Národní svatováclavská pouť v plném lesku

28. září 2018 v 19:16 | Jaroslav Skopal |  Vlastní příspěvky

Sledováno na Proglasu a poté na ČT2

Starou Boleslav jsem dosud nenavštívil a patrně už se tak ani v budoucnu nestane. Na Proglasu jsem sledoval začátek, to jsme s manželkou končili se snídaní. Zaujalo mne, že celebroval i olomoucký arcibiskup Jan Graubner, se kterým jsem měl před časem možnost v Přerově prohodit pár slov na vernisáži výstavy Rozkulačeno.
Ohlášen byl i kardinál Dominik Duka, jehož projev byl zaměřen na určení spojitosti mezi osudem sv. Václava a státním svátkem Dnem české státnosti. Několika citáty od T. G. Masaryka ukázal na pojetí víry našeho prvého prezidenta. Buď pan kardinál nebo komentátor pořadu neopomenul připomenout, že i Masaryk se modlíval a že jeho motlitbou byl text "Otče náš", protože ten měl být z jemu známých modliteb tím nejhezčím.
Celá akce byla dobře organizačně připravena. Vím, kolik práce dá připravit krajský sokolský slet a dovedu si představit kolik koncepčních otázek a různých detailů museli zvládnout organizátoři např. prvého či posledního dne hromadných sletových vystoupení na posledních dvou všesokolských sletech v Praze.
Na pouť přijeli hosté ze zahraničí, dokonce i vnuk českých imigriantů do USA John George Vlazny, emeritní arcibiskup v Portlandu, Oregon, který dokázal trochu hovořit i česky. Na všesokolské slety do Prahy jezdí zase skupiny amerických sokolů, které se objevují i jako cvičenci na ploše.
Byl to arcibiskup Dominik Duka, kterému se podařilo s naším Sokolem uzavřít dohodu, jež vyústila na všesokolských sletech v Praze v roce 2012 a 2018 ve mše sloužené ve Svatovítském chrámu jako jejich volná součást. Svědčí to i tom, že padají stará dogmata o nemožnosti nesoužití mezi katolickou církví a Českou obcí sokolskou. Někdejší desítky let staré stanovy Sokola takové klauzule o antagonismu zahrnovaly. Možná to leckomu pomůže pochopit, že součástí dnešní národní poutě se v ceremoniálu objevil vedle orlice Martiny Emmerlingové v historickém kroji i sokol Jan Štěpánek.
Časy se mění a mnohé dříve nesmiřitelné si dnes začíná rozumět. Dobrý začátek pokračuje!
Snímky pořízené z televizní obrazovky najde čtenář v galerii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivan Fenz Ivan Fenz | 29. září 2018 v 8:12 | Reagovat

Připouštím, že "dříve nesmiřitelné si dnes začíná rozumět". Je to z nouze ctnost. Nejsou lidi. Mládež o kterou jde všem spolkům především má jiné pořadí hodnot. Víra, tradice, politika, ( a jiné haraburdí) běžte s tím na kolo! My se chceme bavit, cestovat, mít mergle ( jedno jak) a to staré "haraburdí" obejdeme obloukem. Kdysi jsem se snažil pro nár. socialismus získat sympatie přednáškou mezi mladými lidmi. Mluvil jsem o Benešově vizi národního socialismu a dověděl jsem se v debatě, nebudu poslouchat řeči o nacismu nějakého beneše. Jiný vzdělanější mi sdělil, jaký Benešův národní socialismus máte na mysli? Jako prezident má být nad stranami a neutrální, zatím co on vyhnal sudetské Němce. Byli to svým způsobem mluvčí toho kolektivu ( prvovoliči) a měli už ustálené názory. Uvědomil jsem si, že český národní socialismus (Benešův) se asi neobnoví. Podle debat vedených zde už rozhodně ne. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama