Téma eutanázie

14. května 2018 v 17:17 | Bohdan Babinec |  Aktuality

Lze ji chápat jen jako zabití?

Vážení, byli jste svědky jak televize propagovala eutanázii, kterou si vyžádal stočtyřletý australský profesor botaniky. Před tím vám všem oznámil, že poslední dobu života trávil v nemocnici (pravděpodobně na způsob LDN), kde se cítil jako ve vězení a proto se rozhodl život ukončit dobrovolně. Organizoval finanční sbírku na svou cestu do Paříže a pak do Švýcarska, kde si zaplatil eutanázii. Jak jste si mohli všimnout, profesor sice byl imobilní (na vozíčku), ale duševně naprosto v pořádku. Pravděpodobně cítil, že pro své příbuzné, kteří ho umístili na LDN, je již pouhou zátěží - možná mu to i dávali najevo - a to zřejmě byl důvod k tomuto kroku neboť se celkově cítil, jako přítěž, možná nejen pro své příbuzné. V naší moderní době totiž rodiče mají zákonnou odpovědnost za své ještě nedospělé děti, ale opačný závazek chybí. Děti by totiž měly nést zákonnou odpovědnost za klidné a spokojené stáří svých rodičů. Mne ale nejvíc zaráží, že lékař, který složil Hippokratovu přísahu, dokáže - za peníze - zabít člověka. Býti lékařem, to přece vždy bylo posláním a lékař vždy bojoval za záchranu života až do posledního dechu. Tak se ptám: KAM JSME SE TO DOSTALI? Nemáte pocit, že něco podobného, v protikladu se svou přísahou prováděli i lékaři SS? Rozdíl vidím pouze v tom, že lékaři SS Hippokratovu přísahu porušovali z ideologického přesvědčení a dnes se tak děje pro peníze.

MUDr. Bohdan Babinec, CSc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivan Fenz Ivan Fenz | 14. května 2018 v 18:12 | Reagovat

Běžně každý člověk ví, kde ho "bota tlačí". Má svobodu jednání. Lékař má nejvyšší povinnost eliminovat lidské utrpení. Považuje-li jedinec život za utrpení, má nepochybně právo o sobě rozhodnout. Necítí-li se schopen bezbolestně svůj život ukončit, svěří se rozumný člověk do rukou odborníka. Ten věc provede a nechá si zaplatit nezbytné náklady. Morálku a rodinu do toho netřeba tahat.

2 David David | 15. května 2018 v 13:30 | Reagovat

Pan Babinec si zřejmě nevšiml, že k onomu aktu eutanazie došlo na výslovné přání onoho australského vědce. Ten si navíc díky své inteligenci a svému vzdělání plně uvědomoval, co dělá, a to asi víc než běžný člověk. Prostě se mu nechtělo žít.  A srovnávat lékaře, který se k takovému činu uvolí s lékaři SS, to je opravdu hnus

3 Mašek Mašek | E-mail | 16. května 2018 v 10:00 | Reagovat

Mám zkušenost: v domě bydlel člověk, který měl rakovinu a bolesti už nemohl dále snášet. V noci vyšel do 4. patra a z balkonu skočil na betonovou plochu dvora. To bylo lepší než eutanazie?

4 David David | 16. května 2018 v 13:35 | Reagovat

[3]: Ta vaše zkušenost není nijak ojedinělá, podobných případů je víc. Medicína zkrátka není všemocná. právě to by si Mudr. Babinec mohl uvědomit

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama