Vzpomínka na Melantrich

11. září 2019 v 23:03 | Vladislav Svoboda |  Jiní autoři
Kolik existuje nakladatelství Melantrich?

V roce 1924 se tiskové družstvo Melantrich přeměnilo na akciovou společnost a začalo raketové růst. Dotáhlo to mezi největší a nejvýznamnější předúnorové nakladatelské domy. Bohužel Vítězný únor zabrzdil jeho růst. Po znárodnění zůstaly pouhé trosky a bylo závislé na vůli či nevůli komunistů. Když začalo pomalé tání v šedesátých letech, tehdejší Československá strana socialistická (ČSS) v roce 1964 založila vydavatelství Svobodné slovo, které v bouřlivém šedesátém osmém přejmenovala na Melantrich vydavatelství ČSS. Když přišel Listopad s nepochopitelných důvodů se Melantrich nepřihlásil k Melantrichu založeném v roce 1924, ale naopak v roce 1991 vytvořili akciovou společnost Melantrich do kterého přešel veškerý majetek a zaměstnanci Melantrichu založeného v roce 1964. Možná že i mezi vámi jsou někteří jedinci kteří mají akcii tohoto Melantrichu. Ale jak bylo obvyklé v této straně, Melantrich 64 nikdo nezrušil, takže si nadále žije svým životem. Je stále vedené v obchodním rejstříku, který nadále bombarduje nefungující ČSS. Bombardoval dokud žil Jiřího Brože (zem. 1998) jako náměstka ředitele a bombardoval i Milana Horského dokud žil (zem. 2015) jak ředitele. Naposled kontaktovali Melantrich na adrese Václavské nám. 38. A jak se zdá tento Melantrich díky byrokracii přežije všechny. Jenom je záhadou proč v roce 2012 dostal tento Melantrich IČO, které je shodné s IČO ČSNS.
Pak máme druhý, který vznikl z Melantrichu 1964. Ředitelé a členové představenstva se měnili jak na běžícím pásu. Ale nic nepomohlo, a tento Melantrich 91 šel do konkurzu a likvidace. Jako posledními zástupci strany byli Tampír a Gruber. Aspoň tak se strana domnívala. Ale ejhle, tito pánové nikdy nebyli zapsáni do obchodního rejstříku a tak nenesli žádné následky za svou činnost či spíše nečinnost, protože Tampír pochopil, že peníze může vydělat jiný Melantrich. Ten co byl založen v roce 1924 o čemž rozhodl v roce 1998(!) Ústavní soud. Takže zanechal Melantrich 91 svému osudu a soustředil se na třetí Melantrich a to na Melantrich 24. Rozhodnutí ústavního soudu a jiných soudů ztopil a vyndal z archivu. Zůstala po něm jen první stránka v šanonu, na kterém bylo napsáno co má šanon obsahovat. Tento šanon a další šanony archivu si hověly v místnosti v Bubenské a čekaly, že se do nich někdo podívá. Jenomže pánové, zvláště místopředseda pro ekonomiku Karel Janko, měli jiné starosti. Chtěli spasit republiku a proto šli do voleb s nevolitelnou, extrémní Národní stranou. A strana, která mohla získat nazpět majetek Melantrichu šla do konkurzu. A archiv pokrytý prachem nečinnosti byl vyhozen ven. Když ho odváželi do bývalého kravína u Přelouče byla na něm vrstva deseticentimetrového sněhu. Tampír si musel nadšením mnout ruce a Melantrich 24, vlajková loď strany, skončil v cizích rukách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 David David | 12. září 2019 v 13:22 | Reagovat

Nevím, jaký majetek Melantrichu by strana mohla získat, když Melantrich žádný majetek neměl.Proto se již kdysi Šula přestal o Melantrich zajímat, přestože ze začátku byl jeho zájem značný.

2 Ivan Fenz Ivan Fenz | 12. září 2019 v 19:39 | Reagovat

[1]:

O Melantrichu 1924 se dá spekulovat. Jistě měl omezenou činnost za války, Podobné to bylo dále i po r. 1948. Jestiže byla restituována budova zpět pro ČSSD. Mohlo se podobně jednat i o majetku Melantrichu pro obnovenou ČSNS.
Nevím to přesně, ale kdysi nabízené akcie s tím neměly nic společného i když staří členové si myslili opak.

3 Svoboda Svoboda | 13. září 2019 v 8:15 | Reagovat

Melantrichu patřila budova Melantrichu na Václavském nám. cca 1 miliarda. Sousední palác Rokoko, patřil ze 2/3 Melantrichu cca 250 milionů. Melantrich mel na Smíchově obrovskou tiskárnu, cca 500 milionů. Měl po Praze pět domů, cca 150 milionů. Pozemky,  a garáže. A to nemluvím o nemovitostech v Dobříši, Brně, Ostravě, Žilině. V roce 1960 poté co byla odhalena revizionistická skupina E. Šlechty ČSS darovala lidu  celkem šest domů. V Praze byl jeden v Jinřišský za cca 250 milionů. Doporučuji knihu Emil Špatný Estébáci, tuneláři, miliardáři...]

4 David David | 13. září 2019 v 9:26 | Reagovat

[3]: Svobodo, tvoji knihu jsem samozřejmě četl. Ale vím, že o totéž se relativně nedávno snažil Tampír, řešil to i u evropského soudu. A narazil na totéž. Melantrich, stejně jako některé další podniky a organizace, byl vyjmut z privatizačního zákona ) totéž kdysi zjistili i Šula s Olšiakem). Můžu si o tom myslet své, ale je to prostě fakt, který je neprůstřelný Takže na nic z toho, co zmiňuješ, Melantrich nemá nárok. Takže Melantrich je jen prázdná schránka bez majetku, bez ničeho

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama