Členstvo ČSSD před rozhodnutím

18. května 2018 v 17:38 | Zaslal Miroslav Rozkošný |  Aktuality

Jít do vlády s ANO?


Vážené přítelkyně, vážení přátelé,

Před čtyřmi lety jsme těsně vyhráli volby do Poslanecké sněmovny. Odpovědnost za sestavení vlády byla na nás, sociálních demokratech. Jiná vládní koalice, než s účastí ANO a KDU-ČSL, nebyla prakticky možná. Přesto čas ukázal, že to nebyla šťastná volba. Výsledky vlády v naplňování programu ČSSD a programového prohlášení vlády byly velmi dobré. Mediální možnosti a síla peněz hnutí ANO a možná i některé naše vlastní chyby ale napomohly tomu, že vládní úspěchy byly v očích veřejnosti vnímány především jako úspěchy hnutí ANO. Po celou dobu společného vládního angažmá Andrej Babiš využil každé příležitosti, aby úspěchy vlády vztáhnul na sebe a hnutí ANO - naopak neúspěchy včetně uměle vytvořených kauz svedl na ČSSD. Posledním výrazným konkrétním příkladem byla vymyšlená kauza lithium (jak o tom informoval pořad Reportéři ČT dne 7. května 2018): součást strategie hnutí ANO s cílem oslabit sociální demokracii. Tento podraz lze srovnat snad jen s Kubiceho zprávou z roku 2006.

Nevěříme, že Andrej Babiš změní svoje chování a bude sociální demokracii respektovat jako suverénní stranu a partnera a že nebude pokračovat v jejím systematickém poškozování. Vycházíme z vlastních zkušeností, protože někteří z nás se účastnili koaličních jednání v období 2013 až 2017. A víme, jak často a účelově zástupci hnutí ANO měnili svá stanoviska za účelem prezentovat pouze populární věci. Záležitosti, které se nedařilo úspěšně naplňovat, anebo které nepřinášely okamžitě politické body, svedli na údajně špatnou práci ministrů za ČSSD. Na místě je také připomenout, že to byl právě Andrej Babiš, který se v minulé vládě coby vicepremiér od počátku stavěl například proti zmírnění dopadů církevních restituci, navyšování minimální mzdy, rychlejšímu růstu penzi apod.

Hnutí ANO vyhrálo podzimní volby do Poslanecké sněmovny, nese největší díl odpovědnosti za sestavení funkční vlády, která bude schopna získat podporu v Poslanecké sněmovně. Některé strany kvůli trestnímu stíhání Andreje Babiše a jeho aktivitám před rokem 1990 odmítají účast ve vládě jím vedené. Představitelé sociální demokracie před volbami opakovaně směrem k voličům vyslovili slib, že nevstoupí do vlády, ve které by byla trestné stíhána osoba. ČSSD ve volbách skončila až na šestém místě. Účast naší strany ve vládě není podle našeho přesvědčení šancí na rehabilitaci v očích voličů a výrazný růst preferencí. Není ani záchranou parlamentní demokracie v naší zemi. Ale je to s ohledem na postoj dalších stran zastoupených v Poslanecké sněmovny podání "záchranného lana" hnutí ANO, především jeho předsedovi Andrejovi Babišovi.

Andrej Babiš opakovaně sděloval, že až do roku 2012 vždy volil ODS. A to není překvapivé vzhledem k tomu, že na základě nedokonalých privatizačních pravidel se mu podařilo získat a nabýt enormní majetek, takže jednoznačně je možné označit ho jako oligarchu. Neumíme si představit, jak bychom se - i vzhledem k našim 140 let trvajícím kořenům ČSSD - mohli vyrovnat s tím, že po anabázi s hnutím ANO v předchozí vládě to má být levicová ČSSD, která zachraňuje politické hnutí oligarchů s takovým velkým množstvím problémů.

V současné době objíždí vláda v demisi bez důvěry jednotlivé regiony naší země a premiér slibuje miliardové investice. Mnoho těchto slibů spadá pod rezorty, v jejichž čele mají stát sociální demokraté. Dá se očekávat, že v případě nenaplnění těchto slibů vina bude svedena na ně, tj. na ČSSD.

Nelze také nevidět, že v koaliční dohodě jsou některé problémové záležitosti. Jedná se např. o rozporuplné ustanovení o důchodové reformě. Neřeší se dostatečně problémové exekuce, třeba stanovením teritoriality exekutorů. Vypadla také podpora strukturálně postižených regionů. Nechceme rovněž podporovat zvláštní ustanovení o budování nových úřednických budov a následný prodej budov ministerstvech na atraktivních místech Prahy. V koaliční dohodě je také zvláštní ustanovení o diskusi na podporu zvýšení pravomoci celníků. To chceme v našem státě dvě policie? Tyto věci jsme jako ČSSD přece vždy odmítali!

Neměli bychom přijmout argumentaci, že pouze ve vládním angažmá může sociální demokracie získat zpět důvěru voličů a že v opozici je navždy ztracena. Naopak politická síla se i na základě zkušenosti v naší zemi získává kvalitní opoziční prací, včetně častého kontaktu s voliči. Nebylo by dobré, kdyby sociální demokracie získala nálepku kariéristů, kteří chtějí být ve vládě za každou cenu.

Při hlasování v referendu se každý člen ČSSD svobodně rozhodne podle svého názoru. Věříme, že stejně jako senátoři ČSSD budeme všichni výsledky respektovat.

V Praze 18. května 2018


Za Senátorský klub ČSSDMilan Štěch v.r. , Petr Vícha v.r.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivan Fenz Ivan Fenz | 20. května 2018 v 11:41 | Reagovat

Pana Štěcha si pamatuji z odborů v letech 1990 - 98. Vždy vše věděl, až bylo rozhodnuto. Před dvěma lety podepsal ponížený dopis do Číny podle přání Zemana. Teď cítí, že se pod ním vikle židle, tak se staví jako charakterní zástupce Senátu ( když jiný není) a chce tak narušit samoděržaví připravované Zemanem a Babišem. Trochu pozdě a vždy se zadními vrátky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama