Hroby a památníky, 26. část

27. října 2018 v 18:14 | Vladislav Svoboda |  Jiní autoři

Oldřich PeclOldřich Pecl se narodil 14. září 1903 v Bohuslavicích u Kyjova v chudé rodině vesnického učitele. Studoval gymnázium ve Valašském Meziříčí. V roce 1918 studium přerušil, aby mohl nastoupit do Československé armády a zúčastnit se obsazení Opavy. Maturitu složil v roce 1921. Jeho spolužákem byl Záviš Kalandra (taktéž popravený v procesu s Miladou Horákovou), s kterým vydával studentský časopis. Poté vystudoval právnickou fakultu v Praze.

Pracoval jako advokát a podnikal (byl vlastníkem antracitového dolu v Lhotácích u Českých Budějovic). Za druhé světové války spolupracoval s druhým odbojem. V říjnu 1945 mu byl znárodněn majetek. Po únoru 1948 podporoval bývalé členy ČSNS a udržoval kontakty s poúnorovou emigrací. Pecl byl zatčen 8. listopadu 1949 a zařazen do politického procesu s Miladou Horákovou především kvůli své podnikatelské minulosti, přátelství s Kalandrou a také proto, že jeho manželka byla jugoslávského původu. Oldřich Pecl byl odsouzen k trestu smrti a jeho žádost o milost byl zamítnuta.

Oběšen byl 27. června 1950 v Pankrácké věznici v 4:55 . V 5:04 lékař konstatoval smrt. Oldřich Pelc má pamětní desku na ZŠ v rodných Bohuslavicích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama