Červenec 2014

Krátká poznámka k výroku V. V. Putina.

22. července 2014 v 9:50 | Bohdan Babinec |  Aktuality

Kdo má ruce po lokte v krvi?

Zjistil jsem v titulcích ČT24 , že V.V.Putin se vyjádřil k tragickému pádu Malajsijského letadla : "k neštěstí by nedošlo, kdyby Kyjev neútočil na povstalce". Velice mě zaráží, že bývalý pracovník KGB se takto vyjadřuje, když dobře ví, že v žádné z tajných organizaci jako CIA, MI5, Mossad atp. výraz kdyby vždy znamenal pohromu. Měl by teď uznat svoje chyby, že ve vztahu k Ukrajině se mýlil a že měl Janukoviče obratem i s dovezenými sta miliardami US dolarů odeslat na Ukrajinu, kterého měly soudit ukrajinské soudy v demokratickém procesu. Díky ochraně Vladimíra Vladimíroviče Janukovič finančně podporuje separatisty, nakupuje jim zbraně a pravděpodobně jim zajistil i raketový systém BUK. Vždyť Janukovič dlouhá léta žil a pracoval v Doněcku a má tam hodně kamarádů. A Putin díky své krátkozrakostí má ruce až po lokte v krvi a vyvolá po generace nenávist mezi Ukrajinci a Rusy a přitom by stačilo (teď použiji jeho kdyby), aby se poučil od Čechů a Slováků, jak se správně mají osamostatňovat národy. Holt, někomu chybí inteligentní myšlení. Bohužel.

Tragédie a drobnosti

19. července 2014 v 23:42 | Jaroslav Skopal |  Aktuality

O čem se psalo

Událostí posledních dnů se stalo sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou, kde mají kontrolu nad územím separatisté. Jde o tragickou událost s téměř třemi sty mrtvými pasažéry, kteří s ukrajinsko - ruským sporem o východní prorusky orientovanou část země neměli nic společného. Sám jsem si vzpomněl na sestřelení jihokorejského civilního letadla ruskými silami v oblasti Sachalinu v roce 1983, když se letadlo vracelo na domácí letiště a neletělo přesně předepsanou trasou. I tehdy z toho byl vážný mezinárodní problém. Tentokrát se předpokládá a Ukrajinci mají za jisté, že raketu s cílem na malajsijské dopravní letadlo spustili lidé na území separatistů. Vše se má vyšetřit, je to obecně proklamovaná vůle zúčastněných stran, ale jak se ukazuje, "šetření" bude možná mít spíše za cíl zastřít důkazy, jak a proč k tomuto incidentu došlo.
Ve stejné době pokračuje pozemní operace izraelských sil na palestinském území v Pásmu Gazy. Oběti na palestinském území kontrolovaném hnutím Hamás přecházejí z desítek do stovek. Izraelci předem vysvětlili záměr akce, která je namířena proti stále rostoucímu odpalování raket z Pásma Gazy na Izrael. Raket přibývá, frekvence odpalování roste a i jeho nebezpečnost proti dřívějšku se zvyšuje. Je to izraelská odpověď na nesmiřitelnost šéfů Hamásu tolerovat existenci Izraele. Historie ukazuje, že vždy po několika letech se tyto izraelské akce opakují, protože po vojensky vynuceném klidu jsou Palestinci z Gazy svými veliteli po regeneraci sil znovu přesvědčováni o možnosti a nutnosti zničit izraelský stát.
Dějiny světa 2. díl – 15.7. 2014
Historie lidstva je plná válčení, ale kupodivu i občasnými příklady přebírat od nepřátel to, co mají dobré a využít tak koexistenci s dřívějšími nepřáteli k společnému prospěchu. Tak to ukázal i druhý díl britského seriálu Dějiny světa, který běží každé úterý večer na ČT2.
Na české politické scéně se zatím řeší, zda a za jakých podmínek vysloví ČSSD svůj souhlas s uvolněním Věry Jourové na post evropské komisařky. V nižší politice jsme pak byli svědky záměrů o případné založení nových národně sosialisticky orientovaných stran, když vidina sjednocení těch, které dosud formálně existují, ztrácí šanci na realizaci.
V mém regionu se občan Miroslav Rozkošný veřejně dotázal ministra Antonína Prachaře, proč se stát bojí vyvlastňovat pozemky pro potřebu dálnic, viz příklad statkářky Havránkové a její sestry. Ministr se v regionální páteční příloze Deníku pokusil tazateli odpovědět, ale v podstatě jen potvrdl, že vyjednávání z různých důvodů nadále pokračují.
Nezbývá než doufat, že bude líp.

Slučování, zakládání nových či zanikání, téma odstartoval Bohdan Babinec

14. července 2014 v 23:15 | Z elekronické pošty |  Aktuality

Jak to asi dopadne?

"Oznamuji Vám všem, že 10.07.2014 jsem vystoupil ze strany LEV 21, a budu se snažit založit stranu Milady Horákové. Kdo z Vás má chuť jít do toho je vítaný. S přátelským pozdravem Bohdan Babinec", tak zněla základní informace B. Babince.
"Bohdane,
moc mě to mrzí! Víš, že jsem to řekl již na KR Praha, to, co těď uvádím, uvádím také a hlavně kvůli ostatním s apelem, aby nevystupovali ze strany. Je to minimálně předčasné a rozhodně není správné se rozhodovat pod vlivem emocí. Připomínám, že v tuto chvíli exstují již čtyři strany, které se hlásí ke společným národně socialistickým kořenům:
1. Československá strana socialistická (se sídlem v Přerově) 2. Česká strana národně sociální (dříve Jaroslav Rovný, nyní Michal Klusáček) 3. Česká strana národně socialistická 2005 (Karel Janko) 4. LEV21 - Národní socialisté
Zakládat ještě pátou stranu, a navíc právě nyní, by bylo smrtící a pro voliče zcela nepochopitelné. Místo, abychom se sjednocovali, máme se dále fragmentarizovat ?! Usnesení o mimořádném sjezdu bezprostředně volbách, jak víš, existuje a sjezd se skutečně bude konat cca 1 měsíc po volbách. Osobně jsem ale pro termín až v listopadu, aby bylo dost času na řádnou přípravu. Pokud bude sjezd příliš rychle, tak se na něm zřejmě nedojde k takovým změnám, které by byly potřeba.Nicméně na sjezdu se ¨každoépádně rozhodne. Buď bude předseda strany schopen skutečné sebereflexe, anebo nebude a pak teprve bude pro část členů důvod pro alternativní postup. Je ale potřeba vyčerpat všechny rozumné možnosti, které máme." Tak zněla jedna z prvních reakcí Jaroslava Krále.
Jiří Pondělíček doplnil:
" Ještě Národně sociální strana, ta ale přestala existvovat úmrtím Růženy Krásné. Jinak v podstatě s Jardou souhlasím."
Další reakce
"Bratři a sestry, přátelé, jak jsem psal mnohokrát, zanechme rozepří, a pokusme se najít k sobě cesty se všemi, do úrovně LSNS, anebo i do doby ČSS, kdy jsme byli komunisty "jaksi trpěni", kdy jsem do této strany vstoupil na přelomu roku 1985-6. Pouze s jednou trvale opomíjenou myšlenkou, NS zemského typu Čechy, Morava a Slezsko, a hl. město Praha, které totiž žádnou konkrétní národnostní rovinu nemá, kde je možná víc Moravanů než si to kdo uvědomuje, a pak je tu i spousta další náplavy ze všéch stran. V takovém případě nabízím znovu nejen svou erudici, ale i prostory k založení zemské organizace Morava a Slezsko se sídlem v Olomouci, které pro tuto aktivitu tady mám jak vyšitou. Hezký den a moudré zklidnění hlav. Bratr a přítel František Červený."
K tomu ještě výzva Karlu Jankovi: "Karle, jak jsme spolu naposledy v Praze mluvili o sjednocení NS pod společnou platformu, komunikuji a s mnohými jsem i v přátelském kontaktu. Proto jsem ti přeposlal i komunikaci s NS-LEV21. Vstup do toho rozhovoru přímo i sám a přizvi ke komunikaci i Klusáčka, případně i ČSS se sídlem v Přerově, pokud na ně máš kontakty. Vše ostatní je v mém příspěvku níže. Jak budeš mít víc času, ozvi se mi přímo i na skype, nebo na tel. 737871018. Díky. FČ"
Bohdan Babinec zařadil do debaty i nové téma:
"Krátka poznámka k vyjádření poslance a zákonodarce Humla ohledně daně a Kvitové: Panu poslanci bych vzkázal, ať veme tenisovou raketu a vyhraje Wimbledon a pak rozhoduje jek se zdaní jeho peníze. Jako poslanec a zákonatvořitel ať přemyslí nad tím, jak dokázat v našem státě stejný daňový system jako v Monaku a také životní úroveň občanů jak v Monaku. Bohdan Babinec"
Michal Pondělíček přidal informaci k daňovému systému Monaka:
"Bohdane, Monaco si může dovolit extrémně nízké daňové sazby proto, že tam zdaňuje své zisky mnoho lidí a firem, generujících opravdu velký zisk jinde a přitom jim nemusí poskytovat skoro žádné služby a náklady na infrastrukturu na svém území má minimální. Monaco (stejně jako jiné daňové přístavy) tak parazituje na větších státech, které tak činit nemohou.
Vysoká životní úroveň je tam z podobných důvodů - stahují se tam bohatí lidé.
Evropské státy se proti podobným daňovým únikům brání, celebrita necelebrita, viz:
http://www.theguardian.com/world/2002/oct/25/germany.tennis
Boris Becker za totéž dostal v roce 2002 dva roky podmíněně, 500 000 Eur pokutu a úhradu soudních výloh - a ještě se cítil jako vítěz.
Je samozřejmě otázka, nakolik je ČR schopna se před podobnými praktikami bránit, ale daňové přístavy poškozují svým daňovým dumpingem všechny ostatní státy, které musí financovat školství, bezpečnost, zdravotnictví, sociální systém a nakonec do jisté míry i ten sport.
Monaco jen shrábně daně ze zisků, vytvořených jinde.
Proto je daňová "optimalizace" tak, jak ji provedla (nejen) Kvitová nemorální a je nezbytné, zavést sankce proti daňovým přístavům (např. zrušit dohody o zamezení dvojího zdanění, odebrat veřejné zakázky firmám, majícím daňový domicil v takových zemích apod)."

K tomu všemu si můžete v diskusi na tomto blogu najít zakladatelský záměr k nové straně od Jana Vondrouše a stanovisko Jaroslava Rovného k němu.
Na závěr uvádím poznámku Václava Jaklubčíka: "Zdravím, nejlépe popsal počátek, idei a navázání na kořeny nár. soc. Přemek Votava a Jirka Pondělíček. Bratr Klofáč nějak a z nějaké společenské potřeby začal a je na následnících pokračovat.
Bez složitých řečí - navázání dnes na Klofáče a ostatní naše otce zakladatele to znamená: pokusit se otočit co nejvíce z peněz, co se na našem území vytvoří jako zisk (platy, dividendy, daně...), ve prospěch co největší části populace obývající území našeho státu, tj. to národní a sociální - socialistická. Mám za to, že se příliš zaobíráme přejmenováním, co např. ,, Kyselé Okurky", nikdo to zatím nemá, nikoho tím nerozlobíme a u voličů alespoň probudíme chuťové buňky."

K soutěži o návrh sochy dr. Milady Horákové

9. července 2014 v 14:34 | Kateřina Havelková |  Aktuality
Tiskovázpráva 26.6.2014

MÍSTO PRO SOCHU MILADY HORÁKOVÉ JE JIŽ JASNÉ, SOUTĚŽ JE VYHLÁŠENA
Architektonicko-výtvarnou soutěž o návrh v ČR unikátní sochy JUDr. Milady Horákové vypisuje 27. června 2014, tedy v den čtyřiašedesátého výročí její popravy komunisty, Nadační fond Stránský. Vítěz bude vyhlášen symbolicky dne 17. listopadu 2014 a zhotovené návrhy budou vystaveny v Topičově salonu na Národní třídě v Praze. Pomník bojovnice proti nacismu i komunistickému totalitnímu režimu bude stát v parčíku na konci Sněmovní ulice na tzv. Pětikostelním náměstí.
"O soutěž již projevila zájem řada umělců z celé České republiky. Lze očekávat, že další budou nyní po vyhlášení soutěže přibývat. Projekt je načasován symbolicky. Zároveň ale přichází v době, kdy nejen po prvních pětadvaceti letech svobody od totality, ale vlastně téměř po čtyřech staletích od bitvy na Bílé hoře, vyvstávají před naším národem otázky spojené s hledáním české identity," konstatoval MUDr. Martin Jan Stránský, který Nadační fond Stránský zastupuje, a dodal: "Právě z tohoto důvodu má projekt celostátní a dokonce i mezinárodní význam."
Reprezentativní místo pro sochu Milady Horákové bylo vybráno na základě důkladného projednání soutěžní poroty se širokou a profesionální reprezentací všech patřičných místních organizací a dotčených orgánů. Mezi nimi nechyběla samozřejmě ani Česká komora architektů, která spolupracovala při tvorbě podmínek soutěže a Odbor památkové MHMP. Nadační fond Stránský se zabývá právy občanů a nese jméno Jaroslava Stránského, bývalého ministra spravedlnosti a prvního děkana Masarykovy univerzity v Brně. Ministr kultury Mgr. Daniel Herman myšlenku pomníku podporuje. V neposlední řadě má tento projekt i podporu Jany Kánské, dcery JUDr. Milady Horákové.
Pro úhradu nákladů na realizaci unikátního pomníku JUDr. Milady Horákové zřídil Nadační fond Stránský speciální transparentní konto 8123455001/5500. "Vyzýváme každého skutečného Čecha, Češku či organizace, které v naší zemi působí, aby nám pomohli finančním příspěvkem vybudovat skutečně čestnou připomínku lidské odvahy, morálky a národní hrdosti - právě tyto atributy bychom si totiž v dnešní době měli jako národ více a více uvědomovat," podotkl MUDr. Martin Jan Stránský.
Členy poroty pro architektonicko-výtvarnou Soutěž o návrh pomníku dr. Milady Horákové jsou:
Prof. Jan Hendrych - sochař, vedoucí pedagog AVU v Praze
Akad. arch. Jan Kerel - architekt
PhDr. Jaromír Zemina - historik umění, teoretik moderního umění
Ing. Štěpán Špoula - krajinářský architekt, sekce detailu města v IPR hl. m. Prahy
Zdeněk Lukeš - architekt, historik architektury
Vít Rozehnal - člen správní rady společnosti OPONA o.p.s.
MUDr. Martin Jan Stránský - zastupitel MČ Praha 1
Ing. Pavol Škrak - radní pro kulturu MČ Praha 1
Jan Krejčí, MBA - radní pro finance MČ Praha 1

Podmínky soutěže a kontakty najdete: www.nfstransky.cz ; www.praha1.cz ; www.cka.cz

Pražská NS LEV 21 pokračuje i bez Paroubkova dohledu

9. července 2014 v 14:21 | Bohdan Babinec, Jiří Pondělíček

cestou námitek

Námitka první:

Vážení, asi jste si všimli, že po schválení tzv. nového občanského zákoníku vstoupila v platnost i vyhláška o "aktualizaci" bytových družstev, s.r.o., společenství vlastníků bytů, akciových společností apod. Nechápeme, jak tento paskvil mohl vyjít z tvůrčích dílen zákonodárců, když je každému jasné, že zde zapracoval lobbing advokátních kanceláří aby se uzákoněním této nesmyslné vyhlášky ještě více obohatili a připravili minimálně o 2O OOO Kč každého podnikatele, fyzickou, i právnickou osobu. A přitom se ještě vyhrožuje obrovskými finančními postihy kvůli nedodržení termínů této tzv. aktualizace. Vždyť každý z nás odvádí daně mimo jiné proto, aby dobře pracovaly soudy a aby řádně fungovala kontrola zaregistrovaných BD, společností atd. A když se zjistí, že v této registraci něco chybí, tak aby upozornily na nutnost zjištěné chyby opravit. Vždyť každý subjekt již jednou zaplatil při založení BD, s.r.o. apod. poplatky ( dle v tu dobu platných zákonů ) a nyní se po nich požadují nové úřední a administrativní kroky a samozřejmě nové poplatky. A vláda tento neuvěřitelný šlendrián vidí a přesto mlčí. A mlčí také Ústavní soud. Najde se politická síla a vůle tyto zlodějny smést? Co na to říkají aktivní politici? A co na to říkají slovutní právní odborníci?

Námitka druhá:

Dne 1. 7. 2014 premiér a ministr školství s velkou pompou sdělili národu, kolik stát přispěje na obnovení mateřských školek. To je v pořádku. Ale ptáme se pana premiéra a ministra vnitra, kdo bude volán k zodpovědnosti za likvidaci mateřských škol a školiček v 90 .letech i když se tehdy upozorňovalo na to, že časem budeme mít problém s jejich obnovením.
Také nemůžeme souhlasit s tvrzením, že pro učební obory není nutná maturitní zkouška. Už v 80. letech, tedy za minulého režimu, se postupně zaváděly učební obory s maturitou, jako reakce na vyšší požadavky kvalifikace v mnoha oborech. To byl správný směr a ani dnes by neměl být podceňován. Časem by se maturitní zkouška měla stát závěrem většiny učebních oborů. I hůře složená maturitní zkouška zvyšuje vzdělanost a kvalifikaci více než žádná.
A ještě něco do třetice:

Národní socialisté už před lety ve svém programu také upozorňovali na to, že v každé vesnici, obci a městě musí být vybudovány sociální a startovací byty. Pro sociálně slabší občany, začínající mladé rodiny, seniory, případně také holobyty pro problematičtější osoby. Pevný počet těchto bytů by se odvíjel od velikostí obce nebo města ( počtu obyvatel). Kdo vystoupí s tímto bezesporu aktuálním tématem před letošními podzimními volbami?
MUDr. Bohdan Babinec Jiří Pondělíček

Členové strany Národní socialisté - LEV 21 Praha

Končí LEV 21 a získá Jiří Paroubek pozici odpovídající jeho zkušenostem?

6. července 2014 v 12:37 | Jan Vaca na i.dnes |  Jiní autoři

Paroubkovu stranu opouštějí členové. Nebyla s ním řeč, říkají někteří

2. července 2014 19:33
Bývalému premiérovi Jiřímu Paroubkovi se rozpadá jeho strana LEV 21. Z předsednictva strany odešla téměř polovina členů, někteří si založili vlastní hnutí. Ve straně už není ani hokejista a exposlanec Jiří Šlégr.
Jiří Paroubek a Petr Benda zasedali ještě loni ve sněmovně, v posledních volbách ale strana zcela propadla. | foto: Petr Topič, MAFRA
Od Paroubkových národních socialistů se rozhodl odejít třeba Jan Vondrouš, který je na webu strany stále uváděn jako odborný mluvčí pro problematiku středních podnikatelů. Vondrouš serveru iDNES.cz řekl, že situace eskalovala po letošních květnových eurovolbách, ve kterých LEV 21 dostal jen 0,46 procenta hlasů.
"Na předsednictvu strany jsem pana Paroubka vyzval k rezignaci, protože by měl podle mne nést za prohru zodpovědnost. Místo toho jsem se dočkal jen urážek podobných těm, kterými častoval novináře," řekl Vondrouš.
Strana si podle něj dokonce nechala zpracovat analýzu výsledků voleb, ze které vyplynulo, že jí voliči nedali hlas i kvůli Jiřímu Paroubkovi. Ten ji však nejprve nechtěl podle Vondrouše vůbec vedení strany ukázat. "Nebyla s ním žádná debata, rozhodl jsem se proto nakonec odejít," dodal Vondrouš, který nyní zakládá vlastní stranu nazvanou SMĚR - Česká cesta.
Bývalý premiér Jiří Paroubek už zase k voličům promlouvá z billboardů. Vede...
Bývalý premiér Jiří Paroubek se snažil před květnovými eurovolbami zaujmout billboardy u silnic.
Vlastní hnutí nazvané Čisté Ústí si založil i další bývalý spolustraník Zdeněk Rybář. Potvrdil, že se rozhodl z Paroubkovy strany odejít, ale o rozkolu hovoří smířlivěji než Vondrouš. "S panem Paroubkem jsem spolupracoval opravdu velmi dlouho a rozhodli jsme se to utlumit. Byl prostě čas na změnu," řekl Rybář.
Podle informací iDNES.cz už není ve straně ani Jiří Šlégr, který byl místopředsedou národních socialistů. Na funkci rezignoval v polovině června. Stejně jako on odešli ze strany i někteří její krajští lídři.

Odchody jsou přirozené, říkají představitelé strany

Informace o tom, o kolik členů strana v posledních týdnech přišla, nikdo z vedení LEV 21 příliš nekomentoval. Předseda Jiří Paroubek je nyní v zahraničí. Jeho přítel a spolustraník Petr Benda serveru iDNES.cz v textové zprávě napsal, že na žádost o reakci Paroubek odpoví. To se však nestalo. A ústřední tajemník strany Jaroslav Andres řekl, že nemá přesné informace.
Místopředseda strany Petr Michek tvrdí, že žádný větší úprk členů strana nezaznamenala. "Jde o individuální případy s individuálními důvody, nikoliv o masový exodus. Rovněž jsme zaznamenali i nové příchozí zajímavé osobnosti," napsal mailem bez bližších podrobností.
"Myslím si, že každý politický subjekt je 'živým organismem', nikoliv kamennou strukturou a z této logiky je přirozené, že se střetávají různí lidé, tedy i různé povahy či názory. Nárůst či pokles členů či sympatizantů je přirozeným jevem," doplnil.
Někdejší premiér a exšéf ČSSD Jiří Paroubek po prohraných volbách prohlásil, že se na výsledku jeho strany projevily průzkumy veřejného mínění, které byly podle něj zmanipulované. Dodal, že strana doplatila i na nespecifikované zájmové skupiny, které prý nechtějí připustit, aby se vrátil do politiky.
Výsledek eurovoleb podle něj nebude mít vliv na jeho další působení. "Samozřejmě půjdeme do komunálních a senátních voleb," uvedl v květnu (více zde).
Autor:

Jaké principy vyznávají a udržují strany a hnutí?

4. července 2014 v 21:00 | Nad glosou Ivana Hoffmana |  Aktuality

Křesťanský víkend

Ivan Hoffman.
Ivan Hoffman. Autor: Archiv
dnes 00:14
O víkendu si připomeneme dvě historické události, od kterých se odvíjí naše duchovní identita. Svátek příchodu Cyrila a Metoděje nás upomíná ke zvěstování víry, upálení Jana Husa je připomínkou snahy víru obnovovat a zachraňovat.
Komentář Ivana Hoffmana: Křesťanský víkend
Zatímco příběh Cyrila a Metoděje je čtením o jejich mistrné diplomacii v politicky nestabilních poměrech, Jan Hus byl naprostým opakem diplomata, vsadil na pravdu, která nemá alternativu a neumožňuje kompromis. Asi se hodí svátečně konstatovat, že nám aktuálně citelně chybí obojí.
Dnešní Evropa je křesťanská spíše podle tradice, než podle víry. Ujišťujeme se, že na křesťanských principech stojí západní civilizace. Jenomže principy nejsou víra. A jakmile přestáváme věřit v principy, rychle bere za své i ta civilizace. Takto je třeba rozumět myšlence, že Evropa bude buďto křesťanská, anebo nebude. Víru je pomalu třeba nově zvěstovat, což je úkol pro další Cyrily a Metoděje a věřící by měli probrat z letargie a přivést k víře živé, opravdové, následníci Jana Husa. Obojí bude fuška, ale kdy nebyla?
Důvodem proč v Evropě skomírá křesťanství, nebude konkurence jiných náboženství. Evropané nemají sklon konvertovat k přísnému islámu, exotickému hinduizmu ani komplikovanému judaismu. Pokud k něčemu Evropa konvertuje, pak k multikulturalizmu, a to, čemu se moderně klaní je staré známé zlaté tele. Nic proti snaze Evropu definovat a uspořádat sítí norem, pravidel, závazků a kompetencí, ale nakonec stejně platí zkušenost evangelia, že duch oživuje a forma zabíjí. Dnešní Evropa věří v kontrakty, dluhopisy což věru není bůhvíjaký tmel, co by dal lidi smysluplně dohromady. Podle Cyrila, Metoděje a Husa je tím tmelem láska.
Tolik Ivan Hoffman.

Dnes mě zaujal stánek pro podepisování petice vztahující se k Islámu. Kdyby byla řeč o radikálním Islámu, zamyslel bych se nad připojením podpisu.


Tomáš Halík respektuje Islám (neradikální) jako jedno z významých náboženství. Absolvoval nejednu diskusi s představiteli Islámu (např. v Kahiře) a stojí za to si je přečíst, viz např.
http://halik.cz/cs/tvorba/clanky-eseje/nabozenstvi-spolecnost/clanek/53
JS