcmi jako kurzarbeit (zaměstnanci mají zkrácenou pracovní dobu, ušlou mzdu jim
místo zaměstnavatele hradí stát), atd.
K těmto neférovým a diskriminačním podmínkám je třeba ještě připočítat agresivní nákupní modely obchodních řetězců v České republice.
V souhrnu to znamená, že české potravinářství není nijak chráněno a to může znamenat jeho existenční ohrožení. Řada menších a středních výrobců už dnes zápasí s nedostatkem financí a jejich zadlužení se výrazně zvyšuje. Zavedení netarifních opatření vůči dovozům potravin se jeví jako nevyhnutelné.

Reakce Petra Krause:
Zdá se mi jako zázrak, že tu vůbec nějací zemědělci ještě existují. Vztah současného režimu k zemědělství, potravinářství apod. nelze označit jinak než jako tupou přezíravou bezohlednost k národním zájmům a otevírání dveří uměle levnějším (státem dotovaným) zemědělským produktům z (hlavně sousedních) zemí. Je to svým způsobem umění přeměnit dobře, pronárodně fungující, a (v řadě položek) jasně konkurenceschopné zemědělství v trosky. Takhle jsme ovšem dopadli v mnohém. Bude to fuška, důkladně zamést.
Ahoj, všichni,
Petr Kraus
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 16. dubna 2012 v 18:13 | Reagovat

Existuje kardinální otázka.
Kdo je ochoten platit stejné dotace českému zemědělství?
Eventuelně, který vlastenec je ochoten trvale platit ziskové ceny a nakupovat přímo u výrobce?
Odpověď je známa, skoro NIKDO!!!

Jediná možnost účinné změny je v obnově družstevnictví, výrobního, distribučního a prodejního, podepřeného  družstevní samosprávnou bankou ( jak dopadly "kampeličky"????).
Kde se najdou lidé, aby těch pár základních milionů složili a jde poctivci, aby je obratem ruky nerozkradli????
Prvně se musí pohřbít Perochmat, podobně Bémové a další odesácká pakáž.
Pak brát jednotlivce na "paškál" a teprve na konci se možná najde poctivé zrnko. :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama