Březen 2016

Co v Lánech zasadí tchajwanský prezident a jihokorejská prezidentka?

31. března 2016 v 14:47 | Vladislav Svoboda na blogu iDnes |  Jiní autoři

Konečně nezávislý

31. 03. 2016 11:23:38
Doposud jsem se naivně domníval, že jsme nezávislý, ale prezident "sjednotitel" mě přesvědčil, že jsem žil v bludu. Naštěstí díky čínské televizi jsem se dozvěděl krutou pravdu. Všechno je jinak.
"Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky (myslel jsem si, že pan prezident myslel Rusnokovu, ale prý se jedná o Nečasovu - i když i pan prezident byl jeden čas předsedou české vlády) byly špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože ta vláda podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme novouzahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné země.
Zdá se, že hlavní bojovník za vstup České republiky do EU; největší prosazovatel zavedení EURA a první, který na Hradě vyvěsil vlajku Evropské unie, náhle přehodil výhybku -ze západu na východ. Budiž. Ale když už jsme nezávislý, zvláště podle tvrzení prezidenta "sjednotitele", chce to nezávislé činy.
article_photo
Čína doposud investovala především do zbohatnutí některých českých podnikatelů. Jedinou skutečnou investicí, která přinesla pracovní místa, je továrna na televize u Nymburku. Zaměstnává tři sta padesát lidí, kteří montují televize ze součástek dovezených z Číny. Nadhodnota nulová. Případný zisk jde do Číny. Zatímco Jižní Korea zde doposud investovala přes sto miliard korun a vytvořila dvanáct tisíc pracovních míst a v dohledné době to bude dalších několik tisíc (Žatec...). Druhá Čína, Tchaj-wan svými investicemi zařídil dokonce dvacet tři tisíc pracovních míst. Jenom firma Foxconn zaměstnává šest tisíc lidí, a její majitel, Terry Gou, koupil a zrekonstruoval zámek Roztěž.
Proto doufám, že díky nově nabyté nezávislosti, pan prezident "sjednotitel", pozve tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťiou, vysadí s ním strom v Lánech, uspořádá minimálně dvakrát tak početnou vojenskou přehlídku a nechá vystřelit minimálně dvakrát tolik dělostřeleckých salv.
V případě pozvání jihokorejské prezidentky Pak Kua-hje to bude to samé. Ale v tomto případě prosazuji vysadit místo stromu raději růže, přece je to jenom dáma. A taky doufám, že na Hradě bude přítomná speciální ženská vojenská jednotka.
Až se toto uskuteční, tak teprve poté budu panu prezidentovi "sjednotiteli" věřit, že jsme skutečně nezávislý. Ovšem pod podmínkou, že se čínské investice skutečně uskuteční. Protože čínská historie nás varuje, že v Číně není nic nemožné. Její klikatá cesta ode zdi ke zdi je velmi známá. A s ohledem na skoro denní bouře dělníků a na plánované propuštění šesti milionů dělníku, může přijít nečekaná reakce. Jinak budu muset konstatovat, že se jedná opět pouze o jeho tlachy.
P.S. Zajímavostí je, že Petr Nečas jako strategický ředitel společnosti S.W.H. Group chce s čínskou společností investovat v regionu střední Evropy 14,3 miliard Kč. Možná, že se jedná o částku, která přispěla k Zemanovu chlubení

Povinností křesťanů je nemlčet

30. března 2016 v 10:48 | Tomáš Halík v Lidových Novinách 30.3.2016 |  Aktuality

Zaznělo úvodem kázání v chrámu u Nejsv. Salvátora


Akademická farnost Praha

Kázání u Nejsv. Salvátora - Doba velikonoční 2016● Za oběti komunistického režimu v Číně

Káže: Mons. Tomáš Halík | úterý 29.3.2016
1. čtení: Sk 2,36 | Evangelium: Jan 20,11Nepodbízet se Číně

28. března 2016 v 22:19 | Ivan Fenz |  Jiní autoři

Potřebujeme kšefty s komunistickou Čínou?

Podle Hradního nájemníka a prezidenta ČR nepochybně ano! Kloním se také k této potřebě, ovšem z jiných důvodů než prezident. Podle mne je potřebí jednorázově ukončit minulost! Pamatuji si ze svého mládí v letech 1954-5 ( z učňovské školy ) jak nám bylo vtloukáno do hlavy, že tábor míru a socialismu roste neobvykle rozsáhle, industrializací Číny pod vedením Velikého Kormidelníka Mao-ce-tunga. Tehdejší Československo vyváželo do Číny mnoho technických zařízení, tedy zejména kovacích lisů ze ˇŽdasu" na hromadnou výrobu krumpáčů, motyk a lopat. Jiným zařízením byly z různých "TOS" = soustruhy, frézky a jiné speciální stroje pro zbrojní účely, včetně vzorků palných zbraní čsl. patentů. Také tehdejší Tatry 111, s nimiž dělali Číňané psí kusy. Např. zapřáhli za Tatru třicetšest autovleků a pojmenovali ji "železný mastodont". To se přiblížila doba "velkých čínských skoků", provázená tavenim železa ve vesnických komunách, završená "velkou kulturní revolucí", kdy bylo fanatiky zabito údajně asi 50 milionů rozumnějších a vysoce postavených lidí. Čína se "proskákala" až do hladomoru a bezvýznamnosti s vypjatým nepřátelstvím vůči SSSR a jeho satelitům. Vše bylo korunováno tím, že hotově Československu nezaplatila nic a v barterových obchodech sem chodily čínské vepřové konzervy s tučným masem. Zmíněné obchody nebyly nikdy ukončeny resp. Československo splakalo nad výdělkem. Jiná etapa nastala po r. 1991. Byl jsem zaměstnancem Desty Děčín, která na úvěr od Invest. Banky expandovala vývozem do Číny za ředitele Grégra ( dodnes poradce prezidenta). V Číně Desta utopila 2miliardy Kč (kurz 1994) a zakrachovala úplně. Zaplaceno dostala, jak se říká patama za horama. Ovšem Grégr se stal ministrem Zemanovy vlády. Jak to vidím já, konečně nastal čas vyřídit si s Čínou účty. Zřejmě se pánové Grégr a Zeman domnívají, že podbízením se Číně žvaněním ( že se chodíme do Číny učit, jak spravovat stát = nedávno pronesl Zeman ) dosáhne ČR na zaplacení zapomenutých dluhů. Nic pitomějšího si nelze ani představit. Kdo se podbízí, s tím se zachází jako s onucí! To také bude ten hlavní "výdělek" "bratrství" ČR s dnešní Čínou. Zatím si Číňané vyhlídli ke koupi "Ždas". Uvidíme co jim nabídne Zeman se svým sklerotickým fámulem Grégrem, jako další kšeft. Kdo se nepoučí musí holt kopance zopakovat! Kolikrát?
Ivan Fenz, místopř. ČSNS 2005

Symbolika Velkého pátku, uprchlická krize, populističtí politici

25. března 2016 v 23:29 | František Radkovský pro LN 24.3.2016 |  Jiní autoři

Potřebují Češi svátek Velký pátek?

Z témat článku:

Křesťanské hodnoty znamenají nekrást, nelhat, nepodvádět, nerozbíjet manželství, ...., shrnuje je Desatero.
Evropa vymírá a proto je v ohrožení. Obehnat Česko vysokým plotem je omyl.
Kdo národ reprezentuje a má velkou popularitu, měl by ji využít k výchově.
Politická kauza – Čapí hnízdo = vysvětlení

24. března 2016 v 16:03 | Ivan Fenz |  Jiní autoři

Byla lepší varianta vysvětlení příběhu Čapí hnízdo?

Dne 23.3. vysvětloval ministr financí ve Sněmovně na mimořádné schůzi příběh zvaný Čapí hnízdo. Je třeba říci, že se ministr cítí osobně dotčen tímto vyvolaným "vyšetřováním", k němuž svojí vyhýbavostí značně přispěl. Kdyby se držel své mantry, řídit stát jako firmu, mohl poskytnout jednoduché vysvětlení: Jako správný podnikatel využívám všechny zákonné možnosti pro svůj byznys. Podle známé poučky "hloupý kdo dává a hloupější kdo nebere", se chovají i moji zaměstnanci. Když zjistili, že malá firma může získat evropskou dotaci až 50mil.Kč, zpracovali potřebný návrh a věc se povedla. Jednoduše se farma vyčlenila z holdinku Agrofert formou akciové společnosti s akciemi na majitele ( jimiž se stali moji příbuzní ). K investici poskytnuté na výstavbu zařízení zvaného Čapí hnízdo od Agrofertu 400mil.Kč, přibylo ještě 50mil. Kč. Kontrola byla v gesci tehdejšího ministerstva financí a ministra p. Kalouska. Nic nezjistili a vše bylo podle tehdejšího stavu v pořádku. Když uběhla podmínka EU, bylo Čapí hnízdo včleněno do Agrofertu ( protože je ztrátové ) a najednou si bývalý ministr vzpomněl, že lze tuto skutečnost využít v politice proti mně. Je to sice podivné, ale z kolejí české politiky to nijak nevybočuje. Reklama, kterou takto získávám, by nebyla vůbec možná a zaplatitelná. Ponechávám věc k řešení příslušným státním orgánům a vyčkám na jejich závěry. Jen podotýkám, že politický trest za minulost je podivný vynález dnešní tzv. pravice, který by měla zaměřit především na svoje minulé působení. Jinak nemám už k věci co dodat.

Neklidný svět před Velikonocemi

22. března 2016 v 11:56 | Jaroslav Skopal s použitím vnějších zdrojů |  Aktuality

Prezident Obama na Kubě a mrtví v Bruselu

Z letargie a rezignace na politiku mě probudil krátký příspěvek Ivana Fenze, který zde uvádím:
"Dějí se věci. Kuba, ostrov svobody uvítala amerického prezidenta po 88letech. Paradoxně vítal Raul Castro, jinak dlouholetý velitel tamní StB, který zodpovídá za většinu teroru na Kubě. Pro bratra Fidela dělal špinavou práci po celou dobu "osvobození". Nešťastná země jejiž vedení se ujali synové plantážníka s představou o "novém způsobu vlády". Dovedli to tam kam všichni bolševici, k honbě za USD, k rozvoji prostituce a celkového bezpráví. Dokud Castrové a jejich komplici nevykapou, nic moc se tam nezmění. Obama asi zíral co má v sousedství!"

Jak reagují lespoň některá americká média na tuto událost, přebírám z MSN:
President Barack Obama will meet with Cuban dissidents on Tuesday and watch a baseball game with the communist country's president after delivering a speech that will conclude his historic trip with a hopeful vision for future relations.
After a day spent tussling verbally with President Raul Castro over human rights, Obama will address the Cuban people in a speech from the Grand Theater of Havana that will be broadcast live by state media across the Caribbean island.
Obama, whose White House tenure ends in January, also will meet with civil society leaders at the U.S. embassy to back up his warning to Castro that a failure to improve Cuba's human rights record would hinder momentum toward ending the decades-old U.S. embargo.
The White House has not released a list of the activist leaders Obama plans to meet.
Castro bristled at a rare news conference on Monday when asked by a U.S. journalist about detention of political opponents. He denied such practices and demanded a list of examples. The White House said it had shared many such lists with the Cuban government before.
Obama's meeting with dissidents underscores lingering tensions between the former Cold War foes despite the rapprochement in 2014 that led to Sunday's one-time unthinkable arrival of Air Force One on Cuban soil.
It also reflects Obama's need to convince critics at home that his visit, the first by a U.S. president in nearly 90 years, would not be used to prop up the Castro government.
Obama often visits with civil society leaders on foreign trips, particularly in countries such as China, where Washington has raised human rights concerns as well.
Beyond that meeting, aides said Obama planned to use his speech to offer a vision for warmer relations extending beyond his own time in office.
"It's the one point to step back and talk to the Cuban people, and I mean all of the Cuban people," White House deputy national security adviser Ben Rhodes said on Monday.
"He'll pull together all of these themes he's been discussing ... to say why he believes we should be hopeful for the future."
Obama wraps up his trip with a baseball game. He and his family, who accompanied him on the trip, will join Castro at a Major League Baseball exhibition game between the Tampa Bay Rays and the Cuban National Team.
The White House wants the event to highlight common bonds between Cubans and Americans. It will create a picture of the two leaders enjoying a favorite pastime to cap the trip.
Obama leaves for a two-day trip to Argentina after the game.
(additional reporting by Dan Trotta and Frank Jack Daniel; Editing by Simon Cameron-Moore)

Obamovu politiku dnes lidé hodnotí rozdílně. Pozoruhodné je, že i radikálové na okraji politického spektra často házejí současného amerického prezidenta do jednoho pytle s pomyslném nápisem "Vše zlé má původ v USA" a přitom píšou články na počítačích vybavených americkým základním softwarem. Barac Obama představuje pro mne ve Státech dosažitelnou levicovou politiku, za kterou ho pravicově orientovaní občané v Americe nemají vůbec rádi. Přesto ho ve složitých posledních prezidentských volbách Američané poslali do prezidentského křesla. Dovést Kubu do vod ve světě běžné demokracie ještě potrvá nějaký čas, ale prezident Obama k tomu nyní činí významný první krok.

Evropa řeší problematiku migrace a ještě včera se zdálo, že i úspěšně svádí bitvu s teroristy. A najednou nové útoky s desítkami mrtvých v Bruselu. Boj s teroristy na evropské půdě bude pokračovat. Nastupuje i již dříve známá otázka, zda přece jen nenastal čas na rychlejší hledání dohod s politickými křídly doutnajícího arabského světa. Najít potenciál schopnosti k odstranění tohoto drastického způsobu soutěžení. Toť úloha pro přední světové politické lídry.
Vidíte to jinak?

Babiš by nezaměstnal Zemana ani jako hlídače drůbežárny, ale prezidentem ho udělá rád, říká Vladimír Hučín. Pravdu má prý Vášáryová

16. března 2016 v 20:35 | Převzato z Parlamentních listů |  Jiní autoři

Národní ostuda

15. 3. 2016 11:01

ROZHOVOR Domnívá se, že Andrej Babiš je v kauze Čapí hnízdo vinen, a také nevěří, že nespolupracoval s STB. Bývalý důstojník BIS a účastník třetího odboje Vladimír Hučín považuje i prezidenta Miloše Zemana za vysoké bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Vadí mu jeho údajné podlézání Rusku a Číně.
Babiš by nezaměstnal Zemana ani jako hlídače drůbežárny, ale prezidentem ho udělá rád, říká Vladimír Hučín. Pravdu má prý Vášáryová
Foto: Archiv VH
Popisek: Vladimír Hučín
Policie a kontrolní orgány EU v současné době prověřují kauzu Čapí hnízdo. Kdy měli zaměstnanci firem Andreje Babiše podle deníku MF Dnes i dalších médií vyčlenit jednu společnost, tak aby se stala malou či střední firmou a dosáhla na dotace z EU, konkrétně na 50 milionů Kč. Po získání těchto peněz se po nějaké době zmíněná "malá" firma znovu začlenila do Babišových společností. Šlo tak prý o dotační podvod. K tomuto názoru se přiklonila v minulých dnech i komentátorka MF Dnes Zuzana Kubátová, která dále uvedla, že ministr Babiš si může zachovat svou "tvář" jen tehdy, když těch 50 milionů vrátí. Co na to říkáte?
Nemám pochybnosti o tom, že Andrej Babiš porušuje zákon, využívá svého postavení k získávání informací, aby zamlžil své pravé aktivity. Prapříčina tohoto problému je ovšem v tom, že člověk s tak nechvalně známou minulostí je dnes na postu ministra financí. Já při svém kritickém hodnocení Andreje Babiše si bohužel zde nemohu dovolit využívat informace, které jsem získal jako bývalý důstojník BIS, ale dnes jako bývalý politický vězeň se statutem válečného veterána třetího odboje se prostě nemohu smířit s tím, že člověk, u něhož bylo vážné podezření na spolupráci s StB s krycím jménem "Bureš" a zároveň nomenklaturní kádr KSČ nám tady dnes rozhoduje v tak významné funkci, jako je ministr financí ČR. Musím bohužel zatím respektovat rozhodnutí soudu v Bratislavě, který na základě svědectví příslušníků zločinecké StB rozhodl, že Andrej Babiš byl ve svazcích StB zapsán neoprávněně. Ovšem ve věci bylo podáno dovolání a tam je ještě velká šance, že údajná dlouholetá spolupráce Babiše s StB bude nakonec prokázána.
Domníváte se, že bude tato kauza ze strany policie a dalších orgánů řádně vyšetřena? Například známý investigativní novinář Jaroslav Kmenta, který dříve rozplétal i kauzy mafiánských bossů Mrázka a Krejčíře, tvrdí, že policie se dnes zaměřuje spíše na staré případy, které nesměřují k ANO a ČSSD. Jaký máte na to názor, dozvíme se někdy pravdu o Čapím hnízdě?
Zodpovědnost za tuto situaci nese přímo prezident Miloš Zeman, který schválil Andreje Babiše do pozice ministra financí. S určitou nadsázkou bych dodal, že Babiš by ve svém Agrofertu občana Miloše Zemana nezaměstnal ani jako hlídače drůbežárny, ale jako prezidenta si ho už zaměstná a pořeší. To zde zmiňuji z toho důvodu, že dochází ke sbližování mezi Zemanem a Babišem. Jsem samozřejmě rád, že případ Čapího hnízda se vyšetřuje, ale je nutné počítat s tím, že Babiš na svoji obranu využije mimo jiné všech svých zkušeností a bude se snažit o zastření svých praktik.
V současné době probíhá soudní řízení se soudními znalci a bývalými úředníky z Fondu národního majetku, kteří při privatizaci OKD podhodnotili Ostravsko-karvinské doly o několik miliard. Kapsu si pak "namastila" jedna soukromá společnost a potom i další. V kauze jsou podle deníku MF Dnes prý zainteresováni i blízcí spolupracovníci premiéra Sobotky. Pokud by se prokázala pravdivost tohoto tvrzení, myslíte si, že předsedu vlády požene někdo alespoň k morální odpovědnosti za tuto ohromnou ztrátu, kterou stát utrpěl, když byl ještě navíc Bohuslav Sobotka v té době ministrem financí?
Já jsem v BIS pracoval především na problematice extremismu, ale vzpomínám si, že se na případu OKD pracovalo a již tenkrát bylo zřejmé, že se celá věc měla předat k posouzení státnímu zastupitelství. Bohužel politické zájmy ČSSD měly jiné cíle a dnes se ukazuje, kam to až vedlo. Samozřejmě že Bohuslav Sobotka bude mít co vysvětlovat a že se to proti němu použije. Ti, kteří na tom tenkrát profitovali, jsou vzájemně kompromitováni a bude problém je postavit proti sobě, i když dnes si jdou někteří z nich po krku.
Do České republiky míří čínský prezident na několikadenní návštěvu. Mluví se o historické události, Miloš Zeman ho dokonce jako prvního prezidenta pozve do Lán, jak řekl nedávno pro PL. O rozruch se postaralo i schvalování dohody mezi Prahou a Pekingem kvůli části o politice jedné Číny včetně Tchajwanu. Jak na to všechno pohlížet?
Prezident Miloš Zeman je pro ČR vysoké bezpečnostní riziko a od této skutečnosti se vše ostatní odvíjí. Jeho vstřícné až servilní aktivity ve vztahu k Rusku a Číně jsou skandální a já bych to nazval národní ostudou.
V minulých dnech vyzval Senát ČR prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby nerozděloval českou společnost. Hlasování o tomto usnesení v Senátu prošlo těsně o jediný hlas. "To, že premiéra Sobotku dehonestuje, škodí nejen premiérovi, ale škodí to celé zemi," řekl podle deníku MF Dnes o Zemanovi senátor Jiří Šesták z klubu Starostové a nezávislí, který usnesení navrhl. Co si o tom myslíte, mají někteří senátoři pravdu, anebo to je úplně jinak?
Víte, já jsem byl po nástupu ČSSD v čele s premiérem Milošem Zemanem jako důstojník BIS zatčen, a to za situace, kdy jsem zdokumentoval některé kontakty s proruskými agenty a s lidmi, kteří dělali a nadále dělají velmi závažnou trestnou činnost ohrožující bezpečnost státu. Nakonec moje zatčení a vazební vyšetřování po letech veřejně zdůvodnil Krajský soud v Olomouci, který při zproštění z veškerých obvinění mimo jiné prohlásil, že vyřešení Vladimíra Hučína si sjednala vláda. V té době byl premiérem Miloš Zeman. Tedy já na váš dotaz musím odpovědět, že prezident Miloš Zeman je pro ČR velké zlo a značné bezpečnostní riziko. Bohužel nemohu zde ventilovat konkrétní informace, které jsem získal u BIS.
Jak už zveřejnila některá média, americké tajné služby dostaly za úkol zahájit rozsáhlé vyšetřování kvůli podezření, že se Kremlu daří infiltrovat politické strany v několika evropských zemích a ovlivňovat tam dění a veřejné mínění. Kromě Francie, Nizozemska, Maďarska nebo Rakouska figuruje údajně na seznamu také Česká republika. Rovněž se objevují informace o tom, že si některá média platí Rusové. Domníváte se, že je to pravda? A může takto Moskva štěpit Evropu?
Ruské tajné služby jsou na území ČR aktivní a ke svým zájmům využívají všech možností, což není žádné tajemství. Pro ně nebyl problém získat vliv v KSČM, Klubu českého pohraničí, Svazu přátel národů Východu, ale i ve Svazu bojovníků za svobodu a v mnoha dalších organizacích. Bohužel i po neblahých a mnohaletých zkušenostech se SSSR se u nás najdou i takové osoby, které veřejně propagují Rusko, snaží se vyvolávat protiamerické nálady a usilují o vystoupení ČR z NATO. Za tohoto stavu se nelze divit, že se tajné služby USA aktivizují. Je nutné si uvědomit, že ČR je součástí NATO. Na základě svých zkušeností jsem přesvědčen, že BIS není schopna čelit a eliminovat subverzi a disfunkci státní správy. Vyvolávání konfliktů a štěpení Evropy bylo a je součástí běžných operativních akcí ruských tajných služeb, a to především na územích, která jsou předmětem jejich zájmu.
Ministr obrany Martin Stropnický před několika dny prohlásil, že česká armáda posílí sto vojáky síly NATO rozmístěné ve východoevropských a pobaltských zemích. Domníváte se, že je to nutné? Skutečně si nyní Rusko brousí zuby na některého z našich východních spojenců v Alianci? A když ano, nebylo by tedy nutné začít budovat armádu poněkud jiného typu než takovou, jakou dosud máme? Tedy vytvořit i jiné kvalitní jednotky než jen protichemickou, zdravotní a rychlého nasazení, které pouze doplňují síly NATO?

Posilování NATO dalšími našimi vojáky je nutné, ale zatím to ani zdaleka neodpovídá závažnosti, která je patrná na území východoevropských a pobaltských zemí. Určitě bude nutné posílit a vybudovat i jiné složky než protichemickou, zdravotní a jednotku rychlého nasazení.
Šíří se spekulace, zda Vladimir Putin bude znovu kandidovat. Západní média konstatují, že dokázal veřejnost ošálit natolik, že opozice nemá žádné šance. Co soudit o situaci v Rusku do budoucna i s přihlédnutím ke vztahům Ruské federace se Západem?
Vliv Vladimira Putina ve vedení Ruska je značný. Putin se bude určitě snažit udržet. Opozice v Rusku je infiltrovaná jeho agenty, kteří vyvolávají podle potřeby rozkoly. Za takového stavu není opozice akceschopná a především jednotná.
V nedávných volbách na Slovensku se dostal do vyšší politiky rekordní počet menších stran včetně krajně pravicové LSNS Mariána Kotleby, kterou dokonce prezident Zeman označil ve svém prohlášení za fašistickou. Domníváte se, že by to příští rok mohlo u nás dopadnout stejně v reakci na problémy s migrační a finanční krizí?
Po vítězství ČSSD ve volbách byla v BIS problematika extremismu značně omezována. Já jsem byl dokonce obviněn i z trestného činu "šíření poplašné zprávy". Migrační krize je pro extremisty vítaným soustem a živnou půdou. Ovšem současný prezident ČR je v mnoha případech podněcovatelem extrémních postojů, což se také prokáže při příležitosti nadcházejících voleb. Pro vznik radikálních organizací a stran je nutná nespokojenost občanů a toho využil kupříkladu na Slovensku Marián Kotleba. Velmi trefně se k tomu vyjádřila někdejší slovenská herečka a diplomatka Magda Vášáryová.

Psali jsme:


K referendu a dalším tématům

13. března 2016 v 22:26 | zaslal Michal Klusáček |  Jiní autoři

Z aktivit neparlamentních stran

Zdravím!

Pořad názory a argumenty Českého rozhlasu, ve kterém za ČSNS vystoupil Petr Ježek, si můžete poslechnout zde.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3587177

Michal Klusáček

Vzpomínka na smrt Jana Masaryka

10. března 2016 v 11:59 | Ivan Fenz |  Jiní autoři

Vražda nebo sebevražda?

Dnes je to 68 let od chvíle, kdy byl v ranních hodinách, na dlažbě dvora "Černínského paláce", pod okny služebního bytu nalezen v pyžamu mrtvý, Dr.h.c. Jan Masaryk. Byl ministrem zahraničí v rekonstruované vládě K.Gottwalda, která se měla jít představit prezidentu E.Benešovi. Po trojím vyšetřování smrti JM není dodnes jasno, zda šlo o sebevraždu ( tvrdili komunisté ) nebo vraždu vyhozením z okna ( tvrdí dodnes ÚZK= ústav pro vyšetřování zločinů komunistů ). Pokálené okno a pyžamo svědčí proti sebevraždě. Na vraždě mohla mít zájem totalitní Moskva, aby zabránila útěku JM do zahraničí a založení podobné vlády, jakou měl E.Beneš v Londýně. JM byl očekávaným prezidentem ČSR a tím byl komunistům do budoucna nebezpečný. Jeho jméno v zahraničí, v anglosaskémm světě a v OSN bylo známé a vážené. V poválečné době ustoupil komunistům jen jednou. V delegaci jednal se Stalinem, když byli donucení odvolat účast na Marshallově plánu. Tehdy JM prohlásil, jel jsem do Moskvy jako svobodný člověk a vrátil se jako Stalinův pacholek ( což byl možná spouštěcí efekt v vraždě).

Čestný doktorát z Oxfordu získali tři čeští prezidenti

9. března 2016 v 18:36 | převzato z ihned.cz |  Jiní autoři
Teolog Tomáš Halík v létě převezme čestný doktorát na univerzitě v Oxfordu
28. 2. 2016 21:15 (aktualizováno: 29. 2. 2016 13:25)
7
  • Oxfordská univerzita v létě rozdá čestné doktoráty a jedním z oceněných bude český kněz Tomáš Halík.
  • Mezi dalšími, kdo si tituly převezmou, bude i režisér Pedro Almodóvar, designér Applu Jonathan Ive nebo ekonom Paul Krugman.
  • Na jedné z nejstarších univerzit byl Halík hostujícím profesorem, v roce 2014 tu po něm pojmenovali přednáškovou aulu.
Kněz a teolog Tomáš Halík na archivním snímku.
Kněz a teolog Tomáš Halík na archivním snímku.
autor: FOTOREPO - René Volfík
Profesor Tomáš Halík bude jednou z deseti osobností, které 22. června převezmou na Oxfordské univerzitě čestný doktorát. Na svých stránkách to uvedla univerzita.
Dalšími osobnostmi, kterým v létě univerzita udělí čestné tituly, jsou například ekonom Paul Krugman, režisér Pedro Almodóvar, designér Applu Jonathan Ive nebo hudební skladatel Arvo Pärt. Doktoráty budou letos rozdány v oborech teologie, práva, ekonomie, architektury, vědy, filmu a hudby.
Český katolický kněz Tomáš Halík působil na prestižní univerzitě v roce 2001 jako hostující profesor. V roce 2014 byla na Oxfordu jeho jménem pojmenována přednášková aula. V tomtéž roce obdržel také Templetonovu cenu, prestižní "nobelovku za náboženství".