Hroby a pomníky, část 8.

5. května 2018 v 15:23 | Vladislav Svoboda |  Jiní autoři

Josef Ander


Na chvíli se přeneseme z Prahy někam jinam. A to do nejvýznamnějšího historického moravského města - do Olomouce. Na olomouckém hřbitově je jedna rodinná hrobka, kterou olomoučtí povětšinou znají, ale nikdo z nich ji nespojuje z ČSNS. Jedná se o Josefa Andera, syna zakladatele rozsáhlé prvorepublikové obchodní sítě známé pod jménem ASO (Ander a syn Olomouc). Heslem obchodních domů ASO, jehož jedna pobočka byla až v daleké Limě znělo: Šetři kasu, kupuj v Asu.
Někteří, zvláště fotbalový fanoušci, si možná ve spojení s tímto jménem vzpomenou na Anderův stadión, na kterém hraje prvoligová Olomouc. Vždyť to byl právě Josef Ander, kdo původní stadion postavil a založil mužstvo ASO Olomouc, které za války hrálo protektorátní ligu.V jeho řadách hrál i můj strýc.
Josef Ander pomáhal po válce spravovat finanční záležitosti ČSNS a byl velmi blízký přítel Petra Zenkla. Petr Zenkl velmi rád zajížděl do jeho vily na Svatém kopečku, ale nejen kvůli němu. Spíše k vůli jeho ženě, o šestadvacet let mladší než její muž, bývalé moravské královně krásy Malvíně Anderové, které byla Zenklovou milenkou. Občas si spolu vyjeli do předhůří Jeseníků na chatu, kterou Zenklovi propůjčoval poslanec Štěpán Kobylka, který v únoru 1948 Zenkla zradil - přidal se ke skupině prokomunistických poslanců ČSNS.
Ironií je, že Petr Zenkl byl ještě o čtyři roky starší než Josef Ander. Když 21. února 1948 Petr Zenkl převzal v Lanškrouně čestné občanství a byl komunistickými provokatéry vypískán, zamířil k Anderům, či spíše k paní Anderové, načerpat další síly k dalším mítinkům.
Když Petr Zenkl byl donucen emigrovat, Ander ho obdaroval nespecifikovaným množstvím zlata a Malvína Anderová briliantovým náhrdelníkem, což dostal pomocí Anderových příbuzných ve Velké Británii. Josef Ander s chotí a synem se měli sami dostat za hranice. Ale komunisté byli rychlejší. Nejenom že znárodnili Josefu Anderovi všechen majetek, ale Josefa Andera za napomáhání k útěku Petra Zenkla odsoudili a poslali do vězení. V té době měl už přes šedesát let. A jako člen ČSNS měl při všeobecné amnestii v roce 1960 smůlu. Jako většina uvězněných členů ČSNS byl propuštěn až v roce 1963 ve věku sedmdesáti pěti let.
Bohužel je smutné, že město Olomouc doposud nenašlo odvahu po svém významném rodákovi pojmenovat ani malou uličku. Jediné co připomíná jeho osobnost, je malá pamětní deska poblíž fotbalového stadionu. Trochu málo.

Nevím kdo z různých národních socialistů má nebo četl knihu od Martina Nekoly Petr Zenkl - politik a člověk. Vřele doporučuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama