František Cigánek zhodnotil svou životní cestu

15. dubna 2014 v 17:06 | Jaroslav Skopal |  Aktuality

Vyšel sborník textů a fotodokumentů Františka Cigánka

Oldskaut - senior, dnes 84-letý František Cigánek vydal v těchto dnech vlastním nákladem sborník textů o svém životě, doplněný četnými fotografiemi mnoha nejmenovaných autorů, které textovou část pěkně dokreslují. Hlavní téma obsahuje už název sborníku "Jak jsem se stal muklem / pétépákem (politickým vězněm komunismu).
František Cigánek pochází z Věžek u Přerova, kde se narodil 25. ledna 1930. Osudová byla pro něho padesátá léta minulého století, kdy chtěl svá vysokoškolská humanitní studia započatá v Olomouci završit na institutu v belgických Bruggách, což mu pomohli domluvit jeho významní známí. Dostat se tam, však bylo možné jen za cenu ilegálního přechodu státní hranice. Volil cestu na Polsko s plánem odtud pokračovat na západ.
Svůj plán přechodu časoval na konec ledna 1953. Záměr se nepodařilo dokonat. Před Vratislaví byl zadržen polskou stráží a po krátké době vrácen zpět do Československa. Lidový soud v Olomouci mu za nedovolené překročení státní hranice, klasifikované jako trestný čin uložil trest odnětí svobody na jeden rok a k tomu i trest peněžitý 2000 Kč. Vše nakonec dopadlo tak, že ve vězení strávil čtyři měsíce a pro nemoc pak byl do října 1953 hospitalizován v Olomouci a v Přerově. Stal se politicky nespolehlivým a od října 1953 do prosince 1956 pak trávil svůj čas ve Vojenských táborech nucených prací - Pomocných technických praporech.
Po listopadu 1989 se zúčastnil prvního setkání skautských činovníků v Praze a v Přerově byl iniciátorem obnovy přerovského střediska JUNÁKA. Byl aktivní v Občanském fóru, v Klubu angažovaných nestraníků (KAN) a angažuje se i v Konfederaci politických vězňů. Jako věřící občan a katolík se angažoval např. i v Sekulárním františkánském řádu. To, jak tato jeho pestrá společenská činnost vypadala, podrobně popisují kapitoly jeho sborníku a bohatá fotografická příloha.

Sborník vyšel ve 200 výtiscích a zájemci jej mohou získat jedině přímým poštovním kontaktem přímo s autorem. Cena není stanovena, záleží na příjemci, autor hodlá výnos v roce 2015 předat olomoucké Arcidiecézní charitě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama