Před 150 lety

25. září 2018 v 23:22 | Přemysl Votava |  Jiní autoři

Václav Klofáč stál u zrodu Československa

(21.9.1868 - 10.7.1942)V době první republiky, byla vždy kolem V.Klofáče velká mediální sláva. Václav Klofáč, byl vedle exilových osobností TGM, Dr.E.Beneše, jedním z představitelů domácího odboje.

Jen krátce si připomeňme jeho životní osudy, spojené se vznikem Československa. Klofáč byl přední český novinář, brilantní řečník, ale zejména český politik, který výrazně ovlivnil českou politickou scénu. Je příznačné, že tento rodák z Německého, dnes Havlíčkova Brodu měl, jak místem narození, tak i svým životem velice blízko ke Karlu Havlíčkovi Borovskému. Oba byli významnými novináři i politiky, hájícími české národní zájmy v rakouské monarchii. Tím více si získával naše sympatie.


Václav Klofáč, jako poslanec Říšské rady, stál aktivně u snah, které vedly k osvobození slovanských národů z Rakousko - Uherského poddanství. Tyto emancipační, tedy protirakouské snahy, ho přivedly do rakouského žaláře. Boural rakouskou monarchii….. Byl proto obžalován z velezrady a tři roky vězněn. Hrozil mu trest smrti. Teprve na základě amnestie nově nastupujícího císaře Karla I. v červenci 1917, byl spolu s dalšími českými politiky, mimo jiné K. Kramářem, A. Rašínem, propuštěn z vězení. V červenci 1918 se stal místopředsedou Národního výboru československého.


Je jedním z čelných českých politiků, kteří stáli u zrodu Československa 28.října 1918. Stal se i prvním československým ministrem národní obrany. V době prvorepublikového Československa byl také poslancem a později i senátorem. Jedno volební období byl předsedou Senátu. Byl také představitelem strany Národních sociálů, socialistů.


Václav J. Klofáč je významnou osobností, která formovala počátky nového státu. Letos 21.září jsme si mohli připomenout 150.výročí jeho narození. Nestalo se tak, škoda. Hledáme pracně nové osobnosti a na ty skutečné zapomínáme. Dějiny dokonce přepisujeme…. !


Závěrem jeden záslužný čin spojený s V. Klofáčem. K vlastnostem V. Klofáče patřilo, že nezapomněl na své rodiště Německý, dnešní Havlíčkův Brod. Nezapomněl na svůj politický vzor, na národního mučedníka Karla Havlíčka Borovského. U příležitosti 100. výročí jeho narození v roce 1921, Václav Klofáč věnoval, jako ministr národní obrany, městu několik zabavených rakouských bronzových děl. Ta posloužila, jako materiál pro odlití známé sochy "Havlíček burcující", která je dílem Bohumila Kafky. Je umístněna v krásném parku nedaleko centra města. Zajděte tam najdete zde odkaz Václava J. Klofáče.

Havlíček burcující !!! Jak aktuální pro dnešní dobu .

Přemysl Votava

Mpř. Národní socialisté
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

2 David David | 26. září 2018 v 13:09 | Reagovat

No, když měl Klofáč nyní oněch 150 let výročí narození, tak ho mohli Národní socialisté kterým P. Votava dělá místopředsedu) či ČSNS nějak připomenout, napsat nějaký článek do novin atd. Nezaznamenal jsem nic.

3 Jaroslav Král Jaroslav Král | 28. září 2018 v 12:17 | Reagovat

To je ale právě tento článek, který náš místopředseda br. Votava napsal a rozeslal jej do různých tiskovin a serverů. Musí být ale zájem jej publikovat a to se prostě nestalo.

4 David David | 29. září 2018 v 20:31 | Reagovat

[3]: Člíánek pro noviny musí nějak vypadat, musí mít hlavu a patu, přívětivou formu. To se o tomto článku říci nedá. Kdyby tomu tak bylo, jistě by o takový článek např. Deníky Bohemia měly zájem

5 Svoboda Svoboda | 1. října 2018 v 7:29 | Reagovat

Je skutečně smutné, že se nikdy o Klofáčovi nezmínili. Ovšem toto by nikdo nevydal, zvláště když je tam oblíbené Votavovo, že se přepisují dějiny. Kalé pak? Ty jeho? 8-O

6 ShaylaAeyfv ShaylaAeyfv | E-mail | 12. října 2018 v 3:50 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama