Nelíbí se Vám současný politický systém?

7. února 2014 v 17:53 | Převzato ze Socialistické solidaritxy |  Jiní autoři

Přidejte se k Socialistické solidaritě! Bude líp?

solidarita


Za čím stojíme

Marxismus
Iracionální a absurdní systém
Globální kapitalismus je systém nerovností, ve kterém chudí chudnou a bohatí bohatnou. Stamiliony hladoví a umírají na snadno léčitelné nemoci, zatímco je technologicky možný důstojný život pro všechny. Systém upírá drtivé většině možnost rozvíjet své tvůrčí schopnosti a degraduje ji na úroveň stroje. Lidé jsou nuceni pracovat déle a na více úvazků, zatímco nezaměstnanost stále roste a uvrhuje další masy do chudoby a nejistoty. V kapitalismu vznikají války o suroviny a trhy, jsou drancovány přírodní zdroje, likvidována kulturní rozmanitost. Ačkoli jsou veškeré hodnoty tvořeny lidskou prací, kontrolu nad jejich distribucí má kapitál. Kapitalismus spočívá v honbě za ziskem na úkor lidských potřeb. Je to iracionální a absurdní systém.
Za socialismus zdola
Jako alternativu ke kapitalismu nabízíme systém, který nazýváme socialismem zdola. Jedná se o systém samosprávných rad, jež rozhodují o politických i ekonomických otázkách. Demokracie zde není omezena na hlasování jednou za čtyři roky, ale proniká dennodenně všemi oblastmi života společnosti. To umožňuje začít vytvářet společnost bez nezaměstnanosti, bez chudoby, bez útlaku.
Naprosto odmítáme režimy bývalého východního bloku v ČSSR, SSSR, ale také v Číně, na Kubě atd. Považujeme je za tzv.státněkapitalistické režimy. Jestliže dnešní kapitalismus je typický mocí nadnárodních korporací a jim poplatných parlamentů, měla tehdy veškerou ekonomickou a politickou moc třída stranické byrokracie. Hlásíme se k tradici levicové opozice vůči těmto režimům.
Podporujeme zápasy námezdně pracujících za kratší pracovní dobu, vyšší mzdy, lepší pracovní podmínky, bezplatnou lékařskou péči a sociální zabezpečení a všechny ostatní emancipační snahy. Nespoléháme ovšem na parlamentní politiku. Jen nezávislá aktivita pracujících prostřednictvím stávek, kampaní, manifestací apod. může vést k systémové změně. Jen sami pracující mohou dosáhnout svého vlastního osvobození.
Solidarita
Úsilí o socialismus zdola je součástí celosvětového boje. Prosazujeme solidaritu s pracujícími, nezaměstnanými a utlačovanými v jiných zemích. Jsme v zásadní a aktivní opozici vůči všemu, co proti sobě staví neprivilegované obyvatele různých zemí, různé národnosti, různé barvy pleti, různého pohlaví, sexuální orientace, náboženství či profese. Podporujeme tedy kampaně a boje proti rasismu a xenofobii; proti islamofobii, nesnášenlivosti vůči Romům apod. Bojujeme za úplnou politickou, ekonomickou a sociální rovnost žen a mužů, vystupujeme proti diskriminaci na základě sexuální orientace.
Fašismus a nacismus považujeme za zásadní hrozby všem dosaženým demokratickým a sociálním právům. Ačkoli jejich hesla často znějí antikapitalisticky, ve skutečnosti jsou fašismus a nacismus pokračováním kapitalismu, jen jinými prostředky. V dobách krize jsou tyto politické hrozby zvláště aktuální.
Revoluční organizace
Kapitalistický systém vytvořil vysoce organizované instituce včetně státu, které kontrolují bohatství, média a represivní složky. Abychom čelili moci těchto institucí, musíme se sami organizovat. Chceme být zárodkem revoluční strany, která bude spojovat aktivisty různých hnutí a pracující třídy. Na rozdíl od parlamentních stran pro ni bude účast ve volbách jen prostředkem, jak dále šířit myšlenky svobody, rovnosti a solidarity. Tato revoluční organizace může zásadně přispět k tomu, aby emancipační hnutí sílila, a podílet se na rozvíjení myšlenek a strategií, které povedou k překonání kapitalismu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivan Fenz Ivan Fenz | 7. února 2014 v 22:29 | Reagovat

"povedou k překonání kapitalismu".
Otázka je, kterého?
1 zakladatelského ( bez prac. práv, zajištění BOZP, minimální mzdy a pod.),
2 se sociálními právy podle Listiny,
3 sociálního podle Listiny doplněného o odborové sjednání kolektivní smlouvy?

Když vyjmenované kapitalismy překonáme, co přijde po nich? Kdo je ten chytrý, aby vše moudře, včas, bez násilí a k všeobecné spokojenosti vyřešil? Kolektiv? Opravdu si někdo myslí, že se tahouni společnosti 2 nebo 3 "rozpustí" v kolektivu? Nebo se pokusí kolektiv zapřáhnout do své káry ( a jsme zase ve známém bolševismu ). :-D  :-D

2 Zilvar Zilvar | 8. února 2014 v 16:55 | Reagovat

Kapitalismus je systém jen EKONOMICKÝ, socialismus je systémem myšlenkovým, ekonomickým i politickým.
Zdá se, že v současném kapitalismu (ať již v demokracii, nebo feudalismu, či v technokracii) malá hrstka všechno nakrade, zatím co v socialismu by všechno rozfrcala.
Aby lidstvo fungovalo, musí fungovat antagonismus. Bez nepřítele zřejmě nelze žít. Platí to tak od počátku. Globalizace nikoho  nezachrání.

3 Jiří Pondělíček Jiří Pondělíček | E-mail | 9. února 2014 v 14:14 | Reagovat

Každý myslící člověk musí dnes už jasně vidět, že kapitalismis sejako systém přežil. I komunismus a bolševismus není nic jiného než důsledek selůhání kapitalismu, který není schopen řešit problémy celospolečenského systému a ani se o to nepoukouší. A proto už nemá nárok na existenci. Musí být nahgrazen, nejspoíše novou formou socialismu. výše uveřejněný text je ukázkou dalšího vývoje, který vede k tomuto cíli. Liberální ekoniomika a globalizace je dnes už jen pirátstvím, které musí být zlikvidováno.

4 Ivan Fenz Ivan Fenz | 9. února 2014 v 17:53 | Reagovat

"Musí být nahgrazen, nejspoíše novou formou socialismu. výše uveřejněný text je ukázkou dalšího vývoje",

Mus je velký kus.
Který kapitalismus se přežil? Jak dlouho vlastně existuje na zdejším území kapitalismus 1,2,3?
Právně od zrušen roboty (1848) tehdy vyšel také komunistický manifest. Teprve od r. 1870 existuje sociálně demokratická strana! I. sv. válka udělala konec s rezidui feudalismu a šlechtickým nadpravím! Takže od r. 1870 ( po prohře s Pruskem a vznikem Rakousko-Uherska ) se pomalu začal mátořit v Rakousku kapitalismus (1)do r. 1914. Pak nastalo desetiletí vymanění z následků I.sv. války a krize.
Ta skončila zbrojením a II. sv. válkou.
Po ní až do r. 1990 se tápalo v totalitě. Takže shrnuto:
kapitalismus se zde rozvíjel
- 1870-1914 = 44let v  zakladatelské formě,
- 1918-1928 = 10let kostrukce státu,
- 1928-1938 = 10let krize a zbrojení,  
  se vzdálenou podobou kapitalismu č.2.  
- 1938-1948 = 10let válka a obnova,
- 1948-1989 = 41let zaostávání podle bolševických schemat.
- 1990-2013 = 23let klopotná politicko- hospodářská obnova = kapitalismus? ( 1,2).
Kde je kapitalistický vývoj? V ČR je kapitalismus ( č.3 ) je teprve budoucností.
Přeskakovat vývoj mohli v Číně, ale nikoli v EU. :-D

5 Zilvar Zilvar | 10. února 2014 v 8:28 | Reagovat

[4]:Kapitalismus je jen jeden. Kdyby fungovala vláda lidu - demokracie - tak by fungovalo všechno. Že by za čtvrťr století od r. 1990 vznikla nějaká obnova, tak to bych se divil. Smozřejmě, že technický pokrok nejde zastavit, zato zlodějny jde demokraticky povolit. Přeskakování vývoje v Číně jsem nepochopil. Je tam autoritativní technokratický kapitalistický systém používající socialistické symboly. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama