Kdo k pomníkům?

16. května 2018 v 14:30 | Miroslav Rozkošný

Sokoli zastupují v Přerově armádu

Přerov, dřív se dvěma významnými vojenskými kasárnami, dnes nemá žádné. Pro město to znamená také problém při pietních akcích a oslavách státních svátků - chybí vojáci, kteří by stáli čestnou stráž. Vedení města se snažilo pro tento čestný úkol profesionální vojáky získat jinde, ale nedaří se. V odpovědi, kterou dostal primátor města Vladimír Puchalský na svoji žádost je psáno: " "Jednotky Armády ČR jsou plně vytíženy plněním operačních úkolů - a proto nebude možné v roce 2018 azjistit v Přerově žádnou pietní akci ... ". Na místo vojáků proto už vloni nastoupili členové Sokola, kte ří se letos 8. května při oslavě Dne vítězství zapojili ještě víc než vloni.
Starosta Tělocvičné jednoty Sokol Přerov Vladimír Tabery, dřív v každoročně v sokolském kroji, se tentokrát poprve rozhodl posílit armádu, oblékl vojenský stejnokroj a v hodnosti nadporučíka Vojenských záloh ČR si vzal na povel svoji malou jednotku neprofesionálních vojáků u pomníku letců, na městském hřbitově i u pomníku rudoarmějce před školou na Želátovské ulici. Také ses. Zdenka Koluchová, nedávno letos vyznamenaná bronzovým odznakem České obce sokolské, na požádání doplnila v sokolském kroji muže ze Svazu letců ČR při kladení květin.

Česká obec sokolská už před několika lety navázala spolupráci s Hradní stráží v Praze na Hradčanech a pod vedením tamních profesionálních vojáků provádí výcvik svých členů. Nejedná se však o výcvik k boji, kterého se sokolské jednoty zúčastňovaly například před sto lety při ochraně nově vzniklé Československé republiky, ale o pořadový výcvik k pietním akcím a slavnostním příležitostem. Tento výcvik absolvovalo už několik členů Sokola také z Přerovska a Olomoucka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Skřivánek Skřivánek | 17. května 2018 v 23:10 | Reagovat

Tomu říkám úroveň. A těch občanů...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama