Březen 2013

O zadluženosti

31. března 2013 v 22:47 | Aleš Michl na svém blogu a v ČR |  Jiní autoři
Bankéř s jasnou řečí

ALEŠ MICHL

https://twitter.com/#!/verejnydluh

Od června 2006 v týmu Raiffeisenbank. Předtím byl v týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla.
Během studií psal pět let pro Hospodářské noviny.

Největší chyba, které se dopouštíme, je rozpoznání problému tohoto světa. Svět potřebuje, aby si vlády, domácnosti i firmy očistily své bilance od nadměrných dluhů. Ne vyčistily, na to nevěřím, ale prostě očistily. Že prostě nebudou protáčet čtyři kreditky, ale jen jednu dvě. A že vláda nemá šanci tuhle jakoby ztracenou poptávku vykompenzovat nějakou aktivní politikou vedoucí k nárůstu státního dluhu. Proto prostě ekonomiky rostou a porostou pomaleji, než jsme byli zvyklí. Proto recese přichází častěji. Proto jsou cykly méně předvídatelné a analytikům už vůbec nevycházejí prognózy.
Opravdu se chceme vrátit ke stylu "půjčte si, půjčte si, půjčte si" a "kupte si, kupte si, kupte si"? A pak se zase budeme divit, až to spadne?
Vláda by tak neměla dělat už nic. Natož zvyšovat daně. Měla by si hledět rozpočtu a racionalizovat výdaje. Prostě domácí úklid.
A Česká národní banka? Jelikož se svět oddlužuje, subjekty si čistí bilance, pak i investice podniků na úvěr a zájem lidí o hypotéky není takový jako dříve. Úvěry porostou, jinak bankéři prodělají kalhoty, ale prostě porostou pomaleji.
Proto svět nepotřebuje ani od centrální banky bazuku, už vůbec ne atomovku. Česká národní banka by měla teď hlavně dbát na to, ať matky bank nepodojí své dcery a ať z Česka neuteče kapitál. Tohle by nás poslalo na léta do háje.
Na tomhle světě je 7 miliard lidí. 2 miliardy řeší, kde budou spát a co budou jíst. Další 2 miliardy, jestli někdy budou mít vlastní bydlení. Další 2, jestli si někdy koupí aspoň motorku. Zbylá 1 miliarda mluví o krizi...?! Přitom je to právě to čištění bilancí ekonomických subjektů, co způsobuje nižší ekonomický růst a častější recese. Od tvůrců hospodářských politik bych teď čekal, že tohle lidem vysvětlí, že je uklidní, ať neblbnou s nějakou "krizí", a nikoliv že budou plácat takové bláboly jako "podpora spotřebitelské poptávky na dluh", "potřebujeme prorůstové opatření" anebo dokonce zvyšovat daně.
(Psáno pro HN)
Tento úryvek z článku Rozpoznání problémů tohoto světa mi připadá jako reprezentativní k rychlému představení Aleše Michla.
Zaujal mě v předpůlnoční relaci Radiožurnálu 30. března, kde s ním byl opakován jeden z posledních rozhovorů pro rozhlas. Točil se hodně o krachu bank na Kypru. Počáteční úspěch bank mohl způsobit tupý management nebo velký úspěch. Ten vycházel ze zavedené 10%-ní daně na Kypru. Nahrnuly se tam firmy z celé Evropy a v bankách si uložily svá depozita. Banky je začaly půjčovat zadluženému Řecku, to krachuje a vznikl problém. Doplatí na to především Němci, Rakušané a Finové, kteří jsou spořiví a mají peníze. Přitom kyperský a řecký občan má 3x větší důchod než Slovák. Vzpomněl jsem si přitom, že tento argument už dávno použil slovenský premiér Fico, když odmítl lehkovážné Řeky napravovat na úkor Slovenska. V podobné situaci mělo být i Lotyšsko, všichni si snížili na polovinu platy a trpěli. Nakonec se odrazili ode dna a Euro si mohli ponechat.
Bude-li se situace Kypru opakovat i jinde v EU doplatí na to všichni v EU. Evropská centrální banka dolévá peníze a prodává dluhopisy. Tak to dělala i centrální banka v Americe. Nezodpovědní bankéři na Kypru by měli jít zametat ulice a drobní střadatelé by měli být odškodněni. Řešení je v oddlužení, šetření a podporování průmyslu, který má v dané zemi smysl.
Poznámkou opatřil J.Skopal

Redaktor a teolog k politice a velikonocím

31. března 2013 v 19:52 | Převzato z Radiožurnálu |  Aktuality

Daniel Raus: Naděje pro Evropu

Závěr křestního obřadu během velikonoční vigílie - Foto: Jana Šustová
Závěr křestního obřadu během velikonoční vigílieFoto: Jana Šustová
Teď se podíváme na obsah Velikonoc z hlediska Evropy, která prochází vleklou krizí. Bankovní kolaps Kypru znamená další ránu snahám o oživení ekonomiky a podepisuje se silně na celkové atmosféře v unii. V následujícím komentáři si položíme otázku, co vlastně potřebuje Evropa nejvíc.
Velikonoce jsou svátky naděje. Pokud není zima jako letos, padají do období, kdy příroda ožívá, slunce se vrací, dny se prodlužují, sníh mizí a mínusové teploty přecházejí do příjemného plusu. Teologický význam je ještě silnější. Smrt se zázračně mění v otevřené dveře k novému životu. Hlavní je ale ona naděje, která najednou doslova visí ve vzduchu.
Přesně tohle slůvko náš kontinent momentálně potřebuje. Žijeme v éře jakéhosi všeobecného rozčarování. Už to není jenom pověstná "blbá nálada", kterou kdysi zmiňoval prezident Václav Havel. Je to shakespearovský pocit čehosi nepříjemně shnilého ve státě dánském.
Finanční krize na Kypru - kyperská ekonomika - Foto:  ČTK
Finanční krize na Kypru - kyperská ekonomikaFoto: ČTK
Finanční krize trvá dlouho, několikrát bylo hlášeno světlo na konci tunelu, ale místo něj přišla nová rána. Tou poslední je Kypr, který se v podstatě zhroutil. Je důkazem, jak lehko se může stát z daňového ráje fiskální peklo. Což byla samozřejmě otázka času, protože tamní banky jsou provázané s podobně kolabujícím Řeckem.
Jako celek je Evropská unie přesto bohatá a stabilní. Je to devět let, co učinila odvážný a moudrý krok, když přijala deset nových členů, včetně Malty a Kypru, a také České republiky nebo Slovenska. A je to jedenáct let, co učinila odvážný, ale nemoudrý krok v podobě zavedení eura pro země s disciplínou i bez ní. Ty druhé stáhlo euro dolů, když odhalilo nezodpovědnost, kterou uměli předtím politici elegantně zakrýt.
Stará dobrá Evropa je navíc pod tlakem globalizace, která umožňuje konkurenci asijských zemí s velkým pracovním nasazením. A Spojené státy, jež byly dlouhodobě zdrojem růstu a optimismu, mají plnou hlavu vlastních problémů, což je další špatná zpráva.
Ve dvou ohledech kráčí přitom Evropa proti světovému trendu. Na všech kontinentech lidí přibývá, zatímco zde obyvatel ubývá. A na všech kontinentech roste religiozita, zatímco v Evropě klesá. Podle některých hlasů to souvisí - když mají lidé víru, nebojí se mít děti.
Ať je to ale tak nebo jinak, Evropa potřebuje naději. Velikonoční svátky možná upozorňují, že ji má schovanou pod vlastním prahem.
Tak to vidí na vlnách Radiožurnálu Daniel Raus.

Dominik Duka: Velikonoce aneb smrt byla přemožena

Dominik Duka - Foto: Jan Sklenář
Dominik DukaFoto: Jan Sklenář
Dnešní Bílou sobotu vnímá kardinál Dominik Duka jako čas hlubokého nadechnutí. Potom přijde pro křesťany radost zmrtvýchvstání, kdy lze říci: Smrt byla přemožena. Velikonoční příběh je podle něj ideálním rámcem pro přemýšlení o nás, lidech, o síle lásky a o smyslu oběti.
Nedávno se mne na Facebooku ptal jeden patnáctiletý mladík, proč vlastně jako křesťané nosíme na krku kříž, když je to přece znamení Ježíšovy smrti. Byla to velmi inspirativní otázka, zvláště ve společnosti, která mnohdy křížek na krku nosí jako šperk, aniž by nositel přemýšlel o tom, co vlastně znamená.
Dotaz jsem tedy vnímal jako velmi zajímavý a přemýšlivý komentář, který se možná hodí vysvětlit právě dnes, mezi Velkým pátkem a nedělí zmrtvýchvstání - během soboty, které se říká Bílá. Právě dnes církev na celém světě jakoby mlčí. Nekonají se žádné bohoslužby, žádné mše. Večerní vigilie, noční bdění, totiž už náleží následující neděli, při které slavíme Kristovo zmrtvýchvstání.
Pokud by celá historie Ježíše opravdu končila na Velký pátek jeho ukřižováním, pak by bylo obludné uctívat znamení smrti, symbol kříže. Naštěstí víme a věříme, že po jakémsi hlubokém nadechnutí na Bílou sobotu můžeme slavit velikou radost - den, kdy Ježíš vstává z mrtvých, přemáhá smrt a zanechává za sebou jen prázdný hrob.
Kříž, který uctíváme a který někdy bez hlubšího vědomí souvislostí nosíme na krku, je tedy znamením ne smrti a definitivního konce, znamením ztroskotání, ale naopak symbol naděje, že smrtí vše nekončí. Je to především znamení lásky, se kterou se Ježíš dobrovolně obětoval za každého z nás. Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo svůj život položí za své přátele, říká samo Písmo svaté.
Je to pro nás i připomínka, že jestli spolu s Ježíšem dokážeme milovat a nakonec umírat v jeho jménu, pak stejně jako on budeme vzkříšeni. Z předmětu potupy se tak stává předmět úcty a naděje.
Ať už tedy nosíme křížek na krku proto, že nám jej darovala maminka, že se nám líbí, nebo že se jedná o zajímavý šperk, měli bychom umět o smyslu kříže přemýšlet a především se ptát. Jako onen mládenec na Facebooku, kterému nestačilo bezmyšlenkovitě křížek nosit, ale pátral po jeho významu a smyslu. Možná to je jeho první krok k víře v toho, kdo na kříži zemřel z lásky k nám. Moc bych si to přál.

Zkorumpovaná Rada hl. m. Prahy a nejtemnější doby českých dějin

29. března 2013 v 18:06 | Dopis Jiřího Paroubka členstvu
Milé sestry a vážení bratři,
ve středu 9. dubna v 16:30 hodin uskutečníme na Mariánském náměstí v Praze před budovou Magistrátu hl. m. Prahy protestní demonstraci proti znovuobnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. O znovuobnovení tohoto pomníku rozhodla čerstvě Rada hl. m. Prahy.
Mariánský sloup, který strhli čeští vlastenci 3. 11. 1918, byl umístěn blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje, ke které došlo 21. 6. 1621. Mariánský sloup byl pro vlastence tehdy symbolem starého Rakouska, násilné rekatolizace naší země, zpátečnictví a všeho, co skončilo vznikem Československé republiky. Mezi těmi, kdo strhli Mariánský sloup, byla v davu také mladá národní socialistka Milada Horáková, tehdy ještě s dívčím jménem Králová.
Zkorumpovaná Rada hl. m. Prahy, čelící nyní obvinění ze závažného trestného činu, svým skandálním rozhodnutím navazuje na ty nejhorší a nejtemnější doby českých dějin. Toto rozhodnutí je v rozporu se vším pokrokovým, co v minulosti prosazovala naše strana.

Budu rád, pokud se na tomto protestním shromáždění spolu sejdeme. Věřím, že tato akce bude nejméně tak úspěšná, jako naše demonstrace uskutečněná 7. 3. proti politice K. Schwarzenberga u budovy ministerstva zahraničí.

S přátelským pozdravem

Jiří Paroubek

David Rath představuje stále aktuální téma

27. března 2013 v 11:43 | Zaslal Miroslav Rozkošný |  Jiní autoři

U Ratha nejde o sedm milionů, ale o 260 miliard

Vladimír Kapal
Vladimír Kapal
kapal.blog.iDNES.cz
Nehodlám se hádat s těmi, kteří neumějí nic jiného nežli dštít na všechny a všechno oheň a síru a plivat na každého, kdo má jiný názor jedovaté sliny.


O autorovi:

Reginální publicista a noviinář, který se celý život snaží o pravdivé informace. někdy se ovšem i nyní v novinách objevit nesmmějí, a proto bych je chtěl zveřejňovat právě zde. Více se dozvíte na: www.brandyske-noviny.cz
David Rath je politickým vězněm a nikdo mi nevymluví, že to je jinak. Pokud by to bylo tak, že naše policie pod vedením Kubiceho a jeho nohsleda Červíčka, opravdu odstíhá všechny tunely páchané politiky, musela by být ve vězení i Vlasta Parkanová, Drobil, Vondra, Bendl a další a další politici. Možná to chtěl udělat Lessy, a tak byl odstraněn.
U Davida Ratha jde, podle mého názoru, o něco úplně jiného. Za jeho zatčením a nakládáním s ním hůře než s Breivikem je Kalousek. V tomto přesvědčení mě utvrdil sám nejlepší ministr financí galaxie, který svými návrhy jenom potápí českou ekonomiku a okrádá lidi. Jako důkaz svého triumfu nad svým největším kritikem a odpůrcem Rathem uspořádal se svými spolustraníky pochod, při zahájení kampaně do krajských voleb, pochod z Rathových Hostivic do Buštěhradu. Byl to Kalouskův výsměch a jeho césarovský triumf!
David Rath byl totiž jediným poslancem v celé sněmovně, který viděl Kalouskovi a Hegerovi pod prsty při jejich snaze zprivatizovat zdravotní pojišťovny. Věděl, jak to chtějí udělat a důrazně na to upozorňoval. A měl pravdu, vždyť první kroky ke zprivatizování pojišťoven již nastaly. Sloučily se tři soukromé zdravotní pojišťovny v jednu. Zatím jen tři.
Všechny zdravotní pojišťovny dostávají ročně na dvě stě šedesát miliard korun, tedy pokud lze Rathovi, který tuto cifru veřejně v televizi před svým zatčením veřejnosti sdělil, věřit. A to už je pořádný balík peněz. A právě proti tomu Rath bojoval. Věděl totiž, co by nastalo, pokud by se to těm dvěma podařilo.
Nastal by americký systém. Tam je to tak, že majitelé pojišťoven určují lékařům koho léčit, jakým způsobem léčit a kolik mohou nebo smějí do toho kterého pacienta pustit peněz z pojišťoven. Navíc si americké soukromé pojišťovny samy stanovují výši pojistného, a to je tak vysoké, že téměř polovina občanů USA na zdravotní pojištění vůbec nemá. I tento údaj pochází z veřejných zdrojů a právě zdravotnictví a jeho nutná reforma byla hlavním argumentem Baracka Obamy v předvolebním boji a toto téma nastolil i nyní.
Tahle vláda, ať už v podání ODS nebo TOP 09 chce jediné, připravit pro své kamarádíčky miliardáře, co nejlepší podmínky, aby mohli ještě více bohatnout, a to jde jenom tak, že se okrade většina národa. Klausovou privatizací přišel stát o biliony korun, padají cifry i přes dva biliony. Už nám nezbylo téměř nic, všechno patří zahraničním majitelům a jejich zisky odcházejí z republiky. Na čem by mohli různí Chrenkové a spol ještě více zbohatnout? Na zdravotním pojištění, lépe řečeno na zdravotní dani. A proto se Heger a Kalousek snaží zdravotní pojišťovny nacpat do nenasytných rukou soukromníků.
Tomu ale ve sněmovně bránil právě Rath. Ať už je jakýkoliv narcis, hulvát či arogant, v tomto případě měl velkou pravdu. A tak musel zmizet ze scény. A opět tomu posloužil, jako v roce 2006, mouřenín Kubice. Ratha zavřeli a ačkoliv u nás dle ústavy platí presumpce neviny, Rath byl médii předem odsouzen. A jde to tak daleko, že je mu bráněno v jeho ústavním právu, a to v práci ve sněmovně.
Pokud by měla být naše Ústava dodržována a platily by zákony, musel by být David Rath dovážen na každé jednání sněmovny, měl by právo hlasovat a vůbec plnit zákonnou funkci zvoleného poslance. Takhle je levice oslabena o jeden hlas. V současném rozpoložení sněmovny je to velice důležitý hlas. A proto mu to je znemožněno. Návrh poslance Humla, aby byla dodržena Ústava a Rath mohl ve sněmovně řádně pracovat, byla pravicí zamítnuta.
Proč asi?
Kdysi, při prezidentské volbě Václava Havla, byl na jeden jediný den uvězněn poslanec Sládek. Hlasoval by totiž proti Havlovi, a ten by nebyl zvolen. Také kvůli vymyšlenému obvinění. Případ Ratha je totožný. Za čtyři měsíce vazby nebyl obviněn. Zřejmě se Kubiceho policii ještě nepodařilo vyrobit takové důkazy, které by obstály před soudem.
Mám v rodině schopného ajťáka a udělali jsme si pokus. Namluvil jsem na diktafon několik různých informací a on má slova přes počítač srovnal tak, že měla úplně jiný význam. A vůbec nic jsem nepoznal, nebylo to totiž možné. I tohle dnes dokáže šikovný expert a počítač. Takže nějaké odposlechy mohly být docela klidně patřičně upravené. Neříkám, že byly, říkám, že mohly.
Už po zatčení Ratha jsem se informoval u známého bývalého vysokého policisty, plukovníkem byl, než odešel znechucen od policie, zdali lze na bankovkách zjistit otisky prstů. Už tenkrát mi sdělil, že je to velmi, ale opravdu velmi obtížné, nicméně by se mohlo něco objevit. Rath má v ruce posudek, že na žádné bankovce, ale ani na krabici od vína není žádný jeho otisk.
Zajímalo mě také, zdali policie podle čísel bankovek v krabici od vína bude zjišťovat jejich původ. Mám informaci, že bankovky pocházely z ostravské banky. Nikde jsem se ale nedozvěděl, zdali policie podle záznamů z kamer, neboť jsme sledováni na každém kroku, zjistila, kdo vlastně ony peníze vyzvedl. Buďto tuto informaci policie tají nebo se prostě nehodí do krámu.
Zkrátka, v kauze Rath je podle mého názoru tolik nejasností, podivností, že jsem nabyl dojmu, že celý jeho případ je vykonstruovaný. Navíc, když již existují znalecké posudky na všechna výběrová řízení z inkriminované doby a případů a pokud Rath ve sněmovně nelhal, dokládají, že se v těchto případech rozkrádání nezúčastnil, a proto se domnívám, že je politickým vězněm.
A ještě jedna věc mě, na závěr, zarazila. Rath musí být ve vazbě, aby nemohl ovlivňovat svědky a jinak mařit vyšetřování policie nebo páchat další trestnou činnost. Útěk za hranice je v jeho případě nesmysl. Jak to, že Vlasta Parkanová, vydaná ke stíhání stejně jako Rath, není ve vazbě? Ona se nemůže domlouvat se svědky? Ona se nemůže dohodnout, především s Kalouskem, který má v jejím případě prsty, o tom, jak má vypovídat? Komu nejvíc prospěje její nezatčení? Jí, samozřejmě, ale především Kalouskovi, a tak je na svobodě, vesele se může na vyšetřování připravovat, hlasovat ve sněmovně spolu s pravicí a vše je v pořádku.
Jsem strašně zvědavý na soudní jednání s Rathem, jsem strašně zvědavý na vývoj kauzy Parkanová, kde nešlo o sedm milionů, ale bezmála o tři čtvrtě miliardy předraženého nákupu zbytečných letadel Casa, jejichž nákup Parkanová podepsala poslední den ve funkci.
Mám dojem, že kromě Ratha se nic jiného před soud nedostane.
Demokracie v podání českých politiků pláče. A čím dál víc.
Vladimír Kapal|sobota 8. září 2012 11:07

Funkce poslanců a senátorů by měly být funkce čestné, refundované ze řádného zaměstnání.

26. března 2013 v 12:08 | Zaslal Jiří Pondělíček |  Jiní autoři

Udělejme sbírku na Bendu!

Politický matador Marek Benda z ODS přiznal, že i přes vedlejší více než 350 tisícové příjmy, se musí mimosněmovnu pořádně ohánět. "Když se podíváte na ty příjmy, tak mám čtyři děti, manželku v domácnosti a z těchzbývajících příjmů bych rodinu v tuto chvíli neuživil," tvrdí Benda, kterému evidentně poslanecký plat a náhrady nestačí.Základní poslanecký plat: 56.000,- Kč. Benda bere měsíčně jako předseda výboru 79.000,- Kč .... k tomu:8.300,- měsíčně na reprezentaci a stravné 20.700,- měsíčně na cestovné 12.930,- měsíčně na administrativní a odborné práce 2 8.800,- měsíčně na pronájem poslanecké kancelář a jejího vybavení 35.875,- měsíčně na služby asistentů 7.000,- měsíčně na telefonní poplatky a připojení k internetu Celkem na náhradách 113.605,- Kč měsíčně.Takže základní plat MĚSÍČNĚ 79 tis . + 113 tis.náhrady + 30 tis. "bokovky" = NOSÍ DOMŮ MĚSÍČNĚ PŘES 220.000,- Kč a "chudák nevyjde" ....Kromě toho jsou mu např. hrazeny výdaje na ubytování a stravování při zahraničních i tuzemských cestách.Předsedům výborů navíc náleží služební auto bez řidiče. NEPOLITOVALI BYSTE TAKOVÉHO CHUDÁKA ? Co s tím? Funkce poslanců a senátorů by měly být funkce čestné, refundované zeřádného zaměstnání. Ovšem Marek Benda doposud nikde jinde nepracoval, jen v poslanecké sněmovně.

K aktivitám a vazbě Davida Ratha

22. března 2013 v 13:57 | Jiří Paroubek v tiskové zprávě |  Jiní autoři

Další vazební zadržování Davida Ratha považuji za nadbytečné

Dnes dopoledne jsem v ruzyňské věznici navštívil vazebně stíhaného poslance Davida Ratha. Seznámil jsem se mimo jiné s jeho legislativními návrhy. Zaujal mne například jeho návrh zákona ohledně antikoncepce. Dle tohoto návrhu by měly být antikoncepční prostředky zdarma poskytovány dívkám ve věku mezi 15 a 18 lety věku. Stejně tak potom osobám ze sociálně slabých vrstev společnosti. Jsem přesvědčen, že taková zákonná úprava má v mnoha ohledech své opodstatnění.

Velmi podobný zákon bude ostatně platit od konce března také ve Francii, kde jej prosadil socialistický prezident Hollande. Odtud se David Rath inspiroval.Poslanci LEV 21 jsou připraveni takový návrh v Poslanecké sněmovně podpořit. Ve Francii bude mimo jiné platit také bezplatné provedení dobrovolného potratu pro všechny ženy.

Další vazební zadržování Davida Ratha považuji za nadbytečné. Nabývám dojmu, že jeho zadržování výrazným způsobem komplikuje možnost jeho obhajoby, a to jak na veřejnosti, tak zejména před chystaným soudem.David Rath je ve vazbě zadržován deset měsíců. Obavy z ovlivňování svědků, z pokračování v případné trestné činnosti či z útěku jsou nereálné.

Žalobci v jeho kauze také opakovaně přehodnotili trestnou činnost, za kterou ho viní. Připomínám, že v září minulého roku, kdy sněmovna rozhodovala o vydání k trestnímu stíhání poslance Ratha, byly sněmovně předloženy informace týkající se údajného předražení zakázky na rekonstrukci zámku v Buštěhradu. Tehdy údajně tzv. neprůstřelné. Ukazuje se ale, že důkazy nestojí na pevných základech. Argumenty z konce loňského léta tak už zřejmě příliš neplatí a dokazují to i odborné posudky, které vyloučily předražení zakázky. Rathovo další zadržování jen nahrává jeho argumentaci, že je obětí výsostně politické kauzy.

Jiří Paroubek, předseda LEV 21

Ke Světovému dni vody

21. března 2013 v 17:22 | Přemysl Votava

Voda luxusem pro Afriku i pro Česko !!


O víkendu oslavíme Světový den vody. Inzeráty Veolia Voda, největšího dodavatele vody v Česku, nás zvou na tyto oslavy. Máme co slavit ? Nemáme se spíše stydět, co s vodou provádíme, jak s ní hospodaříme.

Voda se v posledních letech stala v Česku součástí velikého byznysu. Spotřeba vody ve světě stoupá. Podle odborníků na životní prostředí, 47% obyvatel Země v roce 2030, bude bojovat s nedostatkem vody. Pro nás je ale alarmující, že voda v důsledku stálého nárůstu cen, se tak stává pro mnohé naše spoluobčany luxusem.

Pryč jsou ty doby, kdy jsme jako skauti, či trempové pili vodu z potoků. Naši dědové a otcové ještě nosili vodu ze studní, nebo v městě z obecní kašny. Voda byla zadarmo. V potocích a řekách žili raci, proháněli se pstruzi. Voda byla křišťálově čistá. Ani ve snu nás nenapadlo, že i k nám doputují plastové láhve s pitnou vodou. V supermarketech mají vyčleněny své důstojné místo. Celé balíky pitné vody putují auty do našich domácností. Dobrý byznys s pitnou vodou v plastech se dobře rozeběhl.

Obdobná situace je v dodávkách vody do našich domácností. Bezkonkurenční prostředí, vytváří pohodlný nárůst zisku vodárenských společností. Při platbě za vodu se ptáme na oprávněnost těchto zisků ? Jak se ke tvorbě ceny za vodu staví stát či město ? Není to jen bezmyšlenkový souhlas radních ?

Pravděpodobně nejlepším příkladem o drastickém nárůstu ceny za dodávku vody do domácností, je Praha. V roce 1989, tedy v posledním roce komunistické vlády, stála voda občana v Praze, včetně stočného, 0,80Kč/m3. V roce 1997 občan již zaplatil 21, 67kč za m3. V roce 2013 se cena vody vyšplhala (včetně stočného), na 74,35 Kč/m3. Tedy skoro stonásobné zdražení od roku 1989. Obdobná situace je i mimo Prahu. První cenovou příčku drží Turnov a Ústí n/L. zde cena je již na 90kč za m3. Voda, tato základní lidská potřeba, se tak stává pro mnohé naše občany spíše luxusem.

V případě Prahy, vše začalo v polovině devadesátých let, tehdy Praha nesmyslně ztratila kontrolu nad Pražskými vodovody a kanalizacemi. Dnes na to občané doplácejí. Bezkonkurenční prostředí zvedá ceny vody strmě vzhůru. Cenu neurčuje trh, ale dodavatel, pravda za jisté kontroly radnic. Radnice pravidelné roční zvýšení ceny většinou odkývají, s příslušnou pohádkou pro občana.

Voda se stává luxusem. Kapka po kapce… a trpělivost někdy přeteče.

Bez vody nelze žít

20. března 2013 v 22:19 | Viktor Trkal |  Jiní autoři

Během 55 let stoupla cena vody 40 x

Voda, t.j. element, s nímž se setkáváme my ve střední Evropě denně a ani si neuvědomujeme její význam a bereme to za samozřejmé, že tu je.
Jinak se na to musí nutně dívat lidé na jiných kontinentech, kde jsou třeba v Africe či Asii velké prostory bez vody, jimž říkáme pouště.
Co to je voda? V časopise Pokroky matematiky, fyziky a astronomie, který vydává Jednota českých mamatematiků a fyziků v čísle 3 z roku 1997, publikoval prof Karel Vacek významný článek "Voda - známá neznámá"! Zde se čtenář velice srozumitelně doví mnoho o vodě včetně toho, "že spotřeba energie a vody je nepochybně jedním ze základních znaků života" tedy bez nich by život nebyl možný!

Toho si byli vědomi někteří myslitelé již dávno, nejvýrazněji to propagoval sv Jan Křititel (-7 - 30), který v rámci svého učení a filosofie, aby zdůraznil význam vody zavedl jako vstupní operaci do svého společenství křest vodou. Dělo se to ponořením do řeky Jordánu v Palestině v době mezi roky 20 až 30. Jak bylo zvykem v té době, bylo to symbolem svátosti jako na př. obřízka. Tím se zdůrazňoval význam či povinnost pro příslušné společenství ten obřad podstoupit! S ním přijímal pokřtěný i mnoho jiných věroučných pravidel. Hnutí se šířilo mezi Židy a stávalo se nebezpečným pro vládnoucí vrstvu Izraelitů a tudíž tehdejší král (kolaborant Římanů ovládajících středomoří) Herodes Agripa v r. 30 Jana nechal stít a vypráví se, že jeho dcera Salome tančíc mu hlavu Jana přinesla na míse. Pokřtěn byl i Ježíš a pokračoval v šíření filosofie Janovy. Těm, kteří podstoupili křest se říkalo KŘESŤANÉ. Byla to až do vystoutení sv. Pavla bezvýznamná židovská sekta, kde voda hrála jen jednu ze základních podmínek jejich existence. Proto i jejich označování symbolem RYB bylo z počátku signálem jejich výskytu.
Přerušme nyní historické události začátku našeho létopočtu a vraťme se do současnosti.
Když jsem zakládal laboratoř kvantové elektroniky v ÚRE ČSAS v letech cca 1959-60 stál l metr kubický vody z městského vodovodu 2,40 Kč, přesto jsem dal realizovat v ústavu t.zv. cirkulační chladící vodu, aby spotřeba vody nezatěžovala enormně náš rozpočet. Dnes cena 1 kubického metru vyrostla v Praze k 80 Kč tedy cca 40x ! Dodavateli jsou cizí podnikatelé!! To už nejsme schopni si sami obhospodařovat své zdroje vod? Zamysleme se nad tím! Chtějme rychlé řešení! Vždyť voda je základní životní podmínkou! Je to téma dne!

Vraťme se zpět do historie. r.312 na koncilu v Miláně bylo křesťanství prohlášeno oficiálním náboženstvím Říše římské a tedy křest vodou byl podmínkou existence! Uvědomme si to!

K důchodové reformě

20. března 2013 v 14:59 | Tereza Bernardová |  Jiní autoři
19.03.2013 15:42
Tisková zpráva LEV 21

Vláda vzkazuje: Nemáš nárok na penzi? Zemři! Je to výhodné

Nečasova vláda počátkem tohoto roku plně spustila tzv. důchodovou reformu. Pro splnění nároku občana na přiznání starobního či invalidního důchodu je mimo jiné potřeba, aby občan splnil tzv. minimální délku důchodového pojištění. Při odchodu do starobního důchodu v letošním roce je tato doba stanovena na 29 let. Až do roku 2018 se však bude postupně prodlužovat až na minimálně 35 let, kdy musí být občan účastníkem penzijního pojištění. Při nesplnění této podmínky mu nebude přiznán nárok na důchod.
Nárok na výplatu peněz z penzijního spoření v rámci II. pilíře, tedy u privátních penzijních fondů, získá občan účastnící se tohoto systému pouze v případě, že dosáhl zákonem stanovené minimální délky pojištění.Jinými slovy řečeno, pokud nezíská občan nárok na penzi od státu, nedostane se ani ke svým penězům, které si po dlouhá léta spořil v tzv. II. pilíři u soukromých investičních fondů.
Absurdní v této souvislosti je zejména oficiální stanovisko ministerstva financí, které dementovalo článek ekonomky Markéty Šichtařové, která o této skutečnosti informovala na svém blogu.

Ministerstvo financí totiž naprosto nepokrytě přiznává, že nevznikne-li nárok na důchod od státu (I. pilíř), nevznikne ani nárok na čerpání z II. pilíře, neboť tyto výplaty jsou na sebe navzájem navázány. Ministerstvo nicméně dále argumentuje výhodností vstupu do reformy penzí. Tuto výhodnost pozoruje v tom, žepeníze naspořené v II. pilíři, které nebudou vyplaceny právě z důvodu nedosažení potřebné minimální doby pojištění, budou i nadále předmětem dědictví.
To považujeme za naprosto absurdní! Člověk, který si bude léta spořit v rámci II. pilíře, ale z nějakého důvodu nebude mít nárok na státní penzi, sedle logiky ministerstva financí ke svým penězům nedostane jinak, než vlastním úmrtím. Nečasova vláda tedy vstoupí do dějin následujícím vzkazem:"Nemáš nárok na důchod? Zemři! Je to výhodné."
Tento konkrétní příklad jen potvrzuje naši správnost a odhodlanost v kritice tzv. penzijní reformy Nečasovy vlády. Strana LEV 21 takové skryté vzkazy nikdy vysílat nebude!
Tereza Bernardová, místopředsedkyně LEV 21

Rychlé reakce předsedy LEV 21

19. března 2013 v 17:03 | Jiří Paroubek v tiskových zprávách |  Aktuality

Stručně a jasně

18.03.2013 14:24
Předmět: Tisková zpráva LEV 21 - Sociální demokracie objevuje Ameriku
Národní socialisté již před časem ve svém programu "Proti nezaměstnanosti, recesi a deficitu" v části III. - Opatření k boji s deficitem státu v bodě č. 17 uvedli: "Zavést registrační pokladny (a podobně jako na Tchaj-wanu zorganizovat přes ministerstvo financí loterii daňových dokladů s výhrou několika milionů)."
Na jednání sjezdu ČSSD panovalo velké nadšení poté, kdy slovenský premiér R. Fico zveřejnil zkušenosti s uplatněním registračních pokladen a loterie. Pokud sociální demokraté nechtěli jezdit na Tchaj-wan čerpat tamní zkušenosti,stačilo jen nahlédnout do programu strany LEV 21 a inspirovat se výše uvedeným návrhem.
Jiří Paroubek, předseda LEV 21

Datum: 18.03.2013 14:24
Předmět: Tisková zpráva LEV 21 - Vládní poslanci by se neměli bát vstoupit do druhého pilíře
Vyzývám všechny věkově způsobilé poslance vládní koalice, kteří hlasovali pro přijetí tzv. důchodové reformy, tedy pro zřízení druhého pilíře důchodového systému a fakticky také pro oslabení průběžného pilíře penzí vyvedením peněz do rukou soukromých fondů, aby se do tohoto "svého" systému přihlásili. Vstup do druhého pilíře se pojí s určitým rizikem ztráty investic, na což jsme ve sněmovně společně s dalšími opozičními kolegy sáhodlouze upozorňovali. Vládní poslanci buď mlčeli, nebo tento systém obhajovali.
Je proto pro mě šokující zjištění, že polovina poslanců vládní koalice podle průzkumu serveru Lidovky.cz neuvažuje o podstoupení tohoto rizika. Nečasova vláda vmanipuluje řadové občany naší země do tohoto finančně nejistého podniku, přičemž sami její představitelé ve velké míře budou své peníze na stáří šetřit raději jinak.Je to jen důkaz, že vládní politici nejsou hloupí, jsou jen vyčůraní. Nedávají nám svým chováním ale za pravdu?
Jiří Paroubek, předseda LEV 21

Datum: 18.03.2013 11:18
Předmět: Tisková zpráva LEV 21 - Mládkovy výroky na adresu živnostníků jsou výrazem politického neumětelství
Výroky stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka na adresu živnostníků byly vskutku velice nevhodné. Přestože druhý den Jan Mládek, kterého si jinak vážím, svá slova dosti neobratně vysvětloval jinak, tedy útokem na vládu, silné pachuti se zřejmě ČSSD nezbaví. Podnikatelé a drobní živnostníci vždy patřili z mnoha důvodů spíše mezi voliče pravice. Je ale pochopitelné, že po zkušenosti s absolutně neschopnou Nečasovou vládou, která nebere ohledy na nikoho, kromě sebe, by řada těchto podnikatelů byla ochotna volit jinak.
Sociální demokracie však výroky svých představitelů dělá vše pro to, aby široké skupiny středních vrstev, včetně drobných živnostníků, znovu odtlačila od levice. Je to výraz velkého politického neumětelství, kdyžhlavní zprávou ze sjezdu očekávaného vítěze voleb, notabene volajícího po společenském dialogu, je, že "podnikatelé jsou paraziti společnosti".
Jiří Paroubek, předseda LEV 21
Datum: 18.03.2013 10:30
Předmět: Tisková zpráva LEV 21 - Blahopřání novému předsedovi sociální demokracie
Za sebe i za stranu LEV 21 blahopřeji Bohuslavu Sobotkovi ke znovuzvolení do čela české sociální demokracie. Bohuslav Sobotka má, soudě podle výsledku hlasování, ve straně silnou pozici, což je pro každého předsedu strany důležitým pozitivním signálem před důležitými volbami. Je to ale zároveň závazek k tvrdé práci.
Přeji Bohuslavu Sobotkovi kvalitní výběr lidí do nejužšího vedení. Přeji mu zároveň mnoho sil, protože s blížícími se volbami se nejen na něj samotného, ale i na celou stranu bude stupňovat tlak veřejnosti i politických soupeřů.
Strana LEV 21 rovněž neskrývá ambice uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny. ČSSD je nepochybně programově velmi blízkou stranou. Jsem si jist, že naše země potřebuje po příštích volbách stabilní levicovou či levostředovou vládu. Národní socialisté jsou odhodláni takové stabilní vládě pro lidi, nikoli proti lidem, pomoci.
Jiří Paroubek, předseda LEV 21