Srpen 2014

Různé pohledy na válku ve východní Ukrajině

31. srpna 2014 v 21:15 | Přemysl Votava, Petra Procházková v LN, Lev Shlosberg - Pskovská gubernie |  Jiní autoři

Kdy skončí bratrovražedné zabíjení?

V ukrajinských plánech EU a NATO se něco zadrhlo.
Již téměř rok se Ukrajina potácí ve vnitropolitických třenicích. Mnohonárodnostní Ukrajina, uměle vytvořená po druhé světové válce, je dnes před rozpadem. Počátkem tohoto rozkladu, byly události na kyjevském Majdanu, přitom tolik finančně i mediálně podporované EU a USA. Místo dialogu, smíru, byly ale otevřeny jen staré rány.
Cílem EU a NATO bylo nejspíše ponížit Rusko, získat tak cestu k jeho přírodním zdrojům. Tedy nic nového, jen onen známý "Drang nach Osten", ale v novém kabátě. Tedy rozdělit slovanské národy a Ukrajinu dostat do sféry vlivu NATO a EU. Přiblížit se tak k hranicím Ruské federace. Mediálně tolik diskutovaný Krym, se měl stát jejich námořní základnou. Ovládnout tím Černé moře a tak vytlačit Rusko z tohoto prostoru.
Pod zástěrkou boje za prosazení západní demokracie, to bylo spíše tažení proti Rusku. Nový prezident Ukrajiny Petro Porošenko, místo smíru nabídl lidu Ukrajiny jen válku. Desetitisíce mladých, téměř nevycvičených mužů Ukrajiny, tak bylo hnáno na východní frontu. Ještě 1.července přes media sliboval ministr vnitra Ukrajiny Arsen Avakov, že do měsíce bude armáda Ukrajiny pochodovat Doněckem, Luhanskem. Tato města byla vystavena těžkému bombardování. Nemocnice, školy, obytné budovy byly ničeny. Granáty zabíjely, ve městech ležely stovky mrtvých, žen i dětí. Města hladověla. Přesto EU i NATO mlčely. Měsíce obklíčená města se stala postupně symbolem odporu. Hrdinná města, Slavjansk, Luhansk i Doněck. Miliony obyvatel žilo bez pomoci zvenčí. EU a NATO mlčely, nepomohly.
Je třeba připomenout, že také humanitární konvoj z Ruské federace byl Ukrajinou záměrně blokován na hranicích za tichého souhlasu či dokonce za potlesku západních politiků. Zoufalí lidé uvězněni v obležených městech, se svědomím politiků EU nepohnuli. Humanitární konvoj přes hrozby, nenávist, si nakonec cestu k lidem téměř probojoval. Odměnou těm statečným bylo spontánní uvítání i slzy štěstí. Ruská federace jim pomohla.
Místo slibované cesty ukrajinské armády na Východ, dnes tato armáda běží na Západ. EU a NATO vysílají hrozby na RUSKO. Sankce nepomáhají. Naopak dopadají stále více na samotnou EU. Naopak Rusko posílilo, občané stojí za svým prezidentem. Prezident Vladimír Putin dnes má nyní největší důvěru mezi občany Ruské federace.
Za dnešní kritikou EU či NATO, nad jejich hrozbami na adresu Ruské federace, je především zklamání nad porážkou a rozpadem ukrajinské armády. Také jejich sen o ovládnutí Ukrajiny se bortí. Ukrajina je před ekonomickým rozpadem. EU po ekonomických starostech Řecka, Španělska, Irska, Kypru, čeká ekonomicky zborcená Ukrajina se svými 46mil.obyvateli. Je otázkou, kolik stovek miliard euro, to bude stát EU. Kolik milionů Ukrajinců se vydá na západ za prací či podporou. Nepříliš dobré vyhlídky nejen pro lid Ukrajiny, ale i pro státy EU. A na Ukrajinu se blíží zima, možná tuhá, možná bez tepla. Rád bych se mýlil.
Děda Mráz se Sněhurkou místo dárků, povezou do Kyjeva asi samé špatné zprávy.
Přemysl Votava
(mpř. České národní sdružení)


Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávyfoto: Reuters

PROCHÁZKOVÁ: Zastavit Putina mohou už jen Rusové

31. srpna 2014 15:22 | Lidovky.cz
PRAHA -Neposlouchají. Ukrajinci prostě ruského prezidenta Vladimira Putina, vládce jaderné mocnosti, neposlouchají. To se mu dlouho nestalo. A tak jsou trestáni dnes už zjevnou vojenskou agresí, ke které musel dát pokyn a kterou bezpochyby sám řídí.
Rusové už neskrývají, že jejich vojáci umírají na ukrajinské frontě. Prý to vše vykonávají dobrovolně a ve svém volnu. Což mimochodem znamená, že jejich vdovy nebudou považovány za pozůstalé válečných hrdinů, ale jen za ženy podivných dobrodruhů, co namísto k moři jeli zastřílet si na příslušníky ukrajinské armády. Výhodu to má v tom, že nebude zapotřebí vyplácet nešťastným ženám žádné velké vdovské důchody.

ČTĚTE TAKÉ:

Další ruští vojáci zase v rámci cvičení zmateni zastaralými buzolami přešli na ukrajinské území. Pak tam ještě najdeme speciálně vycvičené zabijáky a agenty tajných služeb. Ti "pracují" na Ukrajině s rozmyslem a bez buzol, zato s vědomím, že za svou misi budou odměněni a vyznamenáni.
Kdyby šlo o počítačovou hru, kterou vymyslel agent KGB Putin, člověk by mu i zatleskal. Není to špatně rozehraná partie. Vychází Kremlu ale jen díky tomu, že protivník byl na lopatkách dřív, než agresor zaťal pěst. Protivníkem nejsou myšleni Ukrajinci. Ti se snaží bránit, seč jim síly stačí. Ale Evropa i NATO jako garanti bezpečnosti zcela selhaly.

Kromě znepokojení a sankcí, jejichž dopad lze očekávat až za několik měsíců, neudělaly nic. Naši politici se projevili v souladu s tou nejstinnější stránkou české trdice ještě hůř -a spíš než o pomoci napadeným Ukrajincům lamentovali a lamentují nad tím, kolik nás ta nepatrná slovní solidarita bude stát.
Zbývá jediná šance, jak Putina zastavit. Musí to udělat ruští občané. Ti, kteří ho nyní tak bezmezně obdivují. Možná si uvědomí, že tahle Putinova cesta do Evropy je slepá. Zinkové rakve s těly ruských vojáků už proudí zpět do vlasti. Sociologové tvrdí, že jen pět procent Rusů souhlasí se vstupem ruské armády na ukrajinské území. Pro Rusy je totiž střílet na Ukrajince mnohem těžší než třeba na Čečence. Je to vpravdě bratrovražedná válka, a tu ruská duše vstřebává mnohem hůř. Možná, že tady, v rovině naprosto iracionální, udělal chladnokrevný politik Putin největší chybu. Doufejme.

V následujícím zkráceném článku, převzatém ze stránky autora, jsou pozoruhodná slova v samém závěru:
"Padlých vojáků je už dávno víc než živých. Padlí už nemohou nic udělat. Pouze živí mohou zachránit dosud žijící. Každý má možnost, ba víc - povinnost, položit si otázku, koho sám potřebuje, mrtvé nebo živé?
Od odpovědi na tuto otázku dnes odvisí budoucnost Ruska."

Российско-украинская война. Мёртвые и живые. 25 августа 2014 года

  • Aug. 26th, 2014 at 12:38 AM
Уважаемые друзья,
сегодня впервые в истории "Псковской губернии" газета вышла в свет досрочно.
В номере сейчас только две статьи: Алексея Семёнова "Война всё спишет" и моя"Мёртвые и живые".
Мы не стали ждать до среды и публикуем эти материалы сейчас.
Потому что кто-то из тех, кто послан на эту войну, сейчас ещё жив.
И мы хотим спасти жизни этих людей.
Нужно остановить войну.


upd. Сайт "Псковской губернии" работает некорректно. Возможно, он перегружен запросами.
Поэтому сейчас размещаем тексты здесь.

История с последствиями военного столкновения возле украинского села Георгиевка, в котором якобы участвовали псковские десантники, тот редкий случай, когда достоверность информации установить вполне реально. Более того, её невозможно не установить. Не надо искать чёрные ящики. Не надо расшифровывать данные космических спутников. Каких-то секретных свидетелей тоже устанавливать не обязательно.

«В нашей десантно-штурмовой бригаде все живы и здоровы»

На голову читающей публике вывали гигабайты информации, включая фото документов. Известны фамилии-имена-отчества тех, кто будто бы принимал участие в боях на Юго-Востоке Украины - в Лутугинском районе Луганской области. Названы фамилии и имена родителей российских военнослужащих, фамилии и имена их братьев, сестёр и подруг. Известна и прочая персональная информация. Свои комментарии сделала украинская сторона. Российские военные тоже не стали медлить с ответом. В эпоху, когда почти у каждого солдата имеется своя страничка социальной сети «ВКонтакте», утаить ничего невозможно.

У всех журналистов была возможность проверить информацию, которая разошлась в интернете 22-24 августа 2014 года. Там предельно ясно от имени жены одного из псковских десантников Оксаны говорилось: «Жизнь остановилась!!!!!!!!!!», «Лёня погиб, похороны в понедельник в 10 часов утра отпивание в Выбутах. Кто хочет с ним попрощаться, приезжайте всех рады будем видеть». Затем появилось уточнение: «В понедельник в 11 утра в Выбутах похороны....»Сообщение о гибели Леонида Кичаткина на его странице в социальной сети «ВКонтакте». В настоящее время страница удалена.

Фамилия десантника была знакомая - Леонид Кичаткин. Та же самая фамилия под № 15 значилась в рукописном списке поверки, который оказался в руках украинских военных под Луганском. Поверили в информацию не все. Тем более что все трагические записи быстро исчезли и были заменены оптимистической записью: «Мой муж жив и здоров и сейчас отмечаем крестины дочери».

Но мы всё же 25 августа 2014 года приехали в Выбуты, к храму Ильи Пророка, находящемуся в 15 километрах от Пскова, и были готовы увидеть запертый утром понедельника маленький храм на берегу реки Великой.

Но храм был открыт.

Лучше бы он был закрыт, и все были бы живы.

Более того, храм был окружен военными. Рядом стояли два автобуса и десятка полтора легковых машин. А машины всё подъезжали и подъезжали, в том числе большой грузовик, покрытый брезентом. За рулём были военные. Чуть позднее подъехал микроавтобус, оказывающий ритуальные услуги. К этому времени в храме уже находился один гроб. Рядом с ним стоял военный почётный караул и родственники.

Отпевание ещё не началось, но находиться в храме или возле храма было уже небезопасно. Присутствующие люди в форме стали вычислять посторонних. Кажется, частично это им удалось. Разыгралась не самая подходящая для последнего прощания сцена. Удар, угрозы, попытка обыска и тому подобное. Всё, в конце концов, закончилось вмешательством полицейского. Церемония прощания тем временем началась. Машины с военными продолжали подъезжать по разбитой грунтовой дороге.

После полудня на краю сельского кладбища появились две свежие могилы. Второй раз мы приехали на это кладбище после 16.00 и не сразу нашли эти могилы. Нам подсказали местные жители: «Ищите могилы военных? Тогда возвращайтесь к большому зелёному мусорному контейнеру. Это ориентир».

В метрах пятидесяти от контейнера действительно быстро нашлись две свежие могилы. На одной стоял большой деревянный крест. На нём была табличка: «Кичаткин Леонид Юрьевич, 30.09. 1984 - 19.08. 2014». Фамилия-имя-отчество совпадало с тем, что было записано в том самом списке вечерней поверки. Внизу, в венках и в цветах, стояла фотография человека в военной форме.

Могила Леонида Кичаткина. Кладбище в деревне Выбуты, 25 августа 2014 г.

Это был тот же человек, чьи фотографии до последнего были выставлены на странице социальной сети «Вконтакте» - до той поры, пока не исчезли.

Совсем рядом находилась ещё одна могила с таким же крестом, но без фотографии. На чёрной табличке золотистыми буквами было написано: «Осипов Александр Сергеевич, 15.12.1993 - 20.08.2014». На венке была траурная лента с надписью: «От личного состава ВДС гв. 104 ДШП».

Могила Александра Осипова. Кладбище в деревне Выбуты, 25 августа 2014 г.

Это пока всё, что я могу сказать о наших поездках по псковским кладбищам. Выводов никаких делать не буду. Что хотите, то и думайте.

Украинские СМИ и блогеры утверждают, что на стороне «ополченцев» воевали Леонид Кичаткин, Никита Цепляев, Максим Полянин, Руслан Бычков, Николай Матвиец, Дмитрий Долгов, Игорь Кочуков, Никита Сурначев, Илья Максимов, Владимир Рыбаков, Николай Крыгин, Константин Таборовец, Андрей Лукьянов, Марсель Сулейманов, Иван Ткаченко, Александр Безбабных, Вагит Шашуев, Игорь Кочетов, Рустам Насиев, Виктор Толстых, Максим Белоусов, Леонид Супрун, Владимир Рыбаков, Геннадий Мурзин, Руслан Кондралеев, Роман Москалёв, Илья Кухта, Римир Исламгизин, Максим Суразаков, Дмитрий Жнакин… В общей сложности в этих списках как минимум 47 человек, а на фотографии списка вечерней поверки, будто бы подобранной на поле боя, вообще 60 фамилий. Судя по всему, список сформировался в результате сравнительного анализа журнала поверки и страничек в социальной сети «ВКонтакте».

Украинские СМИ и блогеры, не скрывая радости, пишут о том, что «взвода под командованием ст. лейтенанта И. А. Попова псковской 76 ГВ ДШД больше нет».

Журналистка «Громадського ТВ» Анастасия Станко несколько дней назад сообщила в твиттере о восьми десантниках из Пскова, якобы в тяжёлом состоянии находящихся в областной больнице Луганска. По её информации, «они нетранспортабельны, ещё 30 человек отправили в больницу Ростова».

В ответ командующий Воздушно-десантных войск Вооруженных сил России генерал-полковникВладимир Шаманов, находившийся в Пскове 22 августа 2014 года, заявил: «В нашей десантно-штурмовой бригаде все живы и здоровы».

Ещё раньше о том же самом сказал официальный представитель министерства генерал-майор Игорь Конашенков. По его словам, министерство обороны РФ считает фальшивкой сообщения украинских СМИ о «захвате» на Украине российской БМД-2.

Официальный представитель министерства обороны считает, что служебные документы, якобы найденные в этой машине, не используются в Вооруженных силах России уже около пяти лет. «Да и непонятно, зачем в бронемашине возить такую обширную библиотеку, включая даже журнал увольнения рядового состава? - сказал Игорь Конашенков. - В отношении же фигурирующих в СМИ паспортов, кредитных карт, полисов и т. д., можно сказать только одно: к многочисленным "подвигам" СБУ, теперь необходимо добавить и еще один - "скупку краденого"».

«Сьогодні вранці в бою під Луганськом…»


Определённо можно сказать, что названные имена и фамилии российских военнослужащих - не вымышленные. По фотографиям на страницах «ВКонтакте» более-менее понятна их военная биография. Кого награждали медалью «За возвращение Крыма», а кого нет. Не зря же министр обороны РФ Сергей Шойгу, прилетавший в Псков 22 августа 2014 года, вручая орден Суворова 76-й десантно-штурмовой дивизии, сказал, что «в этом году дивизия выполнила специальные задачи по возвращению Республики Крым в состав Российской Федерации».На странице Александра Осипова выложены фотографии с медалью «За возвращение Крыма».

Известны названия городов, которые российские военнослужащие (а скорее всего - бывшие военнослужащие), якобы принимавшие участие в боях под Луганском, считают своими родными городами: Псков (Леонид Кичаткин, Виктор Толстых), Белгород (Николай Матвиец), Первомайский (Максим Полянин), Ардатов (Руслан Бычков), Остров (Дмитрий Долгов), Тамбов (Игорь Кочуков), Новосибирск (Андрей Лукьянов), Митро-Аюп (Марсель Сулейманов), Плотава (Иван Ткаченко), Каменск-Шахтинский (Никита Цепляев), Макушино, Курганская область (Рустам Насиев), Печоры (Максим Белоусов), Печора (Леонид Супрун), Нижний Новгород (Владимир Рыбаков), Кемь (Илья Кухта) Курганинск, Краснодарский край (Геннадий Мурзин), Саранск (Руслан Кондралеев), Ярославль (Роман Москалёв), Шебалино, Алтайский край (Марсель Суразаков)…

Так что это разговор не о геополитике. И не о политике вообще. Это разговор о людях, у которых есть имена и фамилии, родные и близкие.

Блогеры спорят о том, могла ли оказаться у военнослужащего из Пскова карта белгородского клуба.

Это беспредметный спор. Даже если бы псковские десантники не летали на транспортных самолётах в российский город Белгород.

Не все названные военнослужащие родом из Пскова. Они с Урала, Сибири, Краснодарского края и других мест. То есть клубные карты у них могли быть какие угодно, но сама по себе клубная карта даже косвенным доказательством участия в боевых действиях являться не может.

Разговор о том, что внутренний паспорт гражданина России не мог оказаться в руках военнослужащего-срочника, тоже беспредметен. В обычное время - да, не мог. Паспорт после призыва сдаётся, и у военнослужащего остаётся только военный билет. Но псковских военнослужащих украинцы подозревают в том, что они дружно летом 2014 года уволились - незадолго до того, как отправиться на Юго-Восток Украины. По этой причине, якобы, дата выдачи предъявленного СМИ фото паспорта уроженца Печор Николая Крыгина, родившегося в 1994 году, такая примечательная: 01.08.2014 г.

Однако сами по себе документы, пусть даже подлинные, ни о чём ещё не свидетельствуют. Паспорт можно потерять. Его можно выкрасть. Фотографии в интернете всего лишь наводят на размышления, но не более того. В условиях информационной (и не только информационной) войны доверять заявлениям противоборствующих сторон нельзя.

Украинская сторона заявляет, министерство обороны России - опровергает. И наоборот. И то, и другое пока что выглядит недостаточно убедительно. Одни говорят: «Смотрите, мы предъявляем подлинники!». Другие не менее яростно утверждают: «Нам предъявили фальшивку!»

После этого начинается информационный шум: «Провокация СБУ! Они и аккаунты заранее пооткрывали, и документы поворовали. И вообще - такие журналы уже больше не используются!», «Псковская воздушно-десантная дивизия РФ участвует в агрессии против Украины», «В общем ряду ежедневных "разоблачений" российского присутствия на территории Украины это уже 1001-е "свидетельство"»…

Пока что это только информационное сопровождение. Упражнение в остроумии или просто способ заговорить зубы.

В итоге же - солдатские могилы на краю сельского кладбища.

«На сияющем фюзеляже появилось эмблема Изборского клуба»

Верить надо не картинкам, а людям. Живым или мертвым. Они могут убедить тех, кто действительно стремится разобраться в происходящем. Это люди, чьи имена упоминаются в многочисленных сообщениях. Пока не доказано обратное, они живы и здоровы. Если бы украинцы предъявили миру раненых или убитых псковских десантников, тогда бы слова украинцев звучали более весомо.

В свою очередь, российской стороне для полной убедительности надо предъявить живых и невредимых Леонида Кичаткина, Александра Осипова, Никиту Сурначева, Николая Крыгина, Максима Полянина и остальных. Сказал же Владимир Шаманов: «В нашей десантно-штурмовой бригаде все живы и здоровы». Если это так, то пусть десантники (или бывшие десантники) хотя бы ненадолго покажутся. И в ту же секунду все поймут - кто в этой информационной войне побеждает.

Пока же мы имеем только картинки и подписи к ним. Картинки одни и те же, а подписи - противоположные, в зависимости от того, кто какую сторону конфликта представляет. Как написал в своей странице социальной сети «ВКонтакте» солдат, чья фамилия значится в украинском списке: «Мачу хохлов в Растове !!!»

Однако в этом информационном шуме вдруг наступает минута молчания - пока что по Леониду Кичаткину и Александру Осипову. На вопрос: «Что с ними произошло?», официальных ответов пока нет. Возможно, они появятся в ближайшем будущем.

Логика украинской стороны такова: произошедшее под Луганском напоминает события при обороне донецкого аэропорта. Бои за этот аэропорт почти совпали с тайными похоронами в Москве, когда в клубе части со всеми воинскими почестями прощались с 14 военнослужащими 45-го полка специального назначения Воздушно-десантных войск, «одновременно умершими в отпуске». Украинские СМИ тогда публиковали фотографии с траурными лентами, выставленные в клубе военной части - со ссылкой «на очевидца».

Так вот, сами по себе выставленные на столах фотографии, пусть даже с траурными лентами, ни о чём не говорят. Траурных лент можно нарисовать миллиард. Как и фотографий. Другое дело, когда мы знаем имена, фамилии и место призыва российских военнослужащих.

Некоторые военнослужащие, попавшие в новый, августовский список украинских СМИ, в своё время выложили на своих страницах социальной сети «ВКонтакте» даже свои повестки из военкомата (например, Андрей Лукьянов из Новосибирска, с улицы Солидарности, призванный 10 декабря 2013 года военным комиссариатом по Дзержинскому и Калининскому районам).

Осталось установить - где псковские десантники (или те, кто совсем недавно был десантником) находятся сейчас. Номера боевых машин и пулемётов можно подделать. Как и паспорта. Но ведь существуют родные и близкие военнослужащих. В таких городах как Ардатов, Остров, Печоры, Шебалино, Курганинск, Макушино невозможно скрыть - вернулся солдат домой или нет. Это выяснится в ближайшие дни или недели. Здесь не может быть полуправды. Одна из двух сторон лжёт.

Как написал на своей странице «ВКонтакте» в апреле 2014 года один из псковских десантников, чья фамилия попала в список украинских блогеров: «Всё будет хорошо. Теоретически. Практически. Логически. Дедуктивно. Индуктивно. По статистике. По теории больших чисел. По Фрейду. По Ницше. По Дарвину. По-любому».

Осталось определить - кому будет хорошо, и кто выигрывает от войны в землях, которые ещё совсем недавно были мирными.

Пока что понятно: очки набирают такие люди как публицист Александр Проханов, чьими усилиями Псков даже без участия десантно-штурмовой дивизии прочно увязан с милитаристской имперской идеей. Очередной его «пламенный» текст озаглавлен «Стратегический бомбардировщик «Изборский клуб» : «Под Саратовом, в городе Энгельсе, на аэродроме дивизии дальней авиации состоялось торжество: одному из стратегических ракетоносцев, самолёту Ту 95 МС, было присвоено имя города Изборск. И на его сияющем фюзеляже появилось наименование этого маленького героического города и эмблема Изборского клуба. Присвоение грозной машине имени Изборского клуба говорит о признании, которым пользуется в кругах нашей общественности это патриотическое образование. На взлётном поле среди десятков машин, совершающих свои стратегические рейсы в Атлантику и к Тихому океану…»

Другой член «Изборского клуба» Александр Дугин в статье «Торжество предателей», опубликованной 15 августа 2014 года на сайте Новороссии, упоминает о «демонтаже проекта «Новороссия». По словам Дугина, «удар, который получили мы все, Народ, чудовищен. Это прямой удар по России и по Путину лично. Он сам дал скрытым врагам инструмент для того, чтобы доставить ему самые серьезные неприятности».

Но у Александра Дугина и его единомышленников ещё осталась надежда. Эта надежда на то, что Россия перестанет скрывать свои намерения, и открыто введёт свои войска на Украину. «Есть ещё последний проблеск в захлопнувшемся люке, - пишет Александр Дугин. - Демонтаж политического проекта Новороссии может оправдан ещё и прямой военной интервенцией. В этом случае, действительно, не нужны ни Стрелков, ни Болотов, ни Мозговой, ни ополченцы. Все вопросы будет решать военная администрация в полевых условиях. Но надеяться на это - как хвататься за соломинку. Однако…»

Если надежды Александра Дугина оправдаются, то сообщения о реальных боевых потерях российских граждан на Украине будут уже не столь засекречены.

Открытая военная интервенция развяжет руки и языки. Война всё спишет.

Очередное заседание «Изборского клуба» - пока что без Ту 95 МС - предполагается провести в ближайшие дни в Псковской области. Подготовкой заседания «Изборского клуба», ориентировочно намеченного на 27-28 августа 2014 года, занимается политконсультант Артём Акопян. Он пообещал, что на Священный холм под Изборск в Печорском районе «привезут землю из Крыма».

А пока землю не привезли, 21 августа 2014 года хакерской атаке подвергся сайт муниципального образования «Город Псков», на котором появилось «обращение к жителям города Пскова». В обращении говорилось: «Ваших солдат и детей использует Путин в качестве пушечного мяса!!!» и т. п. Вскрытие сайта - явное следствие того, что город Псков в международном информационном пространстве тесно увязан с войной на Украине.

Привести горсть земли из Крыма - это, конечно, лучше, чем привезти «груз 200». Но в перспективе при таком милитаристском подходе к жизни одно и другое находятся в довольно близком зловещем соседстве.

Александр Проханов высокопарно написал: «Соединение этих сил - Изборской крепости, этой грозной машины, которая носит теперь название "Изборск", а также патриотического Изборского клуба - это гарант того, что сегодняшняя Россия оснащена всеми средствами, чтобы продолжать свой путь в историческом русском времени к неизбежной и грядущей Русской Победе».

Боюсь, Изборской крепости, машины «Изборск» и «интеллектуалов» из «Изборского клуба» явно недостаточно для «Русской Победы», если, разумеется, под такой победой не понимать очередную «холодную войну» и круглосуточный парад ненависти.

Алексей СЕМЁНОВ

+ + +
Мёртвые и живые
Российское государство пытается скрыть, что оно посылает своих сыновей на войну, как они погибают и где проходят похороны

Четырнадцать лет назад, в марте 2000 года, о гибели 6-й роты 104 полка 76-й десантно-штурмовой дивизии стало известно после того, как список погибших был тайно передан из дивизии журналистуОлегу Константинову и опубликован 6 марта частично (более 60 имен) в городской газете «Новости Пскова», а 14 марта, в день псковских похорон, на первой полосе издания были названы 83 имени из 84. После публикации 6 марта гибель десантников в разговоре с губернатором Псковской областиЕвгением Михайловым подтвердил 7 марта тогдашний командующий ВДВ Георгий Шпак, и губернатор не скрыл этой страшной правды от общества.

Только спустя неделю после боя на высоте 776.0 о гибели 6-й роты было объявлено официально (первые дни официальные представители ОГВ на Северном Кавказе, отрицали не только масштаб потерь, но даже сам факт боя, и командиру полка Сергею Мелентьеву пришлось, оплакивая погибших, не говорить о самом факте страшных утрат). Его трагическая кончина при невыясненных до сих пор обстоятельствах была воспринята всеми близкими и сослуживцами однозначно: он стал 85-м .

Хоронил погибших 6-й роты 14 марта 2000 года буквально весь Псков. Кто был, тот помнит.

В августе 2014 года политическое и военное руководство страны не признает ни факт участия российских военнослужащих в боевых действиях на территории Украины, ни факты заметных боевых потерь. Похороны погибших происходят в обстановке почти секретной, практически тайно.

На какой войне и ради кого погибли эти молодые парни? Зачем российскому государству сейчас это молчание и как долго оно надеется скрывать то, что совершенно невозможно скрыть?

25 августа под Псковом, на погосте Выбуты похоронили двух военнослужащих: Леонида Юрьевича Кичаткина (30.09.1984 - 19.08.2014) и Александра Сергеевича Осипова (15.12.1993 - 20.08.2014).

Это не первые погибшие на российско-украинском фронте, похороненные в Пскове. Но о похоронах в Выбутах написала в социальной сети супруга Леонида, и печальное событие оказалось известно заранее .

Министр обороны Сергей Шойгу и командующий ВДВ Владимир Шаманов утверждают, что 76-я дивизия не принимает участия в боевых действиях на территории Украины и, соответственно не понесла боевых потерь.

Между тем все пришедшие на похороны могли убедиться, что хоронила погибших дивизия.

Люди со всей страны, из республик бывшего СССР, псковичи, живущие в Европе, пишут сейчас в Псков письма с одним вопросом: «Что происходит? Почему молчат командиры? Почему молчат все?».

Бывший военнослужащий 76-й дивизии, который служит сейчас в другом регионе России, написал мне 24 августа: «Почему командование ВДВ и политики утаивают происходящие сейчас в Луганской обл., Донецке и т. д. по Украине? Почему отправленные 15-16 числа и позже десантники уже возвращаются в часть в цинковых гробах? В частности ЛЕОНИД КИЧАТКИН из 234 полка. Остальных я не знаю, но они есть!».

Он попросил меня прийти на похороны. Утром 25 августа в Выбутах мы могли убедиться, что Леонид Юрьевич Кичаткин скончался 19 августа.

Можно только догадываться, на какой войне он погиб. Об этом не говорят.

Отставные военные, которые находятся в сильном шоке от происходящего («Нас подставили! Нас снова подставили!», - матерясь последними словами, говорят они, не разделяя себя и ныне служащих офицеров и контрактников) и, даже не будучи знакомы друг с другом, описывают одну и ту же схему происходящего.

Это их версия, но другой нет. Дивизия формально прекращает по договоренности сторон контракт с человеком (или приглашает уже отслужившего) и тут же новый контракт заключает некая третья сторона. Это может быть и какая-то посредническая контора, и даже некие представители Донецкой и Луганской «народных республик». Люди становятся де юре добровольцами. Они на этой войне - не военнослужащие Российской Федерации, а частные лица, которые согласились на такой контракт.
Свободные люди. Имеют право?

Сколько погибших - неизвестно. Командование всё отрицает. Это недостойно. Семьи молчат, а короткие отчаянные фразы в социальных сетях немедленно уничтожаются. Это страшно.

Кому нужно это молчание? Кого оно может спасти? Чью ложь скрыть?

За что и во имя чего погибли эти люди на чужой земле, отдав себя в руки государства?

Отвечать на эти вопросы российское государство не хочет.

Все обстоятельства гибели 6-й роты не известны до сих пор. И при этой власти, которая уходит своими корнями в 1999-2000 гг., - едва ли будут известны.

Всего несколько месяцев назад, на фоне эйфории «бескровного возвращения Крыма», все, у кого сохранилось разумное понимание происходящего на наших глазах, только начинавшегося тогда, кошмара говорили, кричали главное: «Остановитесь. Ещё не поздно. Пока все живы» .

Не услышали. Не хотели слышать и не услышали.

А тогда, в начале марта 2014-го, все были ещё живы. Леонид Юрьевич Кичаткин и Александр Сергеевич Осипов в том числе.

Кто убил этих людей?

Общество, поражённое чумой великодержавной радости, поддержало эту войну, согласилось на неё, отдало жизни этих молодых парней в пекло войны.

Страшный путь прошло российское общество вслед за российским государством за 14 лет, с 2000-го по 2014-й.

И пока не останавливается. Более того - ускоряется.

В 2000-м году ещё можно было открыто хоронить погибших солдат.

В 2014-м - уже нельзя.

Так изменились войны, которые ведет российское государство.

По сути дела это всё одна и та же война - против народа.

Потому что платит жизнями на этой войне только народ.

Погибших солдат уже давно много больше, чем живых.

Но погибшие ничего не могут сделать.

Только живые могут спасти ещё живых.

Поэтому у каждого есть возможность, нет, больше того, есть долг спросить лично у себя, кто ему нужен - мёртвые или живые.

От ответа на этот вопрос зависит сегодня будущее России.

Лев ШЛОСБЕРГ

Jak dopadnou komunální volby pro ČSNS?

29. srpna 2014 v 12:09 | Ivan Fabián |  Jiní autoři
Vize Národních socialistů
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Program koalice polit. stran České strany národně socialistické ČSNS 2005 a České strany národně sociální ČSNS pro volby do zastupitelstva města České Budějovice ve dnech 10. a 11. 10. 2014
V politice žádáme rozhodování nejen věcné ale především mravní
Budeme prosazovat :
- Výstavbu rozjezdového bydlení pro mladé rodiny, výstavbu soc.
bytů ve vlastnictví města.
- Zřízení komunitních center pro mládež, potřebné a vyloučené.
Podpora zaměstnanosti, nových pracovních míst. Zřízení městského podniku služeb a organizace placených veřejně prospěšných prací.
- Zamezení sociální migrace (kritérium pro trvalé bydliště ve městě -platná pracovní smlouva nebo os.vlastnictví bytu v okolí. Kritérium pro pobírání soc. dávek ve městě - 2 odpracované roky v regionu)
- Zkvalitnění vymahatelnosti práva ve městě, (zefektivnění práce
městské policie, revizí vyhlášky o přestupcích, vymahatelnost práva i na nepřizpůsobivé (zřízení občanských posudkových komisí pro správní řízení o přestupcích, zřízení obecní šatlavy a statutu veř.pr.prací)
- Potlačení klientelismu v investiční činnostech města.
Zřízení občanských komisí (senátů) pro soutěže o veřejné zakázky (vzor z anglosaského práva). Cíl: aby se občan konečně ubránil pocitu, že např. nad opravami komunikací potažmo dopravními uzávěrkami ve městě nemá hlavní slovo stavební lobby, ale veřejný zájem reprezentovaný investičním a dopravním odborem úřadu města.
- Intenzivnější podpora cyklodopravy ve městě

Ivan Fabián, DiS, oblastní koordinátor Národních socialistů pro Jížní Čechy

Průvodní dopis k zaslanému programu:

Přátelé, bratři a sestry, všechny Vás tímto upřímně zdravím

Omlouvám se také za případný vyvolaný adrenalin či nějaký osobní problém s touto zprávou.

Oznamujeme všem příznivcům tradičních Českých Národně socialistických myšlenek
vstup Jihočeských Národních Socialistů se samostatnou kandidátkou do volebního klání v obcích
Borovany, Strakonice a České Budějovice.
Přeji mnoho úspěchů v obdobném snažení všem stoupencům Národně sociálního programu
napříč republikou.

Pro zajímavost přikládám programové cíle v Českých Budějovicích. kde Národní Socialisté
vystupují jako Nár soc koalice pod názvem Vize Národnich socialistů. V obci Borovany
se ve volebním klání Národní socialisté utkávají od roku 1989 nepřetržitě.
V Českých Budějovicích a Strakonicích je Nar-soc samostatná kandidátka sestavena po 16 letech .

Ivan Fabián DiS
koordinátor pro Jihočeský kraj
PS: posílám dále trošku pro odlehčení
a pro ty, co to ještě neobdrželi odkaz na video ze zkušebního otevření dálnice:
Č. Budějovice - Linec ( z pera našeho okrašlovacího spolku.)


Nebýt vládnutí předvoje dělnické třídy- KSČ, tak dnes jsou světovým gigantem Prazdroj, Zetor, Tatra, Škoda v českých rukách a ne opačně

29. srpna 2014 v 11:46 | Vladislav Svoboda na blogu iDnes |  Jiní autoři

Největší zločin našich komunistů

Baťovy závody 1925
Pod titulkem si asi každý představí velké politické procesy v padesátých letech, pracovní tábory, pronásledování odpůrců. Já si ale myslím, že největším komunistickým zločinem je úpadek našeho státu, a to jak hospodářský, tak i morální.
Po rozpadu Rakouska-Uherska bylo v Československu soustředěno 60 - 70% průmyslu bývalé habsburské říše, a to především v Čechách, Moravě a Slezsku. Hůř na tom bylo Slovensko, nejhůř Podkarpatská Rus. Tehdejší československá koruna byla stabilní a velmi vyhledávané platidlo. Dvacátá léta byla pro ČSR zlatá léta. V roce 1927 vzrostlo HDP o 10%, v roce 1928 dokonce o 12%. Bohužel světová krize v letch 1929 - 1933 nás srazila na samé dno. Ani do začátku války jsme se nedostali na předkrizovou úroveň. Přesto jsme se pohybovali ve světovém žebříčku na 12. - 18. místem a patřili jsme do skupiny středně průmyslově rozvinutých zemí (vedle Itálie, Rakouska či Norska). Firmy jako Škoda, Tatra, Praga, Baťa, Aero, Avia atd. dosahovaly celosvětové úspěchy.
Přes tragédíi II. světové války si přiznejme, že její dopad, nebyl tak strašný jako na sousední země, zejména na Německo a Polsko. Ke všemu Rakousko bylo rozděleno mezi Spojence a SSSR. Po válce se nám podařilo odsunout české Němce, a nám padl do náruče majetek ohromné hodnoty, protože v Sudetech Němcům patřila převážná část průmyslu. Tím to jsme vyřešili během jediného roku problém zaměstnanosti a bytovou otázku. Ovšem mělo tu druhou tvář, tu odvrácenou. Do vysídlených měst a vesnic jsme stěhovali Volyňské Čechy, Čechy z Banátu, Vukovaru, Cikány ze Slovenska a podobně. (Hodně zlatokopů, poté co si nakradli, se vrátili do vnitrozemí)
tvn.jpg
Komunisti, kteří šli za postupující Rudou armádou, a hbitě zakládali Národní výbory, kam dosazovali především své lidi. Když se vrátili naši lidé ze západu, tak už jenom paběrkovali. Důsledkem odsunu Němců a přísunu obyvatel, kterým komunisti naslibovali hory doly, se projevil ve volbách v roce 1946. I tam, kde např. Národní socialisté mívali dobré výsledky, je najednou komunisti přeskočili (Haná, pohraničí i Praha) Výsledkem bylo vítězství KSČ (přes 40%). Poté následovalo odmítnutí Marshalova plánu a Vítězný únor.
alm.jpg
Země, která díky schopnostem svých lidí a průmyslu mohla obnovovat Evropu, se pomalu - díky odchodu první vlny emigrantů, v které převažovala značná část elity národa- začala propadat. Prvorepublikové firmy, které tento stát táhly, jely dál jen díky slavné minulosti své značky a technikům kteří zůstali.
Díky direktivám z Moskvy začali komunisti budovat, v zemi kde bylo málo nerostného bohatství, těžký průmysl. A to málo co z nerostného bohatství jsme měly, jako byl uran, mizelo v nenasitném chřtánu SSSR. Daší ranou se staly takzvané dělnické kádry, přesně podle majora Terazky: Naučil se psát a číst a zvolil správný politický směr. Přesto jsme ještě v šedesátých letech, jakž takž drželi s vyspělým světem krok. (sklo, porcelán, Tatra, Škoda , Jawa, Tesla atd.)
sf.jpg
Naděje na obrat, který ve společnosti vzbudil leden 1968, a projevil se ve sbírce na Zlatý poklad republiky, na který lidé přispívali svými rodinným šperky (který komunisti zašantročili); i ve vzniku družstev, které rychle vyplnily mezery na trhu, a přispěly k rychlém narůstu mzdy - skončil ruskou okupací. A to byl začátek druhé vlny emigrace: odstranění velkého množství odborníků, kteří povětšinou nesouhlasili s okupací, na podřadná místa.
Zatímco jsme do té doby žili z toho co nám zanechali naši schopnější předci, nyní jsem začali žít na úkor budoucí generace. Úpadek průmyslu, který se dal ještě zastavit, se zrychlil. Zaostávání za Západem narůstal. Škoda, počínaje typem Škoda 100, začala pokulhávat ve vývoji. Jawa, které se doposud úspěšně umisťovala na závodních okruzích,jawa.jpgse poté, co se v treningu (v roce 1969 na Sachrenringu) zabil Bill Ivy, stáhla, a už nic ve světě neznamenala. Jak by mohla, když šéfkonstruktér Křivka potřeboval vyjet do ciziny, musel žádat o výjezd. A mohli by jsme jít od firmy k firmě a zjišťovali by jsme pozvolný úpadek. Úpadek, který se projevoval v neschopnosti vyvážet na Západ. Trhy se postupně scvrkávaly a s nimi i druhy zboží schopné získat tak potřebné valuty. Ke konci jsme vyváželi především zbraně, za které ale nikdo neplatil. Takže čím víc jsme vyvážely, tím nám odběratelé více dlužili. Především SSSR už neměl peníze, následovaly Kuba, Líbie, Irák, Alžír a mohli by jsme pokračovat.
Když to v listopadu prasklo, tak pravda stát byl málo zadlužen, což nám komunsti rádi připomínají. Ale vnitřní dluh činil víc jak 1 bilión korun (zanedbaná infrastruktura, bytová výstavba, živ. prostředí, zastaralé továrny). Vzpomínám si, že když v roce 1987 přijela do pivovaru Staropramen holandská výprava, byla v uvitržení nad tím co vidí. Domnívali se, že jsou v muzeu. Vždyť sklepy a spilky byly z roku 1937. V kotelně uslyšeli neuvěřitelný rachot turbíny vyrobené v ČKD v roce 1937. Ze čtyř varen, byly tři z první republiky. Ta čtvrtá postavená v šedesátých letech byla dokonalý socialistický výrobek. Kovová prosklená stavba budila u vařiči nelíčenou hrůzu. V létě v ní bylo nedýchatelné vedro, takže při prvních slunečních paprscích se s kladivy v ruce vrhli na spodní řadu prosklené stěny a dobře mířenými ranami ji během hodiny vymlátili. Když přišli první mrazy opět se stěna zasklila, aby byla při prvním jarním sluníčku opět vysklena. Tak to trvalo několik desítek let.
tov.jpg
Když přišel listopad, tak se zjistilo, že tady nikdo, včetně státu, nemá peníze na to, aby se továrny zmodernizovaly. Nyní všichni křičí, že továrny jsou zahraničních rukou, ale nikdo neřekne, kdo by ty továrny zachránil, či zmodernizoval, když nikdo na to něměl peníze. Zjistilo se, že socialistické školství nebylo schopno vyproduktovat schopné podnikatele, takže se objevilo pouze několik stovek schopných československých podnikatelů. Další, především různí estebáci, zbohatli, za přimhouřených očí Klause a dalších, tunelováním všeho co se dalo. Místo, aby vláda zhodnotila, které firmy se můžou se státní podporou ve světě prosadit, nechala rychle všechno zprivatizovat, a pak se bušila v hruď jak rychle doženem Západ. Výsledek - pokles na 38. místo.
Jsem přesvědčen, že nebýt vládnutí předvoje dělnické třídy- KSČ, tak dnes jsou světovým gigantem Prazdroj, Zetor, Tatra, Škoda v českých rukách a ne opačně. Toto se dá říci o desítkách našich firem. A životní úroveň? Určitě vyšší jak v Rakousku. A další nenahraditelná ztráta je v lidech. Nejenom v těch, co byli nuceni emigrovat, ale především v morálce, která se projevila především v devadesátých letech. Morálka hesla: "Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu". A tomu nahrála naše politická "elita" devadesátých let. Především ODS a ČSSD.
Bohužel se nikdy nedozvíme, kde jsem mohli být, nebýt čtyřiceti let vládnutí komunistů. Nyní nám bude trvat padesát let, (počítám to od roku 1939) než se zase morálně dostaneme tam, kde jsme jednou byli. Ztráta morální se penězi vyčíslit nedá. Hospodářská, by se dala počítat na hodně státních rozpočtů. Na to by jsme neměli zapomenout.

Reálná politika

26. srpna 2014 v 12:12 | Jiří Paroubek v tiskové zprávě

Problém s vůlí Ruska

Tiskové zprávy

JE POROŠENKO MIMO REALITU, ANEBO V REALITĚ SLIBŮ POLITIKŮ ZÁPADU?

Přidáno 25.8.2014 17:08
Ukrajinský prezident Porošenko přislíbil ukrajinské armádě, že v letech 2015-2017 vynaloží vláda 40 miliard hřiven, to je přes 60 miliard korun, na přezbrojení armády. Nakoupí prý vrtulníky, letadla a lodě, což prezident považuje pouze za skromný začátek. O tom, že by o tyto dodávky z řady zemí Západu byl zájem, netřeba pochybovat.
6x přečteno

ANGELA MERKELOVÁ V KYJEVĚ

Přidáno 25.8.2014 17:07
Angela Merkelová, německá kancléřka, dala americkým a většině českých politiků lekci z reálné politiky. Při své návštěvě v Kyjevě, kde se setkala s prezidentem Porošenkem i premiérem Jaceňukem, vyzvala tamní vládu, aby se pustila do decentralizace země a přenesla rozsáhlé pravomoci regionům, její zástupce, německý ministr hospodářství a předseda SPD S. Gabriel, se dokonce vyslovil pro federalizaci Ukrajiny.

Po palbě humanitární pomoc

26. srpna 2014 v 12:04 | Martin Bacík, Přemysl Votava |  Jiní autoři

Výzvy

Přátelé, kolegové, známí...
...prosím, věnujte chvilku času přečtením tohoto textu, viz. soubor !
Protože jsem slovanské krve a jsem humánně myslící a cítící tvor,...pokládám za nanejvýš podstatné a důležité, abychom jakoukoliv formou pomohli svým ,,příbuzným" Slovanům na východní Ukrajině, kteří se již po několik měsíců potýkají doslovně v likvidaci... v genocidě, kterou na nich za to, že chtějí žít po svém, spáchal zrůdný nikým nevolený nedemokratický nehumánní fašistický kyjevský režim za podpory ještě zrůdnějšího, dekadentního...prospěchářského, uzurpujícího a pokryteckého Západu !
PROSÍM...POMOZTE I VY !!! Jestli to je jen trochu z Vaší strany možné, zkuste tento email v jakékoliv podobě dále přeposlat svým známým, kolegům, přátelům, příbuzným aj. Děkuji.
Originál najdete na webu: www.nwoo.org ! Vpravo nahoře.
Martin Bacík - МАРТИН БАЦИК
m.bacik@email.cz

České národní sdružení
Humanitární konvoj, není humanitárním náletem v podání NATO.

Říkáme nahlas, "ano jsme solidární s lidem východní Ukrajiny. Hladovějící, ale stateční lidé východní Ukrajiny, potřebují naši pomoc. Morální i politickou. Ale také pomoc humanitární, tedy potravinovou i zdravotní."
Tedy ne humanitární bombardování v režii NATO, jak pamatuje bratrské Srbsko před 15lety, ale humanitární dodávky s potravinami, léky, dětskou výživou, podobné té, kterou vypravila před několika dny Ruská federace (RF), aby zachránila hladovějící obyvatele v Luhansku, Doněcku. Sdíleli jsme společnou radost, že ruská kolona i přes záměrné překážky Kyjeva a EU, dojela do těchto měst ničených válkou. Kyjevskou nenávist, vystřídaly slzy a radost obyvatel sužovaných měst. Lidé spontánně vítali ruskou záchranou humanitární kolonu.
České národní sdružení, které sdružuje členy národních a vlasteneckých organizací, opětně odmítá vojenské řešení tohoto konfliktu. Tisíce mrtvých, raněných, ale i statisíce zoufalých lidí bez domova, hledá dnes pomoc v Ruské federaci. Občanská válka ničí ekonomiku Ukrajiny. Blížící se zima, přinese Ukrajině další starosti. Nový ukrajinský prezident, místo lipové ratolesti, nabídl jen vojenské řešení. Vedení Ukrajiny záměrně vyvolává protiruské nálady, se snahou zalíbit se, a tak si vysloužit nutnou ekonomickou pomoc od USA a EU.
Znovu připomínáme, že protiruské tažení i sankce jsou návratem do minulosti. Česká vláda se nesmí stát poskokem EU ani USA. Svět není hřištěm USA. Připomínáme,žeUSA stojí u řady válečných konfliktů, jak v Libyi, Irák, Sýrii, Afgánistán,…..Vojenské řešení mír těmto oblastem nepřineslo. Spojené státy dnes také čelí vážným vnitropolitickým problémům. Narůstající rasové nepokoje v USA nejsou dobrou vizitkou její demokracie.

České národní sdružení varuje před návratem studené války. Varuje před vyvoláváním protiruských nálad. Česká republika má své historické zkušenosti, má ale také své národní zájmy. Příkladem jsou nesmyslné protiruské sankce, které dopadají na českou ekonomiku. Ztrácíme své, znovu těžce získané, tradiční trhy v RF.

Česká republika má svou zodpovědnost v tomto ukrajinském konfliktu. Důstojná a suverénní zahraniční politika, to nejsou ani sankce, ani ohnutý hřbet. Narovnejme se, nestůjme vystrašeni v koutě. Lid východní Ukrajiny potřebuje naši pomoc. Tu humanitární, ale i morální. To vše ale vyžaduje od naší vlády, jak statečnost, tak i samostatnost.

RNDr. Viktor Trkal CSc. Přemysl Votava
předseda ČNS místopředseda ČNS


V Praze 25. 8. 2014

Milan napsal Standovi

26. srpna 2014 v 10:13 | zaslal Přemysl Votava |  Jiní autoři

Kdo lže ve východoukrajinském konfliktu?

[Milan Illnar] Stando mám od kluků:

Po oznámení, jak dopadly trosky malajského letu MH17, bylo
informovaným lidem jasné, že použití systému BUK je krajně
nepravděpodobné, takřka vyloučené. Zásah civilního dopraváku v 10 km
výšky hypersonickou rychlostí vystřelenými fragmenty z bojové části
rakety je totiž natolik zničující, že se letadlo okamžitě rozpadne,
vybuchne palivo. Fragmenty mají takovou energii, že zapalují i lehké
kovy. Trosky dopadnou na plochu stovek kilometrů čtverečných. Ale MH17
dopadl jen na 30 km čtverečných, velmi koncentrovaně, po dopadu ještě
došlo k výbuchu a požáru paliva.
Pokud se Vám po přečtení výše uvedeného odstavce neudělalo špatně,
nemáte záchvat vzteku či hysterického smíchu, můžete pokračovat dále
ve čtení. BUKový virus se ve Vás ještě nestačil dostatečně namnožit či
jste přirozeně imunní.
Nicméně s infekcí je nutno bojovat, i pokud je zatím jen v latentním
stádiu a nerozvinutá. Dosud jediná objevená léčba je zjištění pravdy,
co se vlastně s letem MH17 stalo.
Naštěstí s léčbou nákazy nemusíme čekat na závěry vyšetřování komise
ICAO - možná bychom čekali věčně, vždyť se na místo havárie dostali až
14 dní po katastrofě a po takovém začátku můžeme čekat další pohnuté
peripetie.
Než různé pověsti a nespolehlivé prameny, jediná skutečně spolehlivá
data jsou fotografie trosek. Máme totiž štěstí, že díky chaosu na
povstaleckých územích mohly novinářské hyeny několik dní na místě
dopadu trosek nerušeně zcela svobodně hyenit, kromě jiného i
fotografovat. Jelikož díky nákaze BUKovirem redakce po fotografiích
nějak zvlášť nebažily - co kdyby bylo použití BUKu fotografiemi
svatokrádežně vyvráceno - jsou dostupné zadarmo na internetu ve
vysokém rozlišení.
Léčka BUKoviru je vlastně úplně jednoduchá: sebereme fotky trosek ve
vysokém rozlišení, koukneme se, kam a jak letadlo trefil pás fragmentů
z bojové části rakety BUKu … a během asi tří minut zjistíme, že žádná
raketa z BUKu letadlo NETREFILA. Stačí k tomu vědět něco o letadlech,
něco o systému BUK plus něco málo z terminální balistiky. Když toto
sdělení o neúčasti BUKu - nakaženým BUKovirem to může přivodit i šok
- strávíte, ukážeme podrobněji, proč je to tak jisté.
Jediné místo poškození letounu je levý bok pilotní kabiny. Plus
škrábnutí na levém křídle - ale k tomu došlo velmi pravděpodobně až
během pádu, nejspíš srážkou s jinou troskou.

Raketa by letoun zasáhla pásem hypersonicky letících fragmentů. Zásah
by nemohl být místně omezen způsobem, jakým omezen je - centrum zásahu
je levý bok pilotní kabiny, ale po všech stranách od něj není žádné
poškození, tedy žádné primární poškození. To je u zásahu BUK raketou
vyloučeno - fragmenty jsou vystřeleny z bojové části do kruhu kolem
trupu rakety naprosto stejnoměrně, pás zásahů by musel v nějakém směru
pokrývat cíl od kraje ke kraji. Což jednoznačně nepokrývá. A zásahy by
musely být téměř rovnoměrně rozložené, což nejsou. Mají typický
radiální rozptyl jako při střelbě z hlavňové zbraně.
Další argumenty získáme zkoumáním fotografie trosky s největším
poškozením - kusu levého boku pilotní kabiny, i s kusem rámu okna.

Fragmenty z BUK rakety letí hypersonickou rychlostí několika kilometrů
za sekundu. Místo zásahu by bylo poseto zvláštně vypadajícími dírami -
kolem otvoru by byl mělký hladký kráter, kde by se odpařila barva i
povrchová vrstva kovu, na fotkách by to úplně "svítilo". Průměr toho
kráteru v barvě čistého kovu by byl několik průměrů vzniklé díry.
Dopad hypersonického projektilu má zkrátka typické markanty, které
každý hned pozná, nelze se splést.
Hypersonické zásahy na trosce, jak se každý může podívat, nejsou, viz.
dále. Místo toho jsou tam docela velké, kulaté díry. Na okrajích není barva odpařená, ani kov.

To jsou zase typické znaky dopadu relativně pomalých projektilů, s
rychlostí např. do 500 m/s.
Dostáváme se do finále, protože na dotyčné trosce je mnohem více
podivností. Je tam kromě těch kulatých děr mnoho nekulatých děr.
Některé jsou čistě proseknuté, některé jsou větší a nad otvory je
potrhaný vnější tenký kov potahu. A je hodně vyhnutý směrem ven, od
trupu. To sice může vznikat i normálním rázem při průstřelu
vrstveného materiálu - některé jsou skutečně od průstřelů, jak se
uvidí dále, ale … Když se podíváme pořádně, uvidíme, že pod ven
ohnutým potahem je kráter, v jehož centru je díra skrz. A kráter má
hrubý, zrnitý povrch. Co to je ?
To je opět typický obrázek, jak z učebnice terminální balistiky. Jedná
se o průstřel střepinou z opačné strany trosky - tedy z kabiny. Je
jich tam více, jak se každý může podívat. Relativně rychlá střepina,
třeba z granátu, prorazí materiál, ovšem není dost rychlá, tudíž
materiál "neteče" a rychlejší než postupující tlakový/tepelný gradient
je rázová vlna. A ta rázová vlna vyrazí kus materiálu ven, pěkně
kráterovitě - lomy přes mez tažnosti materiálu se poznají podle
hrubých krystalických zrn kovu, lidsky řečeno, má to hrubý povrch.
Co se tedy stalo s letem MH17 ?
Byl zasažen z leteckého kanónu přímo do kabiny pilotů z levé strany.
Velkou ráží, vypadá to na 30 mm. Podle všeho byly použity
protipancéřové střely, protože prošly do kabiny bez výbuchu při
nárazu, prorazily dovnitř a tam vybuchly, mají zpožďovací zapalovač.
Zásahy střepinami zevnitř jsou od nich.
Další zásahy jsou z tříštivě-trhavých střel, svědčí o tom kromě
neprůstřelů tlustšího materiálu také jemné mapy a mikro důlky na
povrchu trosky - opět typická poškození, vznikající při plošném
působení vysoké teploty a tlaku trhavinou. Zblízka. Mikro důlky jsou
od zápalné směsi, granáty tedy byly asi tříštivo-trhavo-zápalné; další
možnost je, že v nich byl použit jako součást trhaviny práškový nebo
granulovaný hliník nebo jiný hořlavý kov - nic neobvyklého. Trhavina
byla asi nějaké hexogenové svinstvo, tedy varianta RDX, to se do
tříštivých granátů obvykle dává; sovětčíci měli rádi Hexal - to je
hexogen s hliníkem, cpali to do všeho možného.
Některé granáty prošly skrz a při výbuchu potrhaly vnější tenký kov potahu.

Ze střepin tříštivého střeliva také pochází jediné vysokorychlostní
poškození, které na MH17 je, především na plechu vpravo od kabiny
pilotů. Asi se ty okolní plechy po výbuších v kabině začaly postupně
trhat pryč od trupu ještě za dobu trvání kanónové dávky - na plechu
vpravo od pilotní kabiny je vidět, jak zásahy vysokorychlostními
střepinami - ovšem ne tak rychlými jako by byly ty z BUKu - šly zprvu
ze strany, na vzdálenější straně plechu už téměř kolmo - to se ten díl
"odlupoval" od letadla.
Potvrzení výše uvedených skutečností je na troskách k nalezení více.
Například na rámech oken pilotní kabiny jsou vidět ustřižené hlavy
šroubů - výbuch granátů v kabině způsobil takový tlak, že pancéřovaná
okna, která pravděpodobně nepovolila - dosud se nenašla pokud vím, se
vytrhla
celá ven, ustřihla hlavy šroubů, které je držely v rámu.
Kabina je také poseta střepinami z granátů, například na palubní desce
jsou zásahy vidět.
Z jakého leteckého kanónu byly střely vypáleny a na jakém bojovém
letadle byl kanón umístěn - to už z trosek poznat nejde.
Použití mixu protipancéřových a tříštivých střel také o lecčems
vypovídá. Taková náplň se do zásobníků dává, když se má útočit na
pozemní cíle, lehce nebo těžce obrněné. Protipancéřové jsou proti
pancířům - fakt - a tříštivo-trhavé proti "živé síle", která obvykle
tanky a obrněné transportéry doprovází.
Definitivní jistota samozřejmě bude, až vyšetřovatelé naleznou v
troskách kabiny střepiny leteckých granátů. Jenže je otázka, zda se k
tomu vůbec vyšetřovatelé dostanou. A zda jim někdo nezavře ústa.
Na tom všem je zcela nejhorší to, že žádný BUKovirus neexistuje.
Že skutečně máme zcela nesvobodná média, která jen chrlí propagandu.
Nepřipustí žádnou pravdivou polemiku, například o MH17. Přebírají bez
uzardění veškeré zpravodajské lži z Kyjeva a nenapíší nic o genocidě
na Ukrajině, o městech s vypnutou vodou a elektřinou, o milionu
uprchlíků. Je to zkrátka na Goebbelsou medaili, pokud by existovala.
Stejně tak je šílené, že máme politiky, kteří tlačí Evropu a svět do
války. Minimálně studené, která rozdělí kontinent a udělá z EU
závislou americkou kolonii, ničenou vysokými cenami energií, okradenou
o východní trhy a navíc z jihu vystavenou islamizaci, kterou američtí
"spojenci" podporují všude kde mohou - všechny ty žrouty jatek a
řezače hlav.
Co se týče letu MH17, Malajci začali všechny lži o BUKu narušovat. Zda
se jim to povede vyšetřit, je otázka. Objevují se také zvěsti o účasti
Kolomojského na celé věci. Zda jsou to jen zpravodajské hry či to má
pravdivé jádro, je otázka.
Zatím můžeme vidět ostatní kroky:
Příjezd ICAO komise Kyjev blokoval jak mohl, dostali se na místo
poprvé 14 dní po katastrofě, jak již bylo uvedeno, což je skandální
rekord ve vyšetřovaní leteckých nehod za mnoho posledních let, tedy
když trosky nejsou ve vysokých horách či utopeny v oceánu.
Záznamy z kyjevského řízení letového provozu na letišti Borispol byly
zabaveny ukrajinskou SBU okamžitě po "incidentu" a vypadá to, že
politickému ani mediálnímu mainstreamu vůbec, ale vůbec nechybí.
Rada bezpečnosti OSN rezolucí požadovala na Kyjevu ukončení bojů kolem
dopadu trosek. Kyjev reagoval spuštěním ofenzívy a oznámením, že jeho
cílem je "osvobodit" trosky. Následnou žádost Rady bezpečnosti OSN o
dodržení vydané rezoluce zablokovaly USA, Británie, Litva.

Takže alespoň po přečtení článku víte, proč to všechno dělají. Mají k
tomu velmi dobrý důvod:
BUKovou lež.

O postojích Čechů

25. srpna 2014 v 11:34 | Vladislav Svoboda na blogu iDnes |  Jiní autoři

Čeští pokrytci aneb česká genocida?

Územní nároky republiky Německé Rakousko
V poslední době je blog idnes zaplevelen tzv. ukrajinskou genocidou "vlastního obyvatelstva". Pokud by tito blogeři měli mít pravdu, tak si přiznejme tu naši českou genocidu.
Po skončení I. světové války Němci žijící na území českých zemí požadovali rozdělení těchto zemí podle etnického hlediska, a připojení území s německým osídlením k německému Rakousku nebo k Německé říši. Češi (Moravané, Slezané) chtěli, aby se české země jako celek staly součástí Československa a česko-německé vztahy na území těchto zemí byly řešeny jako vnitrostátní otázka.
21. října 1918 němečtí poslanci z českých zemí dopředu odmítli vznik samostatného Československa a oznámili úmysl české země rozdělit a vzniklou německou část připojit k německému Rakousku. 28. října Češi (Moravané, Slezané) vyhlásili Československo. O dva dny později, 30. října 1918, Němci vyhlásili tzv. Německé Rakousko. Součástí Německého Rakouska měly být i čtyři sudetoněmecké provincie: Německé Čechy (Deutschböhmen), Sudetsko (Sudetenland), Šumavská župa (Böhmerwaldgau) a Německá jižní Morava (Deutschsüdmähren), tři exklávy Brno, Jihlava a Olomouc, a měla být neutralizována Ostravská pánev.
V nárokováných oblastech formálně převzaly výkonnou moc národní orgány československé, revolučním aktem; německé z rukou císaře dne 31. října 1918. 11. listopadu 1918, v den vyhlášení republiky v Německu, Německé Rakousko oznámilo do Berlína přání připojit se k Německu, a den na to, 12. listopadu 1918, vyhlásilo své připojení k Německu. Návrhy české strany (německý ministr - krajan, tři převážně samosprávné německé župy, němčina jako druhý jazyk země, spravedlivá školská a kulturní politika atd.), Němci odmítli.
Česká (Moravská, Slezská) politická reprezentace se odmítla pohraničních území vzdát s odůvodněním, že nový československý stát nemůže ekonomicky, sociálně a ani politicky existovat bez pohraničí českých zemí, než jako koloniální protektorát Velké Německo. Rozhodla se proto pro vojenské obsazení nárokováného území.
Československo nemělo k dispozici potřebné vojenské jednotky, proto domácí představitelé žádali po E. Benešovi, aby v Paříži zajistil vyslání tří pluků francouzské armády. Nakonec obsazení provedli tři neúplné rekonstruované české pluky - 30. Vysokomýtský, 35. Plzeňský a 28. Pražský, ve Slezsku menší domácí jednotky, a Slovácká brigáda. Operace tak musela být odložena a systematicky byla záhájena až 29. listopadu 1918 obsazením Mostu. Poté 7. prosince následovaly Teplice, 8. prosince Mariánské Lázně, 10. prosince Litoměřice, 12. prosince Karlovy Vary, 14. prosince Liberec, 16. prosince Trutnov, Cheb a Chomutov, 18. prosince Opava a Znojmo. Obsazeny byly i části Dolních Rakous (část Vitorazska a Valticka, takzvané České Rakousy)
Při obsazování Mostu došlo k boji. V obsazených místech byla jmenována správní komise, která nahradila do konání voleb místní orgány, jmenované ještě podle rakouského kuriálního systému. V komisích bylo zpravidla posíleno zastoupení místní české menšiny, o níž se československá správa opírala.
Německá zemská vláda v Liberci proti obsazení protestovala jako proti nezákonné okupaci a přesunula se do Vídně, kde úřadovala až do uzavření mírové smlouvy s Rakouskem v září 1919.
Na 16. února 1919 vyhlásilo Německé Rakousko volby do svého parlamentu. Volby se měly konat na celém území, které si Německé Rakousko nárokovalo, tedy i na velké části Československa. Československo tyto volby na svém území nepřipustilo. 4. března 1919 se měl ve Vídni sejít nově zvolený německo rakouský parlament. Čeští Němci na tento den svolali demonstrace za právo na sebeurčení, spojené se všeobecnou stávkou. Během demonstrace došlo na řadě míst ke střetům Němců s československými jednotkami. Výsledkem střetů bylo několik desítek mrtvých Němců (seriózní odhady hovoří o 50 až 150 mrtvých) a zastřeleni dva českoslovenští vojáci. Nejvíce mrtvých bylo v Kadani. Z krajního německého pohledu šlo o poklidné demonstrace, zmasakrované československým vojskem. Z krajního československého pohledu šlo o všasné potlačení připravovaného povstání českých Němců proti Československu.
kh.jpg
Vztahy mezi Čechy (Moraváky, Slezany) a Němci zůstaly nadále velmi napjaté. V říjnu 1933 zakládá Konrad Henlien politické hnutí Sudetendeutsch Heimaltfront (SHF), které se v roce 1935 přeměnilo na Sudetendeiteutsche (SdP), která ve volbách 1935 dostala nejvíce hlasů - 15,18%. Na konci roku měla už 459 883 členů, v březnu 1938 759 369 členů, a před sloučením s NSDAP v říjnu 1938 přes 1,1 miliony členů.


sdfk.jpg Foto: Příslušníci SdFK nastoupeni 10. října 1938 na náměstí v Mimoni k přivítání německého Wehrmachtu
12. září 1938 vypuklo tzv. Sudetoněmecké povstání, v den Hitlerova rozhlasového projevu, po kterém došlo k rozpoutání násilí v česko-německém pohraničí. K častečném uklidnění došlo 14. září v souvislosti se zavedením stanného práva. 17. září 1938 vznikl Sudetoněmecký sbor dobrovolníků (Sudetendeutsches Freikorps, SdFK), znám i pod jménem Ordneři. Na německé straně se na bojových, teroristických a sabotážních akcích podílela zpravodajská služba Abwehr a jednoty SS. (nepřipomíná vám to situaci na Ukrajině?)
Otevřené povstání eskalovalo 22. září, kdy nepokoje zachvátily další oblasti na Moravě a ve Slezsku. Československé orgány reagovaly vyhlášením ostrahy hranice, kterou po vystupňování Hitlerových požadavků následovala 23. září všeobecná mobilizace. Bojové akce freikorpsu ukončil rozkaz č. 30 z 30. září 1938, ale boje pokračovaly i po Mnichovu, kdy ordneři útočili na ustupující československé jednotky. Československé ztráty činily 95 - 110 mrtvých, 5O raněných a 2029 zajatých, včetně železničářů, poštových zaměstnanců a jejich rodin. Němci měli 52 mrtvých, 65 raněných.
II. světová válka nás stála 343 000 - 360 000 mrtvých. Z toho bylo 260 000 židů. Počet bývalých československých Němců, kteří padli během služby v německé armádě bylo 190 000 - 199 000 mrtvých.
Po skončení války přišlo vyhnání a odsun. Někdo se bude čertit, že žádné vyhnání nebylo. Ale fakta svědčí jasně. Do konference vítězných mocností dne 2. srpna 1945 bylo z Československa vyhnáno 450 000 Němců. Dalších 300 000 uteklo před postupující Sovětskou armádou, především ze severní Moravy a českého sudetského Slezska. Podle odhadů společné komise českých a německých historiků při něm zahynulo 19 až 30 tisíc Němců. Počet nezvěstných je odhadován na 200 tisíc.
av.jpgFoto: Američtí vojáci přinutili sudetské Němce ve Volarech projít kolem mrtvol židovských žen, které zemřely při pochodu smrti.
Po schválení odsunu Němců v Postupimi byli odsunuti Němci také z Holandska (30 000), Francie (9 300), Itálie (9 300), Belgie (7 600), Lucemburska (6 000). Z Československa bylo odsunuto a vyhnáno celkem kolem 2,6 milionů Němců. Z Polska 8 milionů. Celkem bylo z východní Evropy odsunuto a vyhnáno asi 14 milionů Němců.


tvn.jpg Foto odsun českých Němců
Velmoci souhlasily s odsunem pod podmínkou, že bude proveden humánním způsobem. Což se často nedělo. Byla spáchána řada zločinů:
Lanškroun 17. - 21. května 1945 Celkem 100 obětí; brněnský pochod 30. - 31. května 1945 1691 mrtvých; Postoloprty a Žatec 31. května - 15. června 800 - 1000 mrtvých - včetně dětí; Doupov 24 mrtvých; Tocov 32 mrtvých; Podbořany 68 mrtvých; Chomutov 140 mrtvých; Masakr na Švédských šancích (Horní Moštěnice u Přerova), noc z 18. na 19. června 1945 265 mrtvých; Domažlice asi 200 mrtvých; Ústecký masakr - asi 80 - 100 mrtvých, včetně kojence hozeného s kočárkem z mostu. A další, včetně ponížení těch, co v zájmu československého hospodářství zde zůstali.
Nemíním s odstupem sedmdesáti let nikoho soudit, protože jsem to neprožil, a nevím co bych dělal já, kdyby mi Němci vyvraždili rodinu . Ale je jasné, že se těchto událostí nezúčastnili pouze lidé, kteří si prožili své peklo - byla jim vyvražděna celá rodina, viděli vypálené vesnice apod. Ale také ti, kteří vraždou chtěli zakrýt vlastní kolaboraci (zavraždění režiséra Jana Svitáka). Byl to důsledek hesla: "Kdo seje vítr, sklízí bouři".
A jak to bylo s Ukrajinou?
Ukrajinci jako my, vyhlásili v roce 1918 svou nezávislost. Měli to trochu komplikovanější, protože jejich území se nacházelo ve dvou státech. V Rakousku-Uhersku a Rusku. Proto z počátku vznikly dvě republiky. Jedna na území Haliče - Západoukrajinská lidová republika, a druhá na území Ruska - Ukrajinská lidová republika s hlavním městem Kyjevem. Obě republiky se sloučily 22. 1. 1919. Bohužel prohrály jak s Polskem tak i se Sovětským Ruskem, a Ukrajinci se stali jediným velkým evropským národem po I. světové válce, který nezískal nezávislost a musel čelit genocidě:
hl.jpg
1930 "Pacifikace" Tvrdé represivní opatření polské vlády proti ukrajinskému obyvatelstvu.
1932 -1933 kommunisty vyvolaný hladomor, v jehož důsledku zemřelo kolem osmi milionů lidí. Hromadné přesídlování Rusů do vymřelých měst a obcí. Pogrom Ukrajinců na Kubáni.
1934 - 1941 ničení stavebních a kulturních památek na Ukrajině, zatčeno a popraveno 80% národní inteligence.
1936 - 1938 masový teror na Ukrajině "ježovčyna".
1939 - 1941 (po pádu Polska) rozsáhlé represe NKVD na západní Ukrajině. Masové odsuny obyvatelstva do vzdálených míst SSSR.
1944 - 1955 trestné výpravy NKVD proti silám odporu na západní Ukrajině (zabito přes 150 000 lidí, zatčeno přes 100 000 lidí)
Ukrajina během II. světové války měla 6 850 000 obětí. Za celé dvacáté století měla přes 17 milionů obětí. Což je téměř každý druhý občan. Za naprostou většinu vražd mohou komunisti, částečně nacisti a také polští nacionalisté.
Určitě se hned někdo ozve: A co banderovci?! Spíš se jedná o Ukrajinskou povstaleckou armádu (UPA). Přestože velitelů UPA bylo víc, tak se propagnda nejvíc zaměřila na Banderu, jako na nejznámější a nejkontraverznější osobu. UPA nosila uniformy jak SS, tak i Rudé armády, ale všichni nosili čepice s odznakem UPA. Samozřejmě, že propaganda dává k dispozice pouze ty členy UPA, co měli na sobě ukořistěné SS uniformy. Bandera a spol. brali svůj boj, jako osvobozovací boj za nezávislost Ukrajiny, především proti Polákům. Celkový odhad obětí UPA se pohybuje od 80 - 130 000, především Poláků. A Poláci zavraždili 10 000 - 15 000 Ukrajinců. V boji s "banderovci" bylo zabito i 49 československých vojáků. Pokud byl Bandera "fašista", co byl Stalin? Masový vrah, kterému ruský národ, který tak s radostí vyvražďoval, provolával slávu?
groznyj.jpg Foto: Groznyj
A jak nazvat války v Čečensku? V první čečenské válce 11.12.1994 - 31. srpna 1996, která vedla k vyhlášení nezávislosti Čečenska pod jménem Čečenská republika Ičkeria, padlo 7 500 ruských vojáků, 4000 čečenských vojáků a asi 35 000 civilistů! Bylo 500 000 uprchlíků, a jejich města a vesnice ležely v troskách!
Druhou čečenskou válku zahájilo Rusko 8.8. 1999 a hlavní slovo v ní měl Putin. Přesný počet obětí není znám. Odhady se počítají od desítek tisíc, po stovky tisíc mrtvých a nezvěstných, především civilistů v Čečensku.
mhc.jpgFoto: Masový hrob v Čečensku
Z tohoto pohledu je Putin co, když Bandera je zločinec a fašista?!
Je pozoruhodné, když Ukrajinská vláda, pošle proti povstání menšiny armádu, tak naši někteří blogeři tvrdí, že je to genocida. Zatím co my jsme hrdinové?, když jsme v roce 1918, 1919 a 1938 také poslali armádu proti menšině? A to jsme měli štěstí, že Německo v té době (1918-1919) mělo jiné starosti, než aby zbraněmi a lidmi mohlo povstání podporovat. A jaké štastí jsem měli v roce 1945, kdy pod záštitou postupimské smlouvy jsme mohli poslat naše Němce tam, kam většina tak toužebně chtěla - do Německa. Toto "štěstí" neměly postsovětské republiky, zůstaly jim tam velké menšiny, které tam byli umístěny, po vyhnání původních obyvatel.
Už vidím jak někteří blogeři budou zuřivě psát, že Rusko nemá se Sovětským svazem nic společného. Má, a moc. Ne nadarmo v anketě o největší historickou postavu skončil Stalin na třetím místě a Lenin na šestém místě. Najděme evropský národ, který si vybere masové vrahy mezi největší historické osobnosti, a svá města zaplevelí pomníky masových vrahů, jako byl Lenin a Stalin. Vždyt obrovskou sochu Lenina v Kyjevě strhl až Majdan. Pokud se Rusové nevypořádají se svou minulostí a nepřiznají si pravdu, budou stále tam kde jsou - v diktatuře.
Nejenom Rusové se budou muset vypořádat se svou minulostí. Zdá se, že i my se s ní budeme muset vypořádat. Aspoň tak to vypadá podle psaní některých blogerů.

Vzpomínka na 21. srpen 1968

21. srpna 2014 v 12:13 | Jaroslav Skopal |  Aktuality

46 let stará událost s velkými následky

Co jsem dělal v onen den, cituji z "Konce jedné velké strany?"
Jak já jsem prožil 21. srpen 1968, to my pomohla dodatečně zrekonstruovat až má manželka Astrid. Ta si pamatuje, že noc z 20. na 21. srpna trávila na noční službě na interně přerovské nemocnice. S dalšími sloužícími, mj. i s chirurgem Ladislavem Březinou, s hrůzou vyslechli v rozhlase zprávu o invazi "spřátelených" armád. Ráno mě po návratu domů zastihla, jak odcházím na vlak do Prahy, abych absolvoval služební cestu do Prahy, která s největší pravděpodobností souvisela s vyzvednutím příslušných dokladů v Praze na mou prvou zahraniční služební cestu na západ, konkrétně do Belgie. Vyzvala mě, abych za dané situace do Prahy nejezdil. Já jsem to přesto riskoval a jel jsem. Na pražském nádraží jsem zjistil velký zmatek, byla slyšet i vzdálená střelba. Domyslel jsem si, jak to asi v Praze vypadá, a že nemá smysl se snažit něco vyřizovat. Našel jsem nejbližší vlak zpět do Přerova a vrátil jsem se. Do práce jsem šel až další den. O práci se prakticky nedalo mluvit. Všichni debatovali o vzniklé situaci a s různou intenzitou agresi odsuzovali.
Včera jsem na ČT2 sledoval část filmového zpracování románu Ludvíka Kundery "Taková lehkost bytí". Byly v něm zřejmě i autentické záběry z Prahy právě z 21. srpna 1968. Tak jsem si vlastně až dnes uvědomil, že jsem byl tehdy po nějaký čas na doslech toho všeho, když jsem čekal na hlavním nádraží na zpáteční vlak domů.
(Foto Jiří Všetečka, zdroj i.Dnes)

Války a útisk jako výsledek svobody rozhodování člověka

21. srpna 2014 v 11:59 | Jaroslav Skopal |  Vlastní příspěvky

Úvaha k současným nemocem světa

Od konce druhé světové války uplynulo bezmála sedmdesát let. Svět však v míru nežije. V současnosti je nám územně nejbližší válečný konflikt na východní Ukrajině, kde počet mrtvých přesahuje počet 1500. Pondělní Deník zmapoval současné světové lokální války či jim podobné konflikty: Mexická drogová válka od roku 2006, letošní letní boje v Gaze, občanská válka v Sýrii od března 2011, irácké nepokoje a nástup Islámského státu v Iráku od prosince 2011, válka v Afghánistánu se západní účastí od října 2011, násilí v Jižním Súdánu od r. 2011 a libyjský konflikt po občanské válce od roku 2011.
Pozorný čtenář tisku a internetových zpráv může připojit i další konflikty. Jsou po celém světě a zdají se být nevyhnutelnými. Je tomu ale skutečně tak? Mohou za většinu z nich Američané, respektive jejich vládní činitelé či skrytí američtí oligarchové, jak se často někteří "analytici" snaží zjednodušeně dovodit? Mít definovaného konkrétního nepřítele je to nejjednodušší vysvětlení. Přitom ti často napadaní Američané dvakrát vstoupili do obou posledních světových válek na území Evropy v jejich druhé polovině a díky těmto rozhodnutím amerických prezidentů byly konce obou válek přiblíženy a válečné útrapy přiměřeně zkráceny.
Spojené státy dnes zápasí i s vlastními vnitřními problémy, viz např. současné bouře ve Fergusonu. Mají malý procentní podíl příliš bohatých a chudne u nich dříve stabilní střední vrstva. Bohatí své peníze dostatečně neinvestují a nevytvářejí tak nová pracovní místa, ale utrácejí je. Je to příliš zkratkovité, ale ukazuje to potřebu přijmout nová rozhodnutí. A tak se dostávám k svobodě člověka rozhodovat a jaké jsou na to pohledy filozofů či teologů. Alespoň v hlavních rysech.
Z jednoho úvodu do filozofie pro teology cituji: Skutečně svobodné jednání není bezdůvodné - jeho důvodem je smysl, hodnota. Smysl, hodnota, však nejsou příčinou, která by nás determinovala zvenčí. Naopak, volbou hodnoty realizujeme sami sebe. Před všemi dílčími rozhodnutími předchází základní rozhodnutí, volba toho, čím vlastně chceme být. Až na základě této volby se nám vnější podněty mohou jevit jako cenné, mohou se stát motivem našeho jednání.
A ke svobodě vůle: Vlastním problémem je svoboda vůle, svoboda chtění. Dobrá výchova svobodu rozšiřuje seznamováním s hodnotami, rozvojem schopností a ctností, podporou hry a odvahy k "dobývání světa".
Otázka svobody je neřešitelná izolovaně. Záleží na našem celkovém pohledu na svět a speciálně na člověka. Zejména při zkoumání otázky svobody vůle dojdeme nakonec vždy k otázce, co myslím vlastním já, svou osobou. "Co komu připadá jako dobré, to závisí na tom, co je to za člověka", říká Aristoteles. Kde je jádro naší osobnosti, to, o čem bychom mohli říci ano, to jsem já? Tedy něco, co bychom nemohli považovat jen za výsledek nějakých vnějších vlivů?
V jednom nábožensky orientovaném internetovém textu určeném studentům je otázka svobody rozhodování popsána takto: "Bůh vybavil člověka schopností rozhodovat se. To znamená, že nás nenutí, abychom s ním navázali vztah. Dovoluje nám, abychom ho odmítli a dopouštěli se nejrůznějšího zla. Mohl nás donutit, abychom se chovali láskyplně. Mohl nás donutit, abychom byli dobří. Ale jaký vztah bychom s ním pak mohli mít? Nebyl by to vlastně vůbec vztah, ale vynucená, plně ovládaná poslušnost. Místo toho však obdařil lidstvo důstojností svobodné vůle.
Samozřejmě z hloubi duše voláme: "Ale Bože, jak jsi mohl dopustit tak hroznou katastrofu?" Jak by ale měl Bůh podle nás jednat? Chtěli bychom, aby ovládal činy lidí? Kolik smrtí by měl dovolit v případě teroristického útoku? Bylo by nám milejší, kdyby Bůh omezil počet zavražděných na stovky? Nebo bychom byli raději, aby připustil, že zemře nanejvýš jeden člověk? Jenže kdyby Bůh zabránil byť jen jediné vraždě, už by neexistovala svoboda rozhodování. Byli bychom jen celoplanetární loutkové divadlo."
Je zřejmé, že rozhodování o budoucích konfliktech záleží hlavně na lidech, kteří se dostali v jednotlivých státech či uskupeních k moci. Vladimír V. Putin se netají tím, že mu jde o obnovu velmocenského a imperiálního Ruska na úrovni někdejší postavení Sovětského svazu. Jaké jsou hodnoty, které přitom ctí? Letos mu bude 62 let. Ve svém rodišti Leningradě absolvoval práva a během studia se stal členem KGB a KSSS. V období 1985 až 1990 působil jako sovětský agent v Berlíně v NDR. Jím vyznávané hodnoty se jistě utvářely pod vlivem toho, co se tehdy naučil a jak si to pak prakticky ověřoval. Vše, co bylo kolem Krymu a je dosud kolem východní Ukrajiny, se tím dá do značné míry vysvětlit. Je otázkou, zda své kroky dokáže po reakci ostatního světa korigovat a zda jeho nejbližší spolupracovníci dokážou uplatnit při svém rozhodování svůj pohled na problémy svého Ruska.

Jistě by stálo za námahu studovat i cesty rozhodování takových historických osobností, jako byli V. I. Lenin (1870 - 1924), J. V. Stalin (1878 - 1953), Benito Mussolini (1883 - 1945), Adolf Hitler (1889 - 1945), Mao Ce-tung (1893 - 1976) nebo dosud žijící Fidel Castro (1926). Svými rozhodnutími na základě svých vyznávaných hodnot dokázali po dobrém i po zlém přesvědčit většinu, dostat se k moci a vládnout. Teprve po čase byla jejich rozhodnutí jinými posouzena a vysloven nad nimi soud. Do budoucna je důležité, aby se každý dokázal svobodně rozhodnout, jak za sebe zhodnotí kroky vládnoucích a možných, dokázal to i sdělit nahlas ostatním a podle svých schopností a možností i konat. Víte někdo o dalších způsobech?

Pohádka, jak zajišťovat dění ve světě

18. srpna 2014 v 18:29 | Boris Babuškin |  Jiní autoři

Pohádka o tom, jak to chodí

Žil byl jeden bohatý pán, který pořád chtěl mít více a více. Oslovujme ho pan US. Dobře zná povahy celých národů a má na to speciální týmy vycvičených služebníků, kteří provedou všechno, co jim nařídí. Ale to asi ještě pamatujete Srby, Chorvaty, Iráčany, Libyjce, atp. Na základě znalosti jejich historických neshod krásně mezi nimi vytvoří národní konflikt, na kterém vždy zbohatne (prodejem zbraní tu jedné, tu druhé straně, podle toho, kdo v tom boji vyhrává, půjčkami, poskytováním "humanitárního" zboží a nejen humanitárního atp.). Tak ten pan US dobře věděl o velkém šovinistickém cítění a imperialistické rozpínavostí v povaze ruského národa a o 360 let přetrvávající touze po samostatnosti ukrajinského národa. Zamyslel se trochu nad povahovými rysy těchto národů a řekl si, proč bych jim nepomohl ve splnění jejich snů. Vždyť každý národ jako celek je spíše nepřemýšlivý než přemýšlivý (již pokolikáté se o tom přesvědčil) a tak nařídil aby jeho pomocníček Putinčin vystupoval jak národní hrdina, který přinese Rusům uspokojivý pocit šovinistické rozpínavosti, a druhý pomocníček Porošenkovič a jeho ukrajinský národ dostanou kýženou samostatnost. To, že dosažení těchto cílů, jak jeden, tak i druhý národ odnesou spoustou lidských životů a poklesem životní úrovně, to málo koho zajímá. Hlavně, že náš pan US vypadá jak mírotvorce a pomocník slabším. Že přitom nestoudně zbohatne, to už vůbec nikoho nezajímá. Vždyť veškera pozornost je nasměrovaná jen na konflikt mezi národy. A výsledek - oslabené národy pak jsou v područí pana US a musejí plnit jeho povely. Hlavně musí dávat pozor, aby se náhodou nerozcházely bez konfliktu, jak ta "vychytralá" čechovčata a slovančata, kde pak je těžší s nimi manipulovat a není tak obrovský výdělek ve vojenském průmyslu. A je pohádky konec.

Závěr: Dávejte pozor na hrdiny typu Putinčina. Mohl kdykoli zastavit nesmyslný bratrovražedný boj a připravit pana US o velké výdělky. Být na místě pana US, dělal bych totéž.