Převzato z LN

2. listopadu 2019 v 19:19 | Vladislav Svoboda |  Jiní autoři
Vlastenectví je masarykovská hodnota

Takový byl nápis v sobotních Lidových novinách, které vyšly minulý týden, kdy vyšel rozhovor s vnučkou Václava Klofáče, skoro stoletou, Milenou Kolářovou.
Rozhovor vnučky obsáhl celou jednu stránku novin. Dovolím si citovat pouze pár věcí:

"Vlastenectví je masarykovská hodnota. Stále nám chybí inteligence, která byla vyvražděna Němci a komunisty nebo odešla do ciziny. Ale pro nás byla republika něco neuvěřitelného. Byly jsme Češi, vlastenci, sokolové. Národ jsem milovali, byli jsme šťastní, že máme vlastní stát!"

LN: Na co nadáváte?

Třeba na vládu - milionář s otevřenou podporou komunistů. Vždyť je to nelogické. Třicet let po revoluci, jak to může existovat? Hlavně bych chtěla nového prezidenta. Tenhle pan prezident je sebevědomý, domýšlivý a mstivý. Když ho někdo nevolí, i kdyby to byla velká kapacita, neuzná ji. A když to bude člověk, který mu pochlebuje, dá mu vyznamenání. Má náklonnost k Rusku i Číně. Rozdělil národ na dvě poloviny. Nemůžu si pomoci, je to dnes hrůza.

LN: Co vás dne nejvíce teší?

Život. Baví mě žít.

Klofáčově vnučce Mileně Kolářové bude 20. února 2020 sto let, a jak se zdá, stále ji to politicky velmi dobře myslí. Většinu roku stráví v Dobříkově, kde se stále stará o muzeum Václava Klofáče.

Česká strana národně sociální přeje paní Kolářové stálý elán, zdravou mysl, radost, spokojenost a pevné zdraví.
Vladislav Svoboda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 xindl.x xindl.x | 2. listopadu 2019 v 21:18 | Reagovat

Česká strana národně sociální? Ta ukradená? :-D  :-D  :-D Kde se Svoboda prohlásil předsedou tím, že v nějaké hospodě prohlásil místní štamgasty za delegáty a pak odnesl zfušovanej papír na MV?

2 Svoboda Svoboda | 3. listopadu 2019 v 7:56 | Reagovat

Slušný člověk se nestydí za své jméno. Anonym je obyčejný xindl. :-)

3 David David | 4. listopadu 2019 v 13:04 | Reagovat

Já osobně jsem rád tomu, že se ke Klofáčovi - někdy poněkud neprávem opomíjené osobě českých dějin - vůbec někdo hlásí. A to, že se k němu hlásí ČSNS - jakákoliv - považuji jen za přirozené. Jen bych považoval za vhodné, kdyby se k němu ČSNS ( či další strany) nehlásily jen slovně, ale skutečně, ať již praktickými činy či alespoň programově. V tom mají ty moderní ČSNS značný deficit

4 Svoboda Vladislav Svoboda Vladislav | 5. listopadu 2019 v 7:53 | Reagovat

Ono těch opomíjených osob je mnohokrát více. Málo kdo ví, že ČSNS byla nejvíc pronásledovanou stranou za Rakouska-Uherska, za nacismu i komunismu. Kdo zná Emila Špatného, který byl v roce 1907 odsouzen ke dvěma rokům, poté dostal doživotí za I. světové války. Kdo něco ví o Josefovi Ouředníkovi, který padl po přestřelce v Žitné ulici. kdo ví, že Zelenka-Hájský byl nejenom sokol, ale aktivní národní socialista. Kdo něco ví o veliteli veleúspěšného výsadku Clay-Eva, poválečném poslanci Antonínu Bartošovi, který musel už 27. února 48 utéct za hranice. Kdo ví, že v procesu s M. Horákovu bylo ze třinácti souzených, osm národních socialistů, ze čtyř popravených byli tři národní socialisté a ze zbývajících pěti dostali čtyři doživotí. To raději místopředseda tzv. Národních socialistů běduje nad zapomínám na Julka Fučíka. Člověk si musí odplivnout.

5 David David | 6. listopadu 2019 v 13:13 | Reagovat

[4]: Teď je otázkou, jak udělat odkaz těch lidí živým.To porevoluční ČSNS nedokázala. Nemá smysl jen opěvovat minulost. Paní Kolářová ten odkaz ČSNS dokázala přenést na dnešní situaci - a to v krátkém rozhovoru

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama