Důstojná oslava stého výročí ČSR v Dřevohosticích

29. října 2018 v 16:11 | Zdeněk Smiřický |  Jiní autoři

a slavnostní odhalení pamětní desky organizátora čs legií kpt. Josefa Logaje


V neděli 21. října 2018 se na náměstí v Dřevohosticích uskutečnila důstojná oslava stého výročí naší republiky a odhalení pamětní desky kapitánu Josefu Logajovi - organizátoru československých legií v Itálli.

Slavnost, kterou inicioval Vlastivědný spolek Žerotín Dřevohostice za podpory Krajského úřadu v Olomouci a ve spolupráci s Městysem Dřevohostice, se zúčastnila rodina kapitána Logaje z obce Kámen u Děčína a z Prahy pod vedením vnuka - Břetislava Logaje, dále mnoho představitelů sokolských organizací z regionu v čele se starostou Tělocvičné jednoty Sokol Přerov Ing . Vladimírem Taberym, ale i paní senátorka RNDR. JItka Seitlová, členové Svazu letců České republiky - odbočky generála Karla Janouška v Přerově pod vedením generálporučíka letectva Ing. Jiřího Kubaly, vedoucího činitele tohoto celostátního svazu. Dále se zúčastnili i představitelé Klubu výsadkových veterá ;nů z Holešova, Klubu vojenských výsadkových veteránů plukovníka Maděry ze Zlína pod vedením plukovníka Josefa Krauseho, předseda České obce legionářské v Olomouci plukovník Dr. Milan Žuffa - Kunčo i členové olomoucké a přerovské odbočky České obce legionářské.

Pamětní deska na dřevohostickém pomníku padlých nám připomíná osobnost kapitána Josefa Logaje (1887 - 1922), který v Itálii s obrovským úsilím za podpory profesora T. G. Masaryka, Dr. Edvarda Beneše a generála Milana Rastislava Štefánika organizoval naše legie na italském území, jež se pak o síle 20 tisíc mužů zapojily do bojů za naše národní osvobození. Kapitán Josef Logaj se sice dožil vzniku naší republiky, ale na následky svého zranění umírá 27. listopadu 1922 ve svých 35 letech. Jeho pamětní deska připomíná i hrdinství jeho manželky Heleny ( zavražděna 31. 8. 1944 v Rawensbrücku) i syna Břetislava, kteří se za 2. světové v& aacute;lky zapojili do boje proti fašistické okupaci naší vlasti.
Velmi důstojná slavnost byla ukončena státními hymnami České a Slovenské republiky a čestnou salvou Klubu vojenské historie - hraničářského pluku 19, jehož členové přijeli ze Zlína a z Brna.
Mgr. Zdeněk Smiřický ,Vlastivědný spolek Žerotín, Dřevohostice

Celou fotoreportáž Vlasty a Martina Krejčířových najdete v galerii blogu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama