Jiří Paroubek o daních

22. února 2014 v 18:48 | Jiří Paroubek |  Jiní autoři

Vláda začala dobře. Klade si však malé cíle v ekonomice

Vystoupení předsedy vlády Bohuslava Sobotky před hlasováním o důvěře vládě považuji za dobré. Musím ocenit i to, že také ministr financí Babiš řekl na mikrofon řadu závažných věcí, které ještě nahlas nikdy řečeny nebyly, a jeho vystoupení se opíralo o velmi silné argumenty. Pokud je navíc jeho prohlášení o potírání korupce míněno vážně, pak by to samozřejmě byla dobrá zpráva pro nás všechny. Celkově tedy musím konstatovat, že jsem měl z vystoupení hlavních lídrů koalice dobrý pocit, a vítám, že vláda získala důvěru.
Za největší její hendikep považuji to, že si stanovila, dle mého názoru, příliš malé cíle. Zejména v oblasti hospodářské politiky. Pro splnění svých cílů obsažených ve vládním programu musí v prvé řadě zajistit růst příjmů státního rozpočtu.
Růst příjmů státu je možný v zásadě dvěma cestami:
1.změnou struktury daní (přitom by to šlo i bez nějakého zásadnějšího dopadu do daňového zatížení širokých vrstev lidí zatížením těch nejbohatších),
2.zajištěním robustnějšího hospodářského růstu
První cesty se však vláda díky Babišovu hnutí ANO zatím vzdala sama. Ze země v průměru let 2008 - 2012 odcházelo na konta zahraničních vlastníků každoročně ve vyplacených dividendách v průměru neskutečných 260 mld. Kč. Pokud by vznikly dvě sazby korporátní daně, z nichž ta zvýšená by byla určena pro podniky velkého rozsahu a více nebo méně oligopolního charakteru, přineslo by to do rozpočtu státu nějaké miliardy navíc. Možná spíše i desítky miliard.
Možná až deset miliard korun do rozpočtu může přinést i fiskální opatření jako je zavedení registračních pokladen. Chce to jen vymyslet, jak rozumně řešit problematiku např. drobných českých řemeslníků, jejichž celá živnost se často ukrývá v jedné tašce s nářadím, a pokladna (nebo něco podobného) se jim už do tašky s nářadím nevejde. Druhou skupinou, kterou by bylo třeba řešit, jsou prodejci na farmářských trzích. Také pro ně zavádění registračních pokladen vidím jako nesmyslné.
Větší odvahu je možné určitě mít u progrese daně z příjmů fyzických osob. Nová vláda by měla v EU (v Evropské radě) přijít také s iniciativou na postupnou eliminaci daňových rájů v Evropě i ve světě a změn legislativy EU tak, aby bylo např. možné z veřejných zakázek vyloučit firmy, které platí daně v daňových rájích.
Také daň z finančních transakcí může být nástrojem, který do státní kasy přinese až kolem deseti miliard ročně. Na výnos této daně si ale do budoucna brousí zuby EU jako na zdroj svých výdajových potřeb.
Tedy změnou struktury daní a důslednějším daňovým výběrem (registrační pokladny) je možné nasypat do státní pokladny každoročně desítky miliard korun navíc. Andrej Babiš v jednáních o koaliční smlouvě tyto možnosti ovšem z větší části odmítl.
Uvidíme, kolik peněz zajistí z jiných zdrojů, především lepším výběrem daní. Dosáhnout výrazného růstu ekonomiky zdevastované chybnou hospodářskou politikou pravicových vlád nebude ovšem tak snadné. A rychle to už nepůjde vůbec. První příznaky oživení plynoucí ze změny hospodářské politiky vlády se mohou v české ekonomice projevit nejdříve až v závěru příštího roku a podstatně až v roce 2016 a 2017.
Domnívám se, ženová vláda by si měla klást za cíl dosažení robustnějšího a udržitelného růstu HDP mezi 3 až 4%. Meziroční růst 4% HDP totiž představuje absolutní nárůst rozpočtových příjmů meziročně o 40-50 mld. Kč. A s tím už se dá ve výdajích státního rozpočtu něco dělat.
Celkově se však obávám, že kvůli svému složení nemůže koalice dlouhodobě fungovat, neboť každý z koaličních partnerů má očividně jiné zájmy.

Jiří Paroubek, předseda strany LEV 21
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivan Fenz Ivan Fenz | 22. února 2014 v 20:54 | Reagovat

Jiří Paroubku, jsou to kyselé hrozny. Nadskakuješ, ale neutrhneš už nic. Spojení s Kočkou, následně s vekslákem Bendou a nakoupení některých straníků z ČSNS 2005 tě demaskovalo dostatečně.
V politice jsi skončil a je rozumné věnovat se kultivaci řeckého ostrova, čím dřív, tím líp. Zákon o prokázání původu majetku by ti mohl zamotat šišku. :-D

2 Svoboda Svoboda | 22. února 2014 v 22:19 | Reagovat

Je krásné číst něco o daních od Jiřího Paroubka.Dnes jsem zveřejnil na blogu IDnes pátý blog týkajíci se ČSNS. Dnešní pojednával o Jiřím Paroubkovi. Je tam i ta část, která popisuje jak Paroubkova vláda odpustila agentu StB Vlastimilu Dvořákovi daň za 26 milionů korun. Pro lepší informovanost Jiří Paroubek byl v době působení v RAJ  vedoucí sekretariátu tohoto pána. Bližší na http://vladislavsvoboda.idnes.blog.cz

3 Zilvar Zilvar | 24. února 2014 v 12:48 | Reagovat

Zlepšení ekonomické situace nezáleží jen na vyšších daních a odstranění zlodějny a korupce, ale hlavně na množství potřebné a smysluplné práce, ze které budeme něco mít. Amazon možná přidá práci 2000 lidí, ale možná ubere práci 3000. Zjistil to někdo? Např. obchodní řetězce zajistily prodej zboží, ale odstranily malé obchody. Přibylo tím pracovních sil? Ne. :-D

4 Ivan Fenz Ivan Fenz | 25. února 2014 v 8:32 | Reagovat

Budit dojem, že sem jde nějaký investor "pomáhat" ČR s čímkoli je přímo lumpárna účastněných politiků.
Jde se pro zisk, ostatní jsou nanejvýš souběžné efekty. Samozřejmě, že zaměstnanost bude zase ta "obvyklá". Hodně nekvalifikované honičky za pár peněz, hlavně bez odborů a pracovní smlouvy se speciálním ujednáním ( obcházející zákoník práce ).
To plédují Viroza jaksi nerozpoznává ( to mimochodem nerozpoznával nikdy). :-D

5 Ivan Fenz Ivan Fenz | 26. února 2014 v 11:26 | Reagovat

Aktualita,
pracovní vzdělanost a řešení nezaměstnanosti po česku.

Brněnský magistrát před nedávnem rozhodl, ať si Amazon postaví odbytiště kde chce, pokud se nechce podílet na nákladech vjezdu na dálnici.
Z Hradu od Virozy přišla odpověď, je to pitomé rozhodnutí, když by Amazon vytvořil 2000 prac. příležitostí. Úslužný Hašek ( hejtman) s Onderkou (primátorem) svolávají nové jednání zastupitelstva a rozhodnou asi dnes znovu. To je úroveň!
Jaký z toho bude přínos?
Randál na letišti, ucpané silnice v oblasti Tuřany, Chrlice a Slatina. Kriminalita vyhozených lidí ( většinou cizinců).
Zaměstnanost?
Žádná firma sem nejde řešit zaměstnanost, ale vlastní zisk.
Je známo, že americké firmy zaměstnají jen pár poháněčů. Ostatní zaměstnaní budou agenturní tj., že u náhončích firem jsou na "jiné smlouvy" ( podle zák. práce). Bez vymezené prac. doby, bez plné ochrany BZOP, bez dovolené, bez podpory v nemoci a bez měsíční minimální mzdy. Hlavní pracovní síla proto bude možná ze Slovenských Kysúc, ale spíše z Polska a Ukrajiny.
Agentura najme poblíž nějakou opadanou sokolovnu, pár místních bab ke kotli s polívkou, napere do sokolovny 4patrové palandy, nějaký autobus a evidenčního správce. Na tel. zavolání bude na pracoviště dodávat podle požadavku v každou denní dobu (lidi = kusy). Veškeré náklady ( zprostředkování, pojištění, nocleh, stravování a doprava ) se srazí z fakturované částky za "práci" a zbytek ( po oddělení splátky kauce = spoření ) se těm chudákům nebo blbcům, jak chcete, vyplatí na ruku.
To je dnešní řešení nezaměstnanosti podle pana Virozy, mezi věci neznalými lidmi. Je to nápodoba průmyslového otroctví 19. století

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama