Tomáš Halík sedmdesátiletý

8. června 2018 v 23:52 | Jaroslav Skopal

pohovořil o sobě s Ondřejem Koutníkem

Jsou to již týden staré Lidové noviny (z 2. června 2018), které věnovaly životu a dílu Tomáše Halíka dvě strany formou rozhovoru s Ondřejem Koutníkem.
Jeho cesta k víře a ke katolické církvi je v něm zevrubně popsána, nicméně zvažuji, že si časem pořídím i jeho novou životopisnou knihu "To že byl život?" Do té doby se chci věnovat jiné jeho knize "Žít s tajemstvím". Její jedna charakteristika stručně uvádí:
"Posláním víry není utišit naši žízeň po jistotě a bezpečí, nýbrž naučit nás žít s tajemstvím. Víra je odvážný, riskantní krok naší svobody za úzký okruh toho, co je pojištěno a zajištěno důkazy. Věřit, dát šanci víře, neznamená zbavit se rozumu, nýbrž zpupnosti rozumu; dát prostor víře předpokládá osvobodit se od iluze, že hloubku pravdy můžeme plně uchvátit svým věděním a převést ji do svého vlastnictví a režie."
Jsem rád, že jsem se už z publikovaného rozhovoru v LN dozvěděl, jak to bylo s jeho tajným vysvěcením v roce 1977 a poté ještě v roce 1978. Došlo k němu v Erfurtu a pro jistotu jsem si ještě potvrdil nahlédnutím do atlasu bývalé NDR, že to bylo skutečně na území tehdy bratrského německého státu. Cestou autem k tamnímu biskupství byl Halík přikryt kabátem z obavy před sledováním.

Pozoruhodné je, že z Tomáše Halíka mají někteří strach. Adam B.Bartoš (na obrázku), věnoval jeho osobě mnohoslovnou až nepřátelsky laděnou studii, zde viz alespoň její úvod:
[title]
"Tomáš Halík jak ho asi neznáte
O Tomáši Halíkovi víme všechno - a vlastně nic. Je nám médii podstrkován jako pokrokový představitel církve, patří mezi přední havlistické ikony, a jako takový na nás ze sdělovacích prostředků meditačně zachmuřen shlíží takřka obden.
A přece o něm - navzdory faktu, že o sobě na svém webu a ve svých knihách chlubivě napovídá tisíc a jednu věc - nevíme vlastně nic.
Koho řídí? Kdo ho řídí? Pro koho pracuje? Jaká je jeho minulost a jaká je jeho skutečná role, ne ta legendovaná, kýmsi vytvořená a médii pracně udržovaná?"
Blíže viz První zprávy.cz.
Vysvětluji si to mj. i tím, že Tomáše Halíka v roce 1998 označil Václav Havel za vhodného adepta na prezidentskou funkci a toto doporučení jakoby dodnes bylo živé. Tomáš Halík sám se mi v tomto směru jeví jako realista, takže budoucí kandidáti na nového českého prezidenta se mohou v klidu na příští soutěž připravovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama