Červenec 2019

Prezident pomohl bývalým mladým socialistům do Strakovy akademie

30. července 2019 v 11:12 | Bohdan Babinec |  Jiní autoři

Hodně povyku pro nic

Vážení, ve veškerých médiích sledujeme informaci, že máme vládní krizi, přičemž vláda funguje. ČSSD uvažuje o vystoupení z vlády, jako by tím zachovala své renomé. Přitom při stranickém referendu většina členů doporučovala ve vládě zůstat a plnit svůj program, který jsme zatím plně plnili. Zaráží mne, že předsednictvo ČSSD včetně předsedy Hamáčka jako bývalého mladého socialisty za Zemanova předsednictví neví, že na pražském hradě sedí velice mstivý, ambiciózní člověk s fotografickou pamětí, který ČSSD dostal do Strakovy akademie a učinil z ní vládní stranu. A bývalé mladé socialisty pomohl dostat do vysokých vládních funkcí. Předseda Hamáček nynějšímu konfliktu ohledně ministra kultury mohl předejít, kdyby kandidáty na tuto funkci předjednal v předsednictvu strany a neoficiálně předběžně prokonzultoval s předsedou vlády a prezidentem, nedošlo by k této konfliktní situaci. Za předsedy vlády M. Zemana byli v jeho vládě pouze vysokoškolsky vzdělaní lidé a odborníci. Jak se mají cítit zaměstnanci kultury, profesoři, docenti,… když je bude řídit nevysokoškolsky vzdělaný a neodborník. To dělali v padesátých letech komunisté, že o vzdělání a odbornost nešlo, pouze "správný stranický názor" a částečně se v tomto změnili až koncem let šedesátých. A v ČSSD teď bývalí mladí socialisté zavedli, že každý místopředseda strany má být i ministrem. Jaká pak může být kvalita práce funkcionářů, když mají tolik různých funkcí. Doufám, že ČSSD bude dodržovat zásady referenda členské základny a zejména, aby její členové vlády i nadále prosazovali stranický program ČSSD.
MUDr. Bohdan Babinec, CSc.

Co se Staňkem a ČSSD?

8. července 2019 v 12:23 | zaslal Miroslav Rozkošný |  Jiní autoři

Datum: 4. 7. 2019 19:09:08
Předmět: Vyjádření předsedy k aktuální politické situaci


Vážené přítelkyně, vážení přátelé,
panu premiérovi se na dnešní schůzce nepodařilo přesvědčit pana prezidenta, aby dodržel nejvyšší zákon v zemi, Ústavu České republiky. Trvám na odvolání Antonína Staňka z funkce ministra kultury, premiér jeho odvolání navrhl prezidentu republiky a podle ústavy hlava státu musí bez zbytečného odkladu návrhu vyhovět. Podle ústavy má prezident konat bezodkladně, jak konstatoval i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, bývalý ministr spravedlnosti za ČSSD. Ústava ČR hovoří nekompromisně a jednoznačně.
Už měsíc však není jasné, zda a kdy tak prezident učiní. A není to jasné ani po dnešní schůzce v Lánech, kde jsme se snažili situaci řešit. Prezident se definitivně nevyjádřil.
Setrvání Antonína Staňka na postu ministra kultury je pro ČSSD nepřijatelné. Podle koaliční smlouvy má sociální demokracie právo rozhodovat o jménech svých ministrů, jinak účast ve vládě nemá smysl. Za ČSSD ve vládě bude sedět ten, koho ČSSD nominuje.
Jako předseda koaliční strany mám odpovědnost za výkon ministrů ČSSD a Antonín Staněk svůj rezort nezvládal. Chci jasně zdůraznit, že jsem nenavrhl jeho odvolání kvůli Jiřímu Fajtovi. V tomto případě jsem ho naopak podporoval. Hlavním důvodem změny je destabilizovaný rezort, který potřebuje manažera, jež situaci rychle uklidní.
ČSSD ctí dohody a trvá na plnění koaliční smlouvy, jinak jsou její ministři připraveni podat demisi a sociální demokracie odejde z vlády. O tak významném kroku však musí rozhodnout širší vedení strany, které se sejde s největší pravděpodobností v pondělí 15. července. Bude jednat o tom, zda odejdeme z vlády nebo ne.
Budeme zatím jednat dál. Prezident pozval Antonína Staňka a mě do Lán 12. července. Pozvání jsem přijal, ale postoj ČSSD je jasný: požadujeme odvolání současného ministra kultury a dodržování ústavy a koaliční smlouvy.
ČSSD se ve vládě podařilo prosadit řadu programových priorit: proplácení nemocenské od prvního dne nemoci, zvýšit důchody, minimální mzdu, rodičovský příspěvek nebo platy hasičů, učitelů, zdravotníků nebo policistů, ministr zemědělství hájí nekompromisně zájmy spotřebitelů, a další a další. Reálně jsme tedy zlepšili život občanům České republiky.
Nemůžeme a nesmíme však zavírat oči před nedodržováním základního zákona naší země - Ústavy ČR.
Váš Jan Hamáček