Hroby a pomníky, 7. část

28. dubna 2018 v 19:39 | Vladislav Svoboda |  Jiní autoři

Ferdinand Peroutka


Na Vyšehradě existuje ještě jeden hrob který má spojitost s ČSNS. Nachází se šest metrů vlevo od fiktivního hrobu Milady Horákové a patří Ferdinandu Peroutkovi, spisovateli a především významnému novináři - autorovi Budování státu, kterého podporoval samotný T. G. Masaryk. Byl členem takzvaných pátečníků, kteří se scházeli ve vile K. Čapka a nebo u T. G. Masaryka, především v Lánském zámku.

Po německé okupaci byl mezi prvními, kteří byli zatčeni a posláni do koncentračního tábora. Nejdřív byl v Dachau. Později byl přemístěn do Buchenwaldu, kde se setkal s několika členy ČSNS. Ale nejdůležitější bylo pro něho setkání a sblížení s Petrem Zenklem.

Díky tomuto setkání se po osvobození republiky stal Ferdinand Peroutka za ČSNS nezávislým poslancem Prozatímního Národního shromáždění.

Jméno Ferdinanda Peroutky je všeobecně známé, zvláště mezi novináři, protože cena Ferdinanda Peroutky je nejvýznamnější cenou pro české novináře. Do podvědomí nejširší veřejnosti se dostal díky "slavnému" projevu prezidenta Miloše Zemana u příležitosti osvobození Osvětimi, kde prohlásil: Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením?

Jako jednoho z intelektuálů uvedl Ferdinanda Peroutku s odkazem na "jeho" článek Hitler je gentleman v časopise Přítomnost. Když s tím většina historiků a novinářů nesouhlasila, uvedl: Viděl jsem ho vlevo dole.

Po dlouhém hledání ho jeden historik našel. Byl skutečně vlevo dole. Ale v Rudém právu a autorem byl někdo úplně jiný. Prezident Miloš Zeman byl soudem odsouzen k omluvě. Doposud se tak nestalo.

Horší je, že někteří představitelé národních socialistů prohlásili, že na lživém tvrzeni Miloše Zemana něco je, místo toho, aby hájili poslance své strany a přidali se k žalobě na prezidenta. I to o něčem svědčí.

Po Ferdinandovi Peroutkovi je na Praze 5 pojmenovaná ulice, která se nachází za hřbitovem Malvazinky, kde je pohřben bývalý první tajemník KSČ a prezident ČSSR Antonín Novotný. Ve stejně čtvrti, v Matoušově ulici, má i pamětní desku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama